• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ | کد خبر : 40437
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی در کفتگو با دیبا خبر/
  سرناسازگاری بیمارستان های دولتی با بیماران دیالیزی
  دیبا: مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی تاکید کرد: متاسفانه بیمارستان های دولتی و مراکزی که باید خدمات رایگان به بیماران کلیوی ارائه دهند، از مسئولیت خود شانه خالی می کنند و بیماران را برای تهیه برخی اقلام به خارج از بیمارستان هدایت می کنند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه دیبا خبر، عادل فیروزی در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح وضع بیماران کلیوی استان و فعالیت های انجمن حمایت از بیماران کلیوی  در استان پرداخت.

  فیروزی اصلی ترین دغدغه انجمن و بیماران کلیوی را افزایش قیمت داروها و تجهیزات لازم برای دیالیز عنوان کرد و ادامه داد: الان قیمت یک «کاتتر» حدود سه میلیون تومان است و اکثر بیماران توان تهیه این مورد را ندارند، بیمارستان های دولتی ملزم به تهیه کاتتر هستند، اما به بهانه اینکه بیمه ها هزینه این تجهیزات را دو ماه دیر می دهند، از خرید این لوازم ضروری برای دیالیز بیماران امتناع می ورزند.

  وی بیان کرد: حتی طی صحبتی که با مدیر کل بیمه سلامت استان داشتیم، وی قول اختصاص مبلغی به عنوان تن‌خواه به بیمارستان ها را داد تا این تجهیزات را تهیه کنند، اما بیمارستان ها همچنان مقاومت می کنند و این امر موجب سردرگمی بیماران شده است.

   

  وی تاکید کرد: بنا بر شرایط خاص بیماران کلیوی آنها نمی توانند به خاطر عدم توان مالی در تامین کاتتر یا سایر تجهیزات، عمل دیالیز خود را یکبار حذف کنند. آنها باید مرتب دیالیز شوند و این ناسازگاری بیمارستان ها برای بسیاری از بیماران مشکل آفرین شده است.

   

   

  فیروزی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۲۰۳ بیمار دیالیزی در تبریز، اسکو، آذرشهر و خامنه وجود دارد، افزود: در سل جای ۲۳۷ بیمار دیالیزی جدید شناسایی شده است. به عبارتی با ادامه این روند کم کم به ازای هر روز یک بیمار دیالیزی به ثبت می رسد.

  وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا امروز ۲۰ بیمار دیالیزی عمل پیوند کلیه انجام داده اند که از این تعداد ۱۳ نفر در تبریز و ۷ نفر در ارومیه و تهران پیوند شده اند.

  مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به شرایط کرونایی در کشور بیان کرد: بیماران کلیوی به دلیل ضعف شدید سیستم ایمنی در صورت ابتلا به کرونا ظرف یک روز جان خود را از دست می دهند، بنابراین در ماه‌های ابتدایی سال عملا انجام پیوند کلیه به دلیل ازدحام بیماران کلیوی در بیمارستان ها و احتمال سرایت ویروس ممکن نبود.

  وی تعداد فوتی های بیماران کلیوی استان در سال را حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر اعلام کرد و از افزایش ابتلا به بیماری های کلیوی از سال ۹۵ به بعد در استان خبر داد.

   

  وی ضمن قدردانی از کمک های خیرین و مردم بیان کرد: این انجمن تعداد ۳۰۰ صندوق در سطح شهر تبریز نصب کرده است و در ماه های رمضان، محرم و ایام عید آمار مبالغ واریزی به صندوق ها افزایش می یابد اما در فصل های سرد سال یا ایام کرونایی که تردد مردم در شهر کم می شود، به تبع آن میزان کمک ها نیز کاهش می یابد.

  فیروزی نرخ قانونی پیوند کلیه را ۳۴ میلیون تومان عنوان کرد و از مردم خواست تا قول تبلیغات فروش کلیه را نخورند، چرا که آنها تنها قصد سرکیسه کردن بیماران را دارند و در بیشتر موارد بعد از چند جلسه آزمایش و دریافت چند میلیون مبلغ ناپدید می شوند.

   

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز