• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 40333
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  شواهدی مبنی بر انتشار کرونا توسط حیوانات وجود ندارد
  دیبا: یک دامپزشک درباره شبهات و نگرانی‌ها در خصوص وجود سند و مدرکی دال بر انتقال ویروس جدید کرونا از حیوانات خانگی به انسان، گفت: پاسخ روشنی به این پرسش وجود ندارد و هیچ مدرکی مبنی اینکه حیوانات خانگی به این بیماری مبتلا شوند، به دست نیامده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایسنا، دکتر کمال حسنعلی زاده روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در مورد کووید ۱۹ تستی در کلینک‌های دامپزشکی انجام نمی‌شود و بر اساس گزارشات معتبر جهانی چند مورد ابتلای گربه سانان به کووید ۱۹ از طریق انسان گزارش شده است.

  وی اضافه کرد: تاکنون در جهان انتقال ویروس کرونا از حیوانات خانگی به انسان دیده نشده است، ولی انتقال این ویروس از انسان به گربه سانان گزارش شده است.

  حسنعلی زاده با بیان اینکه کووید ۱۹ بیماری مشترک بین انسان و حیوان نیست، اظهار کرد: با این حال  از آنجا که حیوانات می‌توانند بیماری‌های دیگری را به مردم منتقل کنند و انسان‌ها نیز می‌توانند بیماری‌ها را به حیوانات منتقل کنند، ضروری است که انسان‌ها همیشه قبل و بعد از تماس با حیوانات، دستان خود را بشویند.

  وی گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE)، جامعه جهانی دامپزشکی (WVA) و جامعه جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) بر اساس شواهد موجود، نگرانی زیادی در خصوص انتقال کووید- ۱۹ از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد.

  پزشک عمومی دامپزشکی افزود: آنچه که اثبات شده، پاندمی کووید۱۹ در نتیجه انتقال از انسان به انسان بوده و تاکنون شواهدی مبنی بر انتشار بیماری توسط حیوانات، وجود ندارد؛ همچنین مستندات کافی برای اثبات ابتلای سگ به کووید ۱۹ و  اینکه بتواند عامل بیماری را به حیوان دیگر یا انسان منتقل کند، در دست نیست.

  وی تاکید کرد: تمامی افرادی که با حیوانات خانگی و گربه سانان حیات وحش در ارتباط هستند، باید تدابیر بهداشتی لازم را اعمال کنند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز