• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 40013
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نگاه حقوقی و خشک در کشاورزی جوابگو نیست
  دیبا: رئیس جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: باید با نگاه واقع بینانه و فنی به چالش‌ها و مشکلات بخش کشاورزی استان نگریست، چراکه نگاه حقوقی و خشک در کشاورزی جوابگو نبوده و نمی‌تواند گره‌گشا و کارساز باشد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از فارس، اکبر فتحی در جلسه مشترک مدیران آب منطقه‌ای و جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه انجام بهینه فعالیت‌های کشاورزی، مستلزم تعامل سازنده و ارتباط تنگاتنگ شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با سازمان جهادکشاورزی استان است، اظهار داشت: هر فعالیت کشاورزی در سایه آب و در بستر خاک امکانپذیر است و نمی‌توان در امر کشاورزی آب را از خاک تفکیک کرد از این رو متولیان بخش کشاورزی و مدیران ارشد شرکت آب منطقه‌ای باید با تعامل و همکاری تنگاتنگ، مشکلات و چالش‌های فیمابین را حل و فصل کنند.

  وی با تاکید بر این نکته که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان نسبت به بخش کشاورزی و مسائل این حوزه، نگاه مثبت و فراگیر دارند، گفت: اگر جلسات مشترک سازمان جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای استان به طور مرتب و مستمر تشکیل شود و در این جلسات چالش‌های موجود مورد بحث و گفتگو قرار گیرد بسیاری از معضلات بخش کشاورزی رفع و فتق خواهند شد.

  فتحی گفت: باید با نگاه واقع بینانه و فنی به چالش‌ها و مشکلات بخش کشاورزی استان نگریست، چراکه نگاه حقوقی و خشک در کشاورزی جوابگو نبوده و نمی‌تواند گره‌گشا و کارساز باشد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با چاه‌های کشاورزی موجود در سطح استان و اهمیت ارتقاء راندمان آبیاری در امر کشاورزی، گفت: انتقال آب چاه‌ها از طریق لوله‌گذاری در راستای کاهش هدررفت آبیاری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این موضوع که طراحی پروژه کم فشار در روستاهای فرگوش و اسفستان شهرستان سراب با رعایت میزان آب تخصیصی سطحی و زیرزمینی صورت گرفته است گفت: لذا تعارضی بین منابع آب و اراضی تحت پوشش وجود ندارد.

  فتحی در ارتباط با اصلاح پروانه‌های بهره‌برداری چاه‌های کشاورزی با اشاره به برنامه سازگاری با کم آبی، تاکید کرد: اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری در راستای عملیاتی کردن برنامه سازگاری با کم آبی برای صرفه‌جویی در منابع آبی مورد نیاز برای امر کشاورزی اجتناب‌ناپذیر و قطعی است و باید همکاری های لازم در این خصوص با سازمان آب منطقه‌ای استان اعمال شود.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی در خصوص موضوع تعاونی گلخانه داران ارس نیز، تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با موافقت نسبت به تخصیص آب به میزان ۳۰ لیتر در ثانیه به وظیفه قانونی خود عمل کرده است و تامین هزینه انتقال آب نیز باید از طریق سازمان منطقه آزاد ارس پیگیری و تامین شود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز