• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 39861
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد
  برنامه ریزی ایران برای کشت نهاده‌های دامی سویا و ذرت در اراضی فراسرزمینی جمهوری آذربایجان
  دیبا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: توافق با جمهوری آذربایجان در واردات و کشت نهاده‌های دامی مثل سویا و ذرت در اراضی فراسرزمینی، به کشاورزی و تامین نهاده‌های دامی در کشور کمک خواهد کرد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه بررسی کشت فراسرزمینی که با حضور محمدعلی نجاری کهنمویی دبیر میز جمهوری آذربایجان در ارتباط با تعلیف دام در مراتع، گفت: دام سبک در منطقه خداآفرین و ورزقان جزو تولیدات سرآمد در محصولات کشاورزی بوده اما مراتع در منطقه عشایرنشین ورزقان مراتعی فقیر است و باید بتوان از مراتع فراسرزمینی استفاده کرد.

  وی به اشاره به ارتباط مردم شهرهای مرزنشین مثل ورزقان و خداآفرین با جمهوری آذربایجان،افزود: با توجه به مشترکات فرهنگی و مذهبی دو کشور، می‌توان با برنامه ریزی و توافق در این زمینه با جمهوری آذربایجان، از مراتع مرزی استفاده کرد.

  وی به بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که بازسازی و ساخت و ساز در این مناطق حداقل سه سال طول خواهد کشید، می‌توان از این مناطق بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های قرنطینه دامی به تعلیف دام پرداخت.

  فتحی با اشاره به موضوع کشت فراسرزمینی گفت: برنامه ریزی‌ها و شناسایی اراضی مستعد در منطقه خارج از استان و کشور بر عهده شرکت جهاد توسعه است که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی کار می‌کند و دو سال پیش اراضی به اندازه ۴۵۰۰ هکتار در کشور جمهوری آذربایجان شناسایی شده و آماده قرارداد بود که متاسفانه تاخیر در اقدام، در آن برهه مانع از پیشبرد اهداف شد؛ اما باید برنامه‌هایی در دستور کار قرار بگیرد و از فرصت‌ها استفاده شود.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر حدود هشت میلیون تن واردات نهاده‌های دامی در کشور داریم که اراضی محدوده رودخانه ارس و کشور جمهوری آذربایجان برای کشت محصولات نهاده‌های دامی مثل سویا و ذرت کاملا مستعد هستند.

  وی افزود: سد خدآفرین، سد مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان بوده و برای اراضی که در آن کشور زیر کشت برود مشکل آب نخواهند داشت.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در ارتباط با نهاده‌های دامی گفت: برای واردات نهاده‌های دامی کشورهایی چون گرجستان و ارمنستان نیز مورد بررسی قرار گرفته است اما با توجه به نزدیکی فرهنگی و اجتماعی به جمهوری آذربایجان، این کشور تایید شده است.

  وی افزود: بعد از توافقات اولیه نیاز به پشتیبانی مالی و اقدامات تشکل‌ها و صندوق‌ها نیاز است که با برخی اقدامات دولت و حمایت از صندوق‌ها در کشت فراسرزمینی، می‌توان از آن‌ها استفاده موثری کرد.

  وی تاکید کرد: با توجه به فراخوان کشور جمهوری آذربایجان جهت سرمایه گذاری کشورهای دوست در این کشور، باید از این فرصت استفاده کرد و تشکل‌هایی که توان رقابت با تشکل‌های کشورهای دیگر را دارند را انتخاب و برای فعالیت در این زمینه آماده شود.

  نجاری کهنمویی دبیر میز جمهوری آذربایجان نیز گفت: در بخش کشاورزی و کشت فراسرزمینی، این آمادگی در جمهوری آذربایجان و مناطق آزاد شده قره باغ وجود دارد که می‌توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز