• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 39814
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۱۱۰ هزار نفر در آذربایجان‌شرقی بی‌سوادند
  دیبا: معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طبق آمار سرشماری ۱۳۹۵، حدود ۱۴۲ هزار نفر بی‌سواد در استان وجود داشت، گفت: از این تعداد ۳۳ هزار نفر جذب شدند اما هنوز ۱۱۰ هزار نفر بی‌سواد هستند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجانشرقی، اسفندیار صادقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه برای ریشه کنی بی سوادی عزم ملی نیاز است و این کار نیازمند جهاد عمومی است، اظهار کرد: هم اکنون سه هزار و ۴۲۵ نفر برای سوادآموزان در استان آموزش می دهند.

  وی تعداد مراکز یادگیری محلی در آذربایجان شرقی را ۱۶ مرکز اعلام کرد و گفت: مراکز یادگیری محلی در کنار آموزش سواد به بیسوادان، طرح پیوند زندگی و مهارت که حرفه آموزی در کنار سوادآموزی است، را یاد می دهند که این کار ضمن آموختن مهارتی، کمک به اقتصاد و معیشت خانواده نیز می شود.

  معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی جامعه هدف سوادآموزی را بین سنین ۱۰ تا ۴۹ سال اعلام کرد و افزود: استان آذربایجان شرقی از نظر میزان باسوادی در کشور وضعیت خوبی دارد؛ طبق آخرین سرشماری میانگین باسوادی کشور ۹۴.۷ درصد است که این رقم در آذربایجان شرقی ۹۴.۳ درصد می باشد.

  وی ادامه داد: طبق آخرین سرشماری، ۸۴.۲ درصد زنان کشور و ۷۹.۹ درصد زنان آذربایجان شرقی باسواد بودند که در مقایسه با قبل از انقلاب میزان رشد باسوادی کشوری زنان، ۵۳.۳ درصد و باسوادی زنان در استان ۵۸ درصد رشد داشته است.

  صادقی خاطرنشان کرد: طبق آمار سال گذشته وزارت آموزش و پرورش، ۹۵.۶ درصد جمعیت آذربایجان شرقی باسواد هستند.

  معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی سهمیه جذب سوادآموز استان در سال جاری را ۲۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۹ هزار نفر در مقطع سوادآموز، ۶ هزار نفر دوره انتقال و پنج هزار نفر نیز در دوره تحکیم جذب می شوند.

  صادقی زمان ثبت نام دوره آموزشی سوادآموزی را ۲۰ شهریور تا پایان بهمن ماه، دوره انتقال را ۲۰ شهریور تا پایان دی ماه و دوره تحکیم را ۲۰ شهریور تا ۱۵ بهمن سال جاری اعلام کرد.

  وی با بیان اینکه بر اساس آخرین سرشماری قبل از انقلاب که در سال ۱۳۵۵ انجام شده بود، میزان باسوادی کشور ۴۵ درصد و جمعیت باسوادی استان ۳۶ درصد بود، افزود: در همان سال وضعیت باسوادی مردان در کشور ۵۵.۵ درصد و در آذربایجان شرقی ۵۰.۵ درصد بود و در بین زنان نیز درصد باسوادی کشوری ۳۰.۹ درصد و میزان باسوادی زنان استان نیز ۲۱.۹ درصد بود.

  ۸۰ درصد زنان و ۲۰درصد مردان در کلاس های سواد آموزی حضور می یابند

  معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با بیان اینکه درصد بی سوادی میان زنان بیشتر از مردان است، اظهار کرد: علت بیشتر بودن درصد بی سوادی بین زنان، دلایل مختلفی مانند مسائل فرهنگی است که از گذشته در جامعه بوده یا مخالفت خانواده ها از روی اعتقادی است که امروزه بنا به پیشرفت سواد در جامعه، سوادآموزی، اولویت اساسی خانواده ها است و باعث پیشرفت کشور نیز می شود.

  صادقی در مورد تفاهم‌نامه هایی که با هدف سوادآموزی افراد مناطق محروم است، خاطرنشان کرد: حدود ۲۲ تفاهم نامه جهت سوادآموزی برای افراد مناطق محروم با ادارات و ارگان های مختلف داریم؛ شهرداری، جهاد کشاورزی، بهزیستی، کمیته امداد و اداره صنعت و معدن در راستای از بین بردن بی سوادی در جامعه از جمله اداراتی هستند که با ما تفاهم نامه دارند.

  وی در مورد آموزش سواد به معلولان از حضور آموزش دهنده ها در خانه های معلولان خبر داد و گفت: معلولان آموزش پذیر که قادر به حضور در کلاس ها نیستند، آموزش دهنده های ما برای تدریس در خانه های آنها در هر ساعتی از شبانه روز که خانواده معلول صلاح بدانند، حضور پیدا می کنند و به هر معلول یک آموزش دهنده اختصاص داده می شود.

  انتهای /

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز