• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 39798
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  استاندار آذربایجان شرقی:
  مرز ایران و ترکیه، مرز صلح و دوستی است/ تبریز و ارزروم برای توسعه روابط اقتصادی عزم جدی دارند
  دیبا: استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه مرز ایران و ترکیه، مرز صلح و دوستی است، گفت: با توجه به افق تعیین‌شده برای تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور، استان‌های مرزی ایران و ترکیه می‌توانند سهم مهمی در تحقق این چشم‌انداز داشته باشند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، دکتر محمدرضا  پورمحمدی عصر دیروز (سه‌شنبه) در ارتباط تصویری با استاندار ارزروم ترکیه، بر ایجاد روابط دوستانه گسترده و مستحکم بین دو کشور تاکید کرد و افزود: ایران و ترکیه در شرایط سخت سال‌های گذشته در کنار هم بوده‌اند و ضروری است همکاری آنها با قوت بیشتری ادامه یابد.

  وی با اشاره به حمایت کشورمان از دولت ترکیه در جریان کودتای سال ۲۰۱۶، ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت ترکیه بوده و دولت و ملت ترکیه نیز در دوران تحریم‌های ظالمانه آمریکا در کنار ملت ایران بوده‌اند.

  پورمحمدی با بیان اینکه مرزهای بین دو کشور در حدود ۴۰۰ سال است که مرزهای صلح و دوستی است و روابط شهرهای ارزروم و تبریز پیشینه‌ای به قدمت تاریخ دارد، ادامه داد: در شرایط جاری و با تسهیل ارتباطات و تبادلات انتظار می‌رود رفت‌وآمد و مناسبات فرهنگی و تجاری بین دو طرف پررنگ‌تر شود.

  استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر لزوم نقش‌آفرینی استان‌های مرزی در تحقق چشم‌انداز تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین ایران و ترکیه، گفت: ظرفیت‌های خوبی در دو سوی مرز وجود دارد که می‌توانند مکمل هم باشد و نیازهای متقابل را می‌توان از این طریق تامین کرد.

  پورمحمدی از برقراری خط هوایی بین تبریز و ارزروم استقبال کرد و گفت: راه‌اندازی این خط پروازی رونق چشمگیری در تجارت و صنعت گردشگری بین شمال غرب ایران و شرق ترکیه ایجاد خواهد کرد.

  وی با اشاره به اینکه تبریز یکی از قطب‌های درمانی ایران است، خاطرنشان کرد: حوزه گردشگری سلامت از حوزه‌های مهم و موثر همکاری بین دو استان و حتی منطقه می‌تواند باشد.

  پورمحمدی با اشاره به تحصیل دانشجویان ایرانی در ارزروم و حضور دانشجویانی از شرق ترکیه در دانشگاه تبریز، افزود: تقویت همکاری‌های علمی و دانشگاهی می‌تواند موتور محرکه تقویت روابط بین دو استان باشد.

  وی افزود: رفت‌وآمد مقامات دو استان و تبادل هیأت‌های اقتصادی، تجاری و دانشگاهی در شرایط مناسب و بازتاب رسانه‌ای آن می‌تواند تاثیر مثبتی در تحرک بخشیدن به مناسبات فرهنگی، علمی و تجاری بین تبریز و ارزروم داشته باشند.

  استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مناطق آزاد تجاری ارس و ماکو، گفت: وجود دو منطقه آزاد تجاری و صنعتی بزرگ و مهم ایران در همسایگی ترکیه و ظرفیت‌های زیرساختی و قانونی آنها، زمینه اجرای پروژه‌های صنعتی مشترک بین دو کشور را فراهم کرده است.

  وی تاکید کرد: همکاری منطقه‌ای در زمینه آب و انرژی از دیگر حوزه‌های قابل توجه برای همکاری هستند که می‌تواند منافع زیادی برای هر دو طرف داشته باشد.

  استاندار ارزروم نیز در این دیدار با تاکید بر افزایش مروادات تجاری و اقتصادی با ایران به خصوص استان آذربایجان شرقی، گفت: به دنبال ایجاد خط پروازی بین تبریز و ارزروم هستیم.

  اوکای مِمیش اظهار داشت: در استان ارزروم امکانات لازم برای سرمایه‌گذران ایرانی فراهم است و همچنین تجار این استان آماده سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی هستند.

  وی با اشاره به مراودات عمیق فرهنگی ایران و ترکیه به لحاظ اشتراکات تاریخی، دینی، زبانی و قومی، گفت: حدود ۵۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه آتاتورک ارزروم در حال تحصیل هستند.

  استاندار ارزروم همچنین در خصوص وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران سوالاتی پرسید و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک خبرهای خوشی از واکسن ایرانی کرونا منتشر شود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز