• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 39745
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مجاز بودن تغییرکاربری باغها به گلخانه در آذربایجان شرقی
  دیبا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌ شرقی گفت: تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی به دامداری و گلخانه در استان منعی ندارد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، اکبر فتحی افزود: تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی به دامداری، گلخانه و واحد‌های صنعتی کشاورزی که برای افزایش رونق اقتصادی و کشاورزی صورت بگیرد، پس از تایید کمیسیون تغییر کاربری کشاورزی مجاز است.

  وی در نشست بررسی راه‌های اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها اظهار کرد: تامین امنیت غذایی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است که باید غذای کامل و سالم در اختیار مردم قرار دهد و هر روز بر جمعیت کشور افزوده می‌شود و به تبع آن نیاز‌های غذایی نیز در حال افزایش است، بنابراین ضرورت دارد که ظرفیت اراضی کشاورزی حفظ و برای تامین امنیت غذایی افزایش پیدا کند.

  وی در مورد اراضی خارج از شهر‌ها گفت: این زمین‌ها جزو اراضی کشاورزی بوده و به صورت مراتع یا زیر کشت هستند که می‌تواند زراعی یا باغبانی باشد.

  فتحی افزود: طبق ماده ۱۰ قانون، در موضوع تغییر اراضی کشاورزی علاوه بر احداث ساختمان و دیوار کشی، اگر در این اراضی تغییراتی ایجاد شود که باعث از بین رفتن خاک، محصول و شرایط تولید محصول کشاورزی شود، به عنوان تغییر اراضی محسوب می‌شود.

  وی به تغییر کاربری زراعی به باغی اشاره کرد و گفت: این تغییر جز تغییر اراضی کشاورزی محسوب نمی‌شود، چون که فقط روش تولید و نوع محصول تغییر کرده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در ارتباط با کاربری اراضی دامداری ها، گلخانه‌ها و صنایع فرآوری محصولات کشاورزی گفت: این موارد شامل تبصره ۴ قانون است و برای بهینه کردن و افزایش بازده تولید محصولات کشاورزی است و پس از تشکیل پرونده و بررسی، مجوز صادر می‌شود.

  وی تاکید کرد: در برخی موارد برای تغییر کاربری، طبق ماده یک تبصره یک، کمیسیونی تشکیل می‌شود که اعضای آن کارشناسان ادارات و سازمان‌های مختلف و مرتبط به اراضی کشاورزی و صنعتی هستند که به ریاست اداره جهاد کشاورزی برگزار می‌شود و بعد از بررسی‌های فنی و کارشناسی شده، امکان تغییر یا عدم تغییر کاربری ابلاغ می‌شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: کشاورزان و متقاضیان تغییر کاربری باید بدانند که در مرحله نخست برای تغییر کاربری زمین مورد نظر باید سند داشته باشند، لذا کشاورزانی که سند زمین کشاورزی ندارند، باید به اخذ سند مالکیت اقدام کنند.

  وی افزود: در اراضی زراعی امکان هیچ گونه حصارکشی و ساخت خانه باغ وجود ندارد، چون که وجود حصار باعث ایجاد موانع و راه‌های دسترسی به زمین‌های زراعی دیگر کشاورزان می‌شود، اما در اراضی باغی با تشخیص کمیسیون و تعیین محدوده مشخص امکان ایجاد خانه کارگری و خانه باغ، نه ویلا باغ امکان پذیر است.

  فتحی به کاهش اراضی کشاورزی با توجه به توسعه شهر‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش جمعیت و به تبع آن بزرگ شدن شهر‌ها و روستاها، احداث اتوبان ها، خطوط ریل راه آهن، انتقال آب و برق و لوله گذاری در فاصله شهر‌ها باعث از بین رفتن اراضی کشاورزی شده که این موارد ناگزیر باید انجام شود، اما تغییر ذائقه در نوع زندگی و جامعه نباید موجب از بین رفتن کارخانه تولید مواد غذایی جامعه شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از مردم خواست تا در حفظ خاک و زمین‌های کشاورزی بکوشند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف تغییر کاربری با شماره تلفن گویای ۱۳۱ مرکز بررسی تخلفات تغییر امور اراضی استان در ارتباط باشند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز