• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ | کد خبر : 39718
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  با توافق جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان
  ساخت سد و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه‌سی سرعت می‌گیرد
  دیبا: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ساخت سد و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس سرعت می‌گیرد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، یوسف غفارزاده اظهار داشت: در هفته پایانی آذر ماه گذشته، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور پس از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در سفر به نخجوان و بررسی احجام و نقشه‌های مربوط به احداث سدهای خداآفرین وقیزقلعه سی به توافق اولیه رسیدند و مقرر شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی پس از توافق مقامات ارشد با مشارکت دو طرف انجام شود.

  به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز توافق کارشناسان فنی دو کشور تأیید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه‌های خداآفرین وقیزقلعه سی تاکید شد.

  غفارزاده، در این گفتگو همچنین از توافق طرف ایرانی و آذربایجانی برای مرمت مشترک پل‌های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که از مواریث فرهنگی مشترک هستند، خبر داد.

  وی افزود: هدف از احداث سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب‌های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که در حال حاضر از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

  وی همچنین افزود: سد تنظیمی قیز قلعه سی در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال است، این سد در حال حاضر ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

   

  انتهای پیام /

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز