• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 38848
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  توقیف ۱۸ هزار دستگاه موتورسیکلت متخلف/ کشته شدن ۱۸۹۷ موتور سوار در آذربایجان‌شرقی
  دیبا: سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: باید برنامه های مناسبی برای افزایش فعالیت و رونق اقتصادی آموزشگاه های رانندگی موتورسیکلت تدوین و ارائه شود تا کیفیت روند اخذ گواهینامه تسهیل شود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از فارس، احمد موقری در نشست بررسی مشکلات و معضلات موتورسواران با بیان اینکه علیرغم اقدامات پیشگیرانه در مقابل موتورسیکلت سواران متخلف، آمار تصادفات جرحی و فوتی افزایش داشته است، اظهار داشت: بر اساس آمار اعلامی از سال ۸۵ تا ۹۵ یک هزار و ۸۹۷ نفر از متوفیان تصادفات مربوط به موتورسواران بوده و همچنین درصد بسیار بالایی از موتورسیکلت سواران فاقد گواهینامه مجاز رانندگی هستند.

  وی افزود: در بحث برخورد با موتورسیکلت سواران فاقد گواهی نامه به صورت جدی برخورد نشده است، البته در این زمینه می توان در کنار بحث جریمه از مجازات های تکمیلی مثل الزام به آموزش رانندگی و اخذ گواهینامه استفاده کرد.

  سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی ادامه داد: در خصوص بحث الزام به اخذ گواهینامه به عنوان مجازات جایگزین به مراجع قضایی مرتبط ابلاغ شده که از بحث جزایی از مجازات های جایگزین و الزام به اخذ گواهینامه استفاده کنند.

  وی با اشاره به موضوع توقیف موتورسیکلت ها توسط نیروی انتظامی و هزینه بالای نگهداری آن، گفت: باید برنامه های مناسبی برای افزایش فعالیت و رونق اقتصادی آموزشگاه های رانندگی موتورسیکلت تدوین و ارائه شود تا کیفیت و روند اخذ گواهینامه تسهیل شود.

  وی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۴۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت شماره‌گذاری شده در استان وجود داشته و ۳۶۳ هزار و۶۳۱ دستگاه موتور سیکلت ساماندهی شده دارای پلاک انتظامی وجود دارد.

  موقری ادامه داد: طی سال گذشته نزدیک به ۳۱ هزار دستگاه موتورسیکلت و در سال جاری تا به امروز نزدیک به ۸ هزار و۸۲۰ دستگاه موتورسیکلت به دلیل تخلفات رانندگی توقیف شده است.

  وی با بیان اینکه در سال جاری ۱۸ هزار دستگاه موتورسیکلت به علل مختلف مورد اعمال قانون قرار گرفته اند گفت: در خصوص موتورسیکلت سواران فاقد گواهینامه سخت گیری های جدی به عمل نمی آید، باید مجازات های بازدارنده ای در این خصوص در نظر گرفته شود.

  سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی تأکید کرد: فردی که می خواهد موتورسیکلت خریداری کند علی القاعده باید دارای گواهینامه باشد تا افراد، با شرایط خاص بتوانند موتورسیکلت خریداری کنند.

  وی در ادامه در خصوص ساماندهی موتورسیکلت‌های حمل بار و پیک موتوری ها، بیان کرد: موتورسیکلت های حمل بار باید با پلاک‌های اختصاصی مشخص شده و وضعیت‌شان ساماندهی و استانداردهایی برای این شغل تعریف شود.

  موقری با اشاره به نحوه خرید و فروش موتور سیکلت و بررسی کیفیت و ضرورت استاندارد بودن آن و با تأکید بر رعایت استانداردهای لازم در کلاه های ایمنی موتورسواران گفت: الزام واحدهای تولیدی به تحویل موتورسیکلت به همراه کلاه ایمنی ضرورتی است که باید توسط مراجع ذیربط پیگیری و اجرایی گردد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز