• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38434
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۳۶ عامل حفاری غیرمجاز در آذربایجان‌شرقی دستگیر شدند
  دیبا: فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد ۳۶ نفر از عاملان حفاری غیرمجاز در این استان دستگیر شده اند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجانشرقی، سرهنگ کاظم داداشی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران به میزان حفاری‌های غیرمجاز شناسایی ‌شده در شهرها، بخش ها و روستاهای آذربایجان شرقی اشاره و اضافه کرد: طی این مدت، ۹ محل حفاری غیرمجاز از طریق پایش‌های محلی و گزارش‌های مردمی شناسایی و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شده است.

  وی اظهار کرد: بر اساس تجمیع آمار حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، بیشترین آمار حفاری غیرمجاز و دستگیری عاملان مشارکت‌ کننده در آن متعلق به شهرستان تبریز و سپس به ترتیب شهرستان‌ های اهر، کلیبر، هوراند و خداآفرین است.

  داداشی با تاکید بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از میراث‌فرهنگی در سطح جامعه، گفت: با توجه به اینکه حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی وظیفه‌ای همگانی است، لذا لازم است تا تمام آحاد مردم در پیشگیری از وقوع جرایم مرتبط با این مواریث ارزشمند، همراه و همیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشند.

  وی اضافه کرد: با توجه به تعدد آثار و ابنیه های تاریخی در آذربایجان شرقی و لزوم حفاظت هر چه بهتر از این آثار متعدد، یگان حفاظت میراث فرهنگی با همراهی نیروی انتظامی استان به‌ صورت مستمر از مکان‌های تاریخی بازدید و با متخلفانی که به ‌صورت پایشی و گزارش مردمی شناسایی ‌شده‌اند، از طریق مراجع قانونی برخورد می‌کند.

  آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مناطق تاریخی کشور با بیش از هفت بار سابقه پایتختی، دارای حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی و هزاران اثر ثبت نشده است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز