• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38202
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  با همکاری محققان دانشگاه تبریز و پژوهشگران بین المللی انجام شد
  ارائه راهکار نوین تخمین بار رسوب معلق با استفاده از پردازش تصاویر سطح جریان آب
  دیبا: راهکار تخمین بار رسوب معلق در جریان آب با استفاده از تکنیک پردازش تصویر با همکاری اساتید دانشگاه تبریز و پژوهشگران برتر بین‌المللی طراحی و ارائه شد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز ، دکتر محمدعلی قربانی، استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی و از نویسندگان مسئول این تحقیق با اشاره به این‌که این تحقیق بر مبنای یاد گیری عمیق (Deep Learning) استوار بوده و قادر به تحلیل نتایج حاصل از پردازش تصویر به منظور برآورد بار رسوب معلق در شرایط آزمایشگاهی است، افزود: با توجه به اهمیت برآورد مقدار رسوب رودخانه‌ها در مطالعات جامع منابع آب، محدودیت اندازه‌گیری، صرف هزینه و زمان به لحاظ پراکندگی مکانی ایستگاه‌های اندازه‌گیری و دشواری‌های سنجش، انگیزه اصلی برای این تحقیق بوده و در مطالعات آتی می‌توان این طرح را به صورت میدانی و برای رودخانه‌های واقعی اجرا و بر غنای کار افزود.

  وی با اعلام این‌که نتایج حاصل از این تحقیق در شماره ۱۰ نشریه معتبر Scientific Reports – Nature در سال ۲۰۲۰ میلادی به چاپ رسیده است، ادامه داد: نتایج این تحقیق می‎تواند مورد استفاده سازمان‌های آب منطقه‌ای استان‌ها، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت‌های مهندسین مشاور در امور آب قرار گیرد.

  وی افزود: این تحقیق نتیجه کار تیم پژوهشی ۱۳ نفره از پژوهشگران کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، ترکیه، فنلاند، کره جنوبی و هند بوده که دکتر محمدعلی قربانی، دکتر فرزین سلماسی، دکتر سعید صمدیان فرد از گروه مهندسی آب و دکتر محمود شهابی عضوهیئت علمی گروه علوم خاک دانشگاه تبریز از محققین و نویسندگان ایرانی طرح از اعضای هیئت علمی دانشگاه تبریز است.

  عنوان کامل مقاله عبارت است از:Continuous monitoring of suspended sediment concentrations using image analytics and deriving inherent correlations by machine learning و دسترسی به مقاله چاپ شده توسط شناسه بر نمود دیجیتالی doi.org/10.1038/s41598-020-64707-9 میسر است.

  دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز پس از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران از لحاظ قدمت دومین مرکز آموزش عالی در زمینه کشاورزی بوده که در سال ۱۳۳۴ تاسیس یافته و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین دانشکده‌های دانشگاه تبریز است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز