• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38148
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  زراعت چوب در یکهزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی آذربایجان‌شرقی انجام می‌شود
  دیبا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از برنامه‌ریزی جهت اجرای زراعت چوب در سطح یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار در استان خبر داد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، اکبر فتحی روز پنجشنبه در جلسه سیاست گذاری زراعت چوب آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت اجرای زراعت چوب برای تامین مواد اولیه کارگاه های صنایع چوبی و سلولزی کشور و استان بر لزوم استفاده از ظرفیت  رسانه ها، ترویج جهادکشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و کارشناسان تاکید کرد.

  وی خاطرنشان کرد: طرح زراعت چوب نیاز سلولزی در آذربایجان شرقی را تامین می‌کند.

  فتحی، روش تلفیقی زراعت چوب با یکی از محصولات زراعی را از راهکارهای مناسب اقتصادی‌تر کردن تولید چوب عنوان کرد و گفت: در این روش کشاورزان می‌توانند قبل از آن که درختان بزرگ شوند و روی زمین سایه بیندازند، محصولات زراعی را بین ردیف‌های درختان کاشته شده، کشت کنند.

  رحیم مهردادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به سابقه زراعت چوب و نهضت سبز در کشور و استان، گفت: به دلیل قرار گرفتن ۲ میلیون هکتار از اراضی آذربایجان شرقی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و همچنین استفاده از آب های نامتعارف و پساب های موجود برای زراعت چوب، توسعه زراعت چوب با محددیت هایی مواجه است.

  زراعت چوب به معنای کشت گونه‌های درختی سریع رشدی است که با اهداف اقتصادی، استفاده بهینه از منابع آب و خاک، ایجاد اشتغال، کمک به حفاظت و صیانت پایدار از منابع جنگلی و تامین نیاز سلولزی صنایع پایین دستی چوب، توسط زارعان انجام می‌شود.

  طرح ملی زراعت چوب پس از تصویب قانون تنفس جنگل که از اواخر سال ۹۵ به اجرا گذاشته شد تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور و در صورت نیاز تمدید در برنامه هفتم توسعه، ادامه خواهد داشت.

   

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز