• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38139
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد؛
  حفظ ارزش مکانی و هویت تاریخی ۹ روستای جنگل نشین ورزقان
  دیبا: معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی از اجرای مبانی نظری میراث فرهنگی در ۹ روستای جنگل نشین ورزقان با هدف حفظ ارزش مکانی و هویت تاریخی- میراثی خبر داد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجانشرقی، علیرضا قوچی امروز در خصوص بازدید از روستاهای جنگل نشین ورزقان در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال بازدید از ۹ روستای جنگل نشین شهرستان ورزقان به همراه فرماندار شهرستان، مدیرکل امور روستایی استانداری و همکاران فنی میراث فرهنگی استان، مراتب لازم برای ثبت روستاهایی نظیر ونستان، کرینگان، ملک طالش و … در فهرست آثار ملی، بدون دخل و تصرف در کالبد اصلی بناها، بررسی و در دستور کار قرار گرفت‌.

  او با بیان اینکه حفاظت از مواریث و بافت تاریخی وظیفه تمامی ارگان‌های دولتی، خصوصی و اجتماعی است، ادامه داد: با توجه به اینکه در حفاظت از بافت تاریخی نقش تمامی ارگان‌ها مهم است، لذا در راستای حفظ مواریث تاریخی، فرهنگی و کالبدی ۹ روستای جنگل نشین ورزقان اقدامات لازم با همکاری ادارات کل میراث فرهنگی، امور روستایی استانداری، بنیاد مسکن و … در حال انجام است.

  معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی توجه به هویت بومی و ارزش‌های کالبدی محیطی روستاهای مذکور را از جمله مهم‌ترین اهداف این عملیات عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم تا در این امر مباحثی همچون مردم‌شناسی و روابط بین ساکنان روستا، زبان بومی، درآمد، مراوده درونی و بیرونی روستاها که به عنوان جزئی از ساختارهای بکر ۹ روستای مذکور قابل‌توجه و ارزش‌گذاری است، مورد بررسی قرار دهیم.

  قوچی با بیان اینکه هویت فیزیکی و معماری ۹ روستای جنگل نشین شهرستان ورزقان دارای ارزش‌های مهم معماری است، گفت: یکی دیگر از شاخص‌های ارزشمند در خصوص روستاهای جنگل نشین ورزقان که به‌عنوان مزیتی برای ثبت ملی و حفظ آن بوجود آورده، دارا بودن الگوی بصری و زیباشناختی منطبق با عملکرد زیستی و معیشتی و استفاده از مصالح و دانش بومی در ساختار آن‌ها است که در نهایت منجر به دوام و قوام خانه‌های تاریخی آن شده است.

  او ادامه داد: با توجه به بافت ارزشمند ۹ روستای جنگل نشین شهرستان ورزقان، نسبت به مرمت و بهسازی معابر روستاها اقدام و مطالعات مردم‌شناسی آن‌ها انجام خواهد شد.

  معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی اظهار داشت: در راستای حفظ بافت روستاهای مذکور، الگوهای معماری برای مرمت و ارائه خدمات به ساکنین روستاها ارائه خواهد شد که به دنبال آن بخشداری محترم براساس الگوهای اعلام‌شده مجوز مرمت و بهسازی بناها را صادر خواهد کرد.

  قوچی تأکید کرد: توجه ویژه به ریخت‌شناسی و مورفولوژی روستاهای تاریخی می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر روستاهای استان باشد.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز