• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38073
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سند آمایش توسعه آذربایجان شرقی در افق ۲۰ ساله به تصویب رسید
  دیبا: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی خوراک اصلی برنامه ریزی برای استان را نظام آماری دقیق دانست و گفت: سند آمایش توسعه استان در افق ۲۰ ساله تهیه شد و در شورای برنامه ریزی استان تصویب شده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجانشرقی، داوود بهبودی در نشست خبری آغاز هفته آمار، نقش آمار را در ایجاد نظام حکم رانی خوب بسیار لازم و ضروری دانست و اظهار داشت: آمار مقدمه ای برای شفافیت و دسترسی آزاد بر اطلاعات است.

  وی با بیان اینکه نظام اماری کشور به سمت نظام نوین آماری می‌رود، گفت: در این نوع آمار، مراجعات حضوری کاهش می‌یابد و آمار به شکل ثبت در محل وقوع به جریان می‌افتد.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه “سرشماری” برای تعیین الگوهای خانوار، اشتغال و بیکاری و آمار مهاجرت و جابجایی اهمیت دارد، تصریح کرد: نظام آماری یکپارچه مالیات و بیمه و گمرک راه اندازی شده است.

  وی خوراک اصلی برنامه ریزی برای استان را نظام آماری دقیق دانست و گفت: آمایش، جزو آرزوهای دیرین کشور بوده و علی رغم اینکه جزو تکالیف قانونی بوده عمل نشده اما بر اساس تاکید برنامه ششم توسعه، سند آمایش توسعه استان در افق ۲۰ ساله تهیه شد و در شورای برنامه ریزی استان تصویب شده و منتظر تصویب شورای عالی آمایش کشور هستیم.

  بهبودی، با بیان اینکه قبلا دولت نقش پررنگی در امورات اقتصادی و عمرانی داشت که رویکرد ما به تقویت مشارکت دولت و بخش خصوصی در حوزه خرد و کلان است، ابراز داشت: آزادراه تبریز-بازرگان، تبریز-سهند و سالن‌های ورزشی و… با مشارکت بخش خصوصی در حال تکمیل است.

  بیشتر بخوانیدمعاون سازمان پدافند غیرعامل: توسعه زیرساخت‌ها در اولویت است/ ضروت مصون‌سازی نقاط حساس استان بوشهر
  تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه به زودی عملیاتی می شود
  سهم اصفهان در طرح توسعه مشاغل خانگی اشتغال‌زایی برای ۳ هزار نفر است
  وی با تاکید بر اینکه دولت در کنار تامین بودجه، حمایت و تسهیل گری را بر عهده دارد و باید موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری را بردارد، خاطر نشان کرد: هر سال بیش از ۱۰ هزار میلیارد طرح بخش های غیردولتی را افتتاح می‌کنیم که حاصل این رویکرد جدید است.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی در پاسخ به نرخ بیکاری در استان، از بیان نرخ بیکاری خودداری کرد و گفت: نرخ بیکاری استان ما همواره از میانگین کشوری پایین تر بوده است اما این به معنی خیلی خوب بودن وضعیت استان و رونق اقتصادی و معجزات ما نیست بلکه یک دلیل آن، این است که مهاجرت داریم و بیکاران ما برای یافتن کار مهاجرت کردند که اگر همین افراد در استان ما باقی می ماندند، نرخ بیکاری بالایی داشتیم.

  وی با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها نرخ مهاجرت پایین اما نرخ بیکاری بالایی دارند، افزود: این فرهنگ ارزشمند آذری‌ها ستودنی است که هر جا کار هست، تحمل بیکاری ندارد و برای کار مهاجرت می کنند تا اظهار فقر نکنند اما ما به عنوان دولت وظیفه داریم با تسهیل سرمایه‌گذاری، زمینه را برای افزایش تولید و اشتغال فراهم کنیم تا مهاجرت به حداقل برسد.

  بهبودی در پاسخ به اینکه چرا فرصت شغلی کافی ایجاد نشده و نمی شود که مجبور به مهاجرت نشوند؟ گفت: اولین مقدمه شغل، سرمایه گذاری دولتی و خصوصی و تعاونی است، از قدیم سرمایه گذاری در استان ما متناسب با استعداد انسانی و جمعیتی استان آذربایجان شرقی نبوده، ضمن اینکه به دلیلی برخی سختگیری‌ها در استان ما، استان‌های دیگر برای سرمایه گذاران آذری و… فرش قرمز پهن می کنند و سرمایه گذار استان ما را در استان دیگر جلب می کنند و نتوانستیم آنها را نگهداریم.

  وی با تاکید بر اینکه سهم اقتصادی استان ما در سرمایه گذاری و تولید ملی، از سهم جمعیتی ما پایین تر است ابراز داشت: سهم جمعیتی استان ما حدود ۵ درصد است اما سرانه اقتصادی ما با حدود ۴ درصد، پایین تر از سرانه کشوری است که باید به رتبه در خور شان استان برسیم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز