• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37908
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد:
  افزایش ۳۰ درصدی صادرات غیرنفتی از گمرکات آذربایجان شرقی
  دیبا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از افزایش ۳۰ درصدی ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجانشرقی، حبیب امین زاده همزمان با فرارسیدن روز ملی صادرات، با ارائه گزارشی از سیمای صادراتی استان و تأکید بر توسعه صادرات در برنامه های ابلاغی وزارت صنعت، افزود: صادرات در شرایط فعلی کشور، یکی از شریان‌های اصلی اقتصاد بوده و حفظ آن نیازمند همت عمومی است.
  وی با بیان این‌که مجموعه سازمان صمت استان به عنوان یک دستگاه خدمتگزار، به‌ویژه در شرایط تحریمی در تلاش است تا بیشترین خدمات را به صادر کنندگان استان ارائه دهد، افزود: با تسهیل امور صادرات کالاها در زمینه بازگشت ارزهای صادراتی نیز اقدام خواهیم کرد.
  وی با اشاره به بخشی از تمهیدات و مساعدت‌های خاص پیش‌بینی شده درمورد کارت‌های بازرگانی و ایجاد تسهیلات برای صادرات کالاهای تولیدی، اظهار کرد: آماده دریافت پیشنهادات بازرگانان و تجار به منظور تسریع و تسهیل فرآیندها هستیم.
  امین زاده با اعلام این‌که امسال یکی از ارکان برنامه‌های جهش تولید، توسعه صادرات غیر نفتی است، تشریح کرد: فرآیند صادرات کالاها، ایجاد بازارهای جدید صادراتی و شرایط رقابتی قابل قبول، در جهت تحقق شعار سال خواهد بود.
  وی گفت: طی سال گذشته با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان از نظر میزان وزنی ۵۲ درصد و از نظر ارزشی ۱۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ شاهد رشد فزاینده صادرات کالاها هستیم.
  وی اضافه کرد: امسال براساس برنامه‌های ابلاغی وزارت، پیش بینی می‌شود که صادرات غیرنفتی به میزان ۳۲٫۸ میلیارد دلار در سطح کشور محقق شود و در برش استانی تحقق صادرات به میزان ۳٫۸ میلیارد دلار برای استان برنامه ریزی شده است.
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه و مسدود بودن مرزهای صادراتی به دلیل شیوع بیماری کرونا، با تکیه بر توانمندی صنایع پیشران و اصلی استان و برنامه ریزی‌های لازم در راستای توسعه صادرات، در سه ماهه اول سال جاری ۱۵ درصد و در شش ماهه امسال ۱۸ درصد از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای صادرات غیرنفتی استان جلوتر هستیم.
  وی با قابل قبول برشمردن صادرات استان علی‌رغم تبلیغات انجام شده، گفت: صادرات ۱٫۴۹۶ میلیارد دلاری شش ماهه سال قبل به ۱٫۹۱۹ میلیارد دلار در نیمه ابتدایی سال جاری رسیده که همین امر نشان دهنده توسعه صادرات استان است.
  وی، عمده بازارهای صادراتی و کشورهای هدف استان در زمینه صادرات را ۱۴ کشور همسایه و هند و چین برشمرد و افزود: اروپا ، آسیای میانه و برخی از کشورهای آسیایی به عنوان بازارهای صادراتی استان شناخته می‌شوند که مراودات تجاری مطلوبی با بخش خصوصی استان دارند و تحقق این امر نشان از عدم کارایی تحریم‌های ظالمانه دشمن در تجارت خارجی بخش خصوصی است.
  امین‌زاده، عمده کالاهای صادراتی استان را در حوزه تکمیل زنجیره تأمین و باتوجه به مزیت‌های نسبی استان دانست و گفت: طی شش ماهه اول سال، جهش تولید کالاهایی نظیر مواد و مصنوعات پلاستیکی، انواع خوراکی‌ها(مرکبات)، قیر، سوخت و روغن‌های معدنی، چدن، آهن و فولاد، فرآورده‌های غلات(آرد و نشاسته)، انواع دیگ‌های بخار، مس و مصنوعات مسی، قند، شیرینی و شکلات، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای عمده کالاهای صادراتی استان بوده است.
  وی در ادامه با اشاره به محور توسعه و تعمیق ساخت داخل به عنوان یکی از اهداف اصلی جهش تولید در برنامه‌های ابلاغی وزارت صنعت، افزود: یکی از موفقیت‌های استان در جلوگیری از واردات بی‌رویه بوده و بخشی از واردات سال‌های گذشته با تولید داخل و جایگزینی توسط صنایع داخلی جبران شده است.
  وی افزود: طی شش ماهه سال قبل، واردات ۶۰۶ میلیون دلاری از گمرکات استان، به عدد ۴۳۶ میلیون دلار طی نیم سالجاری کاهش پیدا کرده است.
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز