• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37858
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نقشه باستان‌شناسی آذربایجان‌شرقی تهیه می‌شود
  دیبا: رئیس پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی گفت: نقشه باستان شناسی آذربایجان‌شرقی با همکاری این مجموعه تهیه می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجانشرقی، بهروز عمرانی در نشست کمیته باستان شناسی آذربایجان شرقی با اشاره به ارزش و اهمیت گردآوری نقشه های باستان شناسی استان های مختلف از جمله آذربایجان شرقی، بازنگری مجدد آن‌ها را از اولویت ها و رویکردهای مهم پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور بیان کرد.

  وی اظهار داشت: آذربایجان شرقی از استان‌های برخوردار کشور در حوزه باستان‌شناسی است که سایت های باستان ‌شناسی آن در سرتاسر این خطقه سندی بر قدمت این منطقه کهن در تاریخ است که گردآوری نقشه های باستان شناسی آن بسیار لازم و ضروری است.

  عمرانی از راه اندازی سامانه باستان ‌شناسی کشور در وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و اضافه کرد: در همین راستا و با  همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی تهیه نقشه ها شروع شده است و با توجه به راه اندازی این سامانه در قالب وب، نقشه های باستان‌شناسی این استان تهیه و در این سامانه بارگزاری خواهد شد.

  وی ادامه داد: سامانه فوق ابزار خوبی برای آمایش است که در مرحله نخست از تخریب محوطه های باستانی جلوگیری می شود و بدین ترتیب با توجه به بررسی‌های باستان‌شناسی این سامانه با قابلیت ورود، پردازش و ارزیابی برنامه‌های انجام‌ شده، مورد استفاده کاربران عمومی و تخصصی در سطح کشور قرار می‌گیرد.

  این مقام مسئول گفت: تهیه و بارگزاری نقشه‌های باستان‌شناسی در این سامانه با هدف حراست بیشتر از مناطق باستانی و سهولت دسترسی متخصصان و مردم به اطلاعات صحیح و استعلام آنلاین اراضی مورد نظر است که در آذربایجان شرقی نیز در آینده ای نزدیک محقق خواهد شد.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز