• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37815
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۸۵۰ واحد تولید مرغ و تخم‌مرغ در آذربایجان‌شرقی فعال هستند
  دیبا: رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: هم اکنون حدود ۸۵۰ واحد تولید مرغ گوشتی و تخم‌مرغ در این استان فعال هستند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ، اکبر فتحی روز پنجشنبه در جلسه رفع موانع تولید با موضوع ساماندهی مرغداری های فاقد مجوز در مراغه افزود: ۵۹۰ واحد تولید مرغ گوشتی و ۲۶۰ واحد تولید تخم مرغ در کنار ۵۶ واحد پرورش مرغ مادر در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند.

  وی با بیان اینکه مراغه قطب تولید مرغ و تخم مرغ آذربایجان شرقی است، ادامه داد: متاسفانه تعداد واحدهای غیرمجاز در زمینه تولید محصولات طیور، در مقایسه با واحدهای دارای پروانه و مجوز بالاست.

  فتحی اضافه کرد: وجود واحدهای غیرمجاز و فاقد پروانه در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ، در سال های اخیر زمینه ساز بروز بی ثباتی در بازار عرضه و تقاضا شده است.

  وی گفت: برای رفع مشکل وجود این واحدها نیز، تمهیدات مناسبی در کنار تسهیل مبتنی بر قواننین مصوب نظام جامع دامپزشکی برای مجوزدار کردن آنها در استان در حال اجراست.

  وی افزود: رفع مشکلات این واحدها می تواند زمینه ساز ثبات اشتغال، تولید و نیز کاهش معضلات زیست محیطی و بهداشتی به ویژه در پیشگیری از بروز بیماری های طیور شود.

  رفع مشکلات واحدهای تولیدی در راستای جهش تولید و اشتغال باشد

  نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به مشکلات موجود مرغداری ها، رفع مشکلات این واحدهای تولیدی در راستای جهش تولید و اشتغال باشد.

  علی علیزاده افزود: عمل به تاکیدات رهبر انقلاب در خصوص جهش تولید و حمایت از واحدهای تولیدی، مورد اهتمام و توجه دستگاه های اجرایی در جهت تسهیل و رفع مشکلات واحدهای تولیدی قرار گیرد.

  وی ادامه داد: در این راستا و با توجه به اینکه واحدهای تولید مرغ و تخم مرغ بخش مهمی از تامین مواد غذایی منطقه را برعهده دارند، تعطیلی یا آسیب به روند تولید آنها می تواند زمینه ساز مشکلات اقتصادی شود.

  وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی و متولی امر نیز باید راهکارهای لازم و عملی برای رفع مشکل واحدهای فاقد مجوز فعال در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ را براساس قوانین و ضوابط و با در نظر گرفتن تخفیف های لازم ارائه دهند.

  بیش از ۲۸ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ در مراغه تولید می شود

  معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز گفت: هم اکنون بیش از ۲۸ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ این شهرستان به عنوان قطب تولید این محصولات روانه بازار می شود.

  سیدعلی موسوی حسینی افزود: با وجود فعالیت واحدهای متعدد مرغداری در این شهرستان، هم اکنون ۵۴ واحد فاقد مجوز در این بخش فعال هستند.

  وی ادامه داد: با بررسی های کارشناسی و برگزاری جلسات مختلف، مشکلات ۱۴ واحد مرتفع شده و مشکلات ۱۶ واحد دیگر که قابل حل بوده در حال بررسی برای رفع شدن است.

  وی اضافه کرد: رفع مشکل مجوز این واحدها می تواند زمینه ساز کاهش مشکلات زیست محیطی، تامین قانونی نهاده ها و افزایش سطح تولید در منطقه شود.

  حمایت از تولید قانونی و مشروع در سال جهش تولید

  مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: در راستای عمل به منویات رهبری، حمایت از تولید قانونی و مشروع در سال جهش تولید در اولویت این سازمان قرار دارد.

  امیرحسین بهداد افزود: با توجه به ضرورت حمایت از تولید، نباید تولید محصولات دامی و طیور از طرف تولید غیرمجاز تهدید شود که این امر در زمینه پیشگیری از خسارات حاصل از شیوع بیماری مشترک دام و طیور ضروری است.

  وی ادامه داد: براساس قانون جامع دامپزشکی مصوب سال ۸۸، ۲ سال به مرغداری های فاقد مجوز فرصت رفع مشکلات و دریافت پروانه و مجوز داده شده لیکن برخی از آنها تاکنون بدون مجوزهای لازم به فعالیت خود ادامه می دهند.

  وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی هم اکنون در زمینه ساماندهی واحدهای مرغداری فاقد مجوز، در کل کشور رتبه نخست را کسب کرده است.

  وی افزود: با مجوز دار شدن واحدهای مرغداری گوشتی و تخم گذار، این واحدهای از واکسیناسیون مناسب، بهداشت و نهاده های حمایتی دولتی برخوردار و بهره مند می شوند.

  فعالیت ۹۷ واحد مجاز تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در مراغه

  مدیر جهاد کشاورزی مراغه هم گفت: هم اکنون ۹۷ واحد مجاز تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در این شهرستان فعالیت می کنند.

  اسماعیل کریمی اصل افزود: در این شهرستان ۵۱ واحد تولید تخم مرغ و ۴۶ واحد تولید مرغ گوشتی به صورت قانونی و دارای مجوز فعالیت تولیدی دارند.

  وی با اشاره به وجود ۵۴ واحد غیرمجاز تولید مرغ و تخم مرغ در این شهرستان ادامه داد: برخی از این واحدها می توانند با رفع مشکلات خود، از مجوزهای لازم برای ادامه فعالیت خود برخوردار شوند.

  وی اضافه کرد: از سال ۹۴ تاکنون نیز ۱۸۵ مورد اخطار به واحدهای فاقد مجوز ارائه شده که تاکنون منجر به پلمپ ۵۴ واحد و نیز رفع پلمپ ۱۶ واحد شده است.

  شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز