• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37803
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بار سنگین کرونا بر دوش کادر درمان آذربایجان‌شرقی
  دیبا: موج سوم کرونا و سیر صعودی آمار مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌های ناشی از آن در مراکز درمانی آذربایجان‌شرقی، بار صیانت از سلامت شهروندان بر دوش کادر درمان را سنگین‌تر کرده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی از چند ماه قبل در وضعیت قرمز کرونایی است و تلاش و هشدار مسوولان نهادهای مرتبط مبنی بر ضرورت رعایت دقیق و فراگیر دستورالعمل های بهداشتی به عنوان تنها راهکار برون رفت از این وضعیت تاکنون آن چنان که باید اثرگذار نبوده است.

  آنچه که در این میان نگرانی مسوولان امر را دوچندان کرده، افزایش آمار مبتلایان خانوادگی به ویروس کروناست که به خودی خود دشواری درمان و نگهداری بیماران را مضاعف می کند.

  هر چند مشاهدات میدانی ما نشان می دهد که اکثریت شهروندان تبریزی به هنگام حضور در بیرون از منزل، از ماسک استفاده می کنند، اما کارشناسان می گویند که این به تنهایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا کافی نیست و دیگر شاخص های دستورالعمل های بهداشتی با اولویت «رعایت فاصله اجتماعی» و پرهیز از «گردهمایی» های چند نفر به هر بهانه و علتی، نیز باید به دقت رعایت شوند.

  در تبیین چرایی ادامه آژیر قرمز کرونا در آذربایجان شرقی به رغم رعایت بالای برخی از شاخص های دستورالعمل های بهداشتی، اشاره به این نظر کارشناسان حوزه بهداشت و درمان ضروری است که متوسط رعایت کمتر از ۸۰ درصد پروتکل ها، تاثیری در جلوگیری از شیوع بیماری ندارد.

  هر چند کادر بهداشت و سلامت آذربایجان شرقی در طول هشت ماه سپری شده از شیوع کرونا همواره تاکید کرده اند که تحت هیچ شرایطی از خدمت رسانی به هموطنان شان کوتاه نمی آیند، اما انصاف باید داد که آنان نیز انسان هستند، زن و بچه دارند و باید از حق زندگی راحت برخوردار شوند؛ این در حالی است که فضای رسانه ای آکنده از مصاحبه با تک پرستاران یا زوج های پرستاری است که ماه ها از دیدن روی اعضای خانواده و نزدیکان شان محروم بوده اند.

  از سوی دیگر نباید از این نکته نیز غافل شد که تاکنون بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر از کادر درمان و بهداشت آذربایجان شرقی به کرونا مبتلا شده و تنها از خانواده پزشکان استان، اسم چهار نفر به فهرست شهدای مدافع کشور وارد شده است.

  فوت روزانه ۲۰ نفر  کرونایی در آذربایجان شرقی نشانه‌ بدی است

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: فوت روزانه ۲۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی، طی هفته‌ی گذشته، نشانه‌ی بسیار بدی است.

  محمد حسین صومی، اظهار کرد: اکنون ۵۰ درصد از نمونه گیری های کرونا، از مجموع حدود یکهزار نمونه در استان، مثبت می‌شود و این نشان می‌دهد، کرونا در جامعه‌ی ما به شدت در حال گسترش است.

  وی افزود: تا به این لحظه ۴۲ هزار نفر بیمار مثبت شناسایی کرده‌ایم که حدود چهار و نیم درصدشان فوت شده‌اند و در زمان حاضر یکهزار و ۱۲۲ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

  وی گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر تا به حال در بیمارستان‌ها بستری و ترخیص شده‌ و بیش از ۱۳۰ نفر زیر ونتیلاتور بوده و به کمک دستگاه تهویه مکانیکی، نفس می‌کشند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: برای برون رفت از این وضعیت حتما باید از ماسک به درستی استفاده کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را مراعات کنیم و کرونا را جدی بگیریم.

  وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر حدود ۲۵ نفر در اورژانس بیمارستان امام رضا (ع) منتظر بستری در بخش‌های کرونایی هستند که این نشان می‌دهد کرونا همچنان قربانی می‌گیرد و بی توجهی به توصیه‌های حوزه سلامت، پررنگ شده است.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خواستار نظارت جدی دستگاه‌های مسئول بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در جامعه شد و گفت: جامعه باید به این باور برسد که با یک مشکل جدی و ناشناخته روبه‌رو هستیم و باید پیشگیری از انتقال بیماری را جدی بگیریم.

  صومی همچنین بر لزوم همکاری همه مراکز درمانی با دانشگاه علوم پزشکی تأکید کرد و گفت: بیمارستان‌های خصوصی موظفند ۲۰ درصد از ظرفیت بستری خود را به بیماران کرونا اختصاص دهند و دانشگاه علوم پزشکی نیز به دنبال ایجاد ظرفیت‌های جدید است.

  آذربایجان شرقی در بدترین شرایط کرونایی است

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با تاکید بر اینکه در تمام دنیا رعایت پروتکل های بهداشتی، رمز کنترل بیماری است، گفت: شرایط استان در بدترین وضعیت از اولین روز شیوع ویروس کرونا تا به امروز می باشد.

  عباسعلی درستی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی ۵ درصد جمعیت کشور را داراست ، گفت: متاسفانه آمار ابتلا در استان در مقایسه با متوسط کشوری بسیار خراب است .

  درستی ادامه داد: اگر شرایط کنترل نشود، وضعیت بدتر خواهد شد و با ادامه روند افزایش بیماری در آینده نزدیک برای ارایه خدمات درمانی به سایر بیماران همچون سراطانی ها، دیالیزی ها و بیماران خاص با مشکل مواجه خواهیم شد .

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در سه روز گذشته اکیپ های مختلف در سطح شهر مستقر شده و نظارت های لازم را انجام دادند که بر اساس گزارشات واصله رعایت فاصله گذاری در سطح شهر تبریز زیر ۶۰ می باشد که مشکل جدی است.

  وی ادامه داد: حتی در مطب های پزشکان نیز این فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شود و زیر ۵۰ درصد است، باید از پزشکان درخواست شود ساعات حضور خود در مطب را افزایش داده و حضور بیماران در مطب کنترل و از ازدحام خودداری شود.

  درستی اضافه کرد: در داروخانه ها نیز در قسمت داخلی برای شاغلان، پروتکل های بهداشتی رعایت می شود، ولی در بخش بیرونی که ارباب رجوع حضور دارد، رعایت فاصله گذاری اجتماعی زیر ۴۰ درصد است.

  وی افزود: در آرامستان ها نیز ۶۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند، ولی فاصله گذاری اجتماعی زیر ۵۰ درصد است، ضمن اینکه در نانوایی ها درصد فاصله گذاری اجتماعی در صف ۳۰ درصد است و استفاده از ماسک نیز ۵۰ درصد می باشد.

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: در مجتمع های تجاری، پایانه های مسافربری با مشکلات جدی عدم رعایت فاصله گذاری و عدم استفاده از ماسک مواجه هستیم.

  وی یادآور شد: اگر شرایط موجود کنترل نشود، در روزهای آتی وضعیت استان بدتر خواهد شد.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز