• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37601
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تولید سالانه ۱۵ هزار تن عسل در آذربایجان‌شرقی
  دیبا: سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به رتبه دوم آذربایجان شرقی در تولید عسل گفت: زنبورداران استان سالانه ۱۵ هزار تن عسل تولید می‌کنند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، بهروزین  سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۴ هزار زنبورستان و زنبوردار در آمارگیری سالانه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی شناسایی شده‌اند.

  او گفت: تعداد یک میلیون و ۱۷۶ هزار کندوی مدرن و ۲۵۰ هزار کندوی بومی در استان وجود دارد و از این نظر رتبه اول کشور را داریم.

  او افزود: پارسال ۱۱۶ تن صادرات عسل به کشور‌های عراق، مالزی، لبنان، امارات و کانادا داشتیم که پیش بینی می‌شود این رقم امسال نیز به رغم محدودیت‌های کرونایی در همین اندازه باشد.

  سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: هر کسی که علاقه به زنبورداری داشته باشد، می‌تواند در منطقه‌ای با آب و هوای مساعد اقدام به خرید و پرورش عسل کند؛ یک زنبوردار حداقل باید ۴۰ کندوی مدرن داشته باشد تا در سامانه پهنه بندی جهاد کشاورزی ثبت شود.

  او در خصوص تسهیلات ارائه شده به زنبورداران استان آذربایجان شرقی نیز افزود: زنبورداران می‌توانند از طریق سرمایه در گردش و از محل تبصره ۱۸، تسهیلاتی با درصد‌های ۱۲ تا ۱۸ نسبت به مناطق با برخورداری مختلف دریافت کنند؛ البته براساس ابلاغ جدید وزارت جهاد کشاورزی، مقرر شده تسهیلاتی با کارمزد ۱۸ درصد برای خرید کندو به زنبورداران دارای پروانه نیز اعطا شود.

  او گفت: آذربایجان شرقی در زمینه بسته بندی عسل نیز دارای رتبه اول در کشور است و ۲ واحد بزرگ بسته بندی عسل دارد که یکی از آن‌ها بزرگترین واحد بسته بندی عسل کشور می‌باشد.

  بهروزین با بیان اینکه بیشتر برند‌های مطرح عسل کشور در آذربایجان شرقی فرآوری و بسته بندی می‌شوند، افزود: در مجموع تا امروز تعداد ۳۶ واحد دارای پروانه بهره برداری به فرآوری و بسته بندی عسل تولیدی آذربایجان شرقی و استان‌های همجوار، مشغول هستند.

  او گفت: در آذربایجان شرقی مراکز تحقیقاتی و تولیدی بسیاری در این صنف فعالیت می‌کنند و اشخاص بسیاری همچون مرحوم استاد پوراصغر در این زمینه اقدامات مهمی انجام داده‌اند.

  او افزود: بسته بندی‌های عسل در شرق، غرب و حتی شمال غرب کشور بیشتر در آذربایجان شرقی انجام می‌گیرد و این استان در زمینه بسته بندی عسل دارای قطب است.

  سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه صنعت فرآوری و بسته بندی عسل، نقش مهمی برای نفوذ بیشتر در بازار‌های کشور‌های همسایه، اورآرسیا و جهانی داشته است، افزود: ۳۶ واحد فرآوری با ظرفیت بسته بندی ۱۸ هزار تن در استان فعالیت می‌کنند.

  او گفت: حتماً در اغلب برند‌های مطرح عسل در کشور نامی از آذربایجان شرقی دیده می‌شود.

  او افزود: دستگاه‌های فرآوری عسل آذربایجان شرقی بسیار مدرن و همپای سطح تکنولوژی اروپا هستند و روز به روز نیز به سمت بهبود و توسعه این امکانات پیش می‌رویم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز