• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37502
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ترکش‌های جنگ قره‌باغ در این سوی ارس
  دیبا: شروع دیگرباره جنگ بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ و تبعات ناشی از آن، محدود به مناطق درگیری‌ها نیست، بلکه ترکش‌های آن در این سوی ارس نیز بر پیکر وطن‌مان می‌نشیند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایرنا، اوایل هفته گذشته، نخستین خبرهای مربوط به آغاز درگیری میان نیروهای نظامی باکو و ایروان که منتشر شد، مرزنشینان کشورمان در شهرستان خداآفرین در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز که اتفاقاً ۷۰ درصد شان را روستاییان تشکیل می دهند و این روزها از کار کشاورزی فارغ شده اند، مشغولیت تازه ای پیدا کردند و به نظاره جنگ میان دو طرف از ارتفاعات این سوی ارس نشستند.

  آنها که فارغ از همه جا و همه چیز و در نبود امکانات رفاهی گسترده شهرهای بزرگ، مشغله ای بهتر از این نمی توانستند پیدا کنند، جقه‌های چند نفری تشکیبل داده و با حرارت از وضعیت میدان های جنگ آن سوی ارس میان دو همسایه شمالی کشورمان با یکدیگر سخن می گفتند؛ شاید آنها باور نمی کردند که جنگ، جغرافیا نمی شناسد و هر آن ممکن است ترکش ادوات جنگی مورد استفاده در جبهه های درگیری، حریم رودخانه مرزی و خروشان ارس را بشکافد و در روستاهای این سو حادثه بیافریند.

  اما شیرینی کاذب و نادانسته مشغولیت تماشای جنگ قره باغ در روستاهای مرزی کشورمان در شهرستان خداآفرین، ساعتی بیشتر دوام نیافت و نخستین راکت خمپاره میدان جنگ قفقاز جنوبی، در دل اراضی سرسبز و پرآب پایین دست ارس در روستای «خلف بیگلو» به زمین نشست.

  هر چند که اولین ترکش جنگ قره باغ در اراضی مرتعی روستا دل زمین را شکافت و آسیب جانی و مالی نداشت، اما این نخستین نشانه عینی و ملموس خطر جنگ برای مرزنشینان این سوی ارس بود تا دریابند که جنگ مرز نمی شناسد و ویرانی های آن محدودیت بردار نیست.

  اما عبور راکت های خمپاره جنگ قره باغ از فراز رودخانه ارس، تمامی نداشت و در دومین روز از جنگ میان طرفین ۲ فروند راکت خمپاره دیگر در مراتع روستای «شرفه» شهرستان خداآفرین فرود آمد که یکی از آنها عمل کرد و باز هم شانس با مردم روستا یار بود که خمپاره با فاصله از واحدهای مسکونی منفجر شد و خوشبختانه آسیب جانی و مالی به بار نیاورد.

  در این میان انتشار پرتعداد تصاویری از تماشای جنگ توسط مرزنشنیان ایران در ارتفاعات مشرف به میدان نبرد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، به رغم هشدار مسولان شهرستانی و استانی درباره خطر اصابت گلوله به هموطنان، نشان می داد که متاسفانه مردم توجه چندانی به توصیه های ایمنی ندارند و خطرات ناشی از اصابت راکت های خمپاره را جدی نمی گیرند.

  اصابت ترکش های جنگ قره باغ در این سوی ارس، پنجشنبه گذشته با برخورد ۵ فروند راکت خمپاره به روستای «پرویزخانلو»ی شهرستان خداآفرین ادامه یافت که در نتیجه آن ۲ واحد مسکونی آسیب دیدند و یک کودک به طور سطحی زخم برداشت و سرپایی مداوا شد.

  بروز این وضعیت و تشدید خطر تبعات جنگ قره باغ در نواحی مرزی کشورمان، موجب شد که حسین حاتمی، نماینده مردم شهرستان های کلیبر و خداآفرین از گفت و گویش با معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره و اعزام هیات بلندپایه ای متشکل از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارتخانه های کشور و امور خارجه و نیز دستگاه‌های امنیتی و نظامی به مناطق مرزی به منظور بررسی و پیگیری مسایل، مشکلات مرزنشنیان و خسارت‌های وارده از درگیری دو کشور همسایه در روزهای آینده سخن بگوید.

  اما این پایان ماجرا نبود و دیروز در هشتمین روز از جنگ قره باغ نیز نواحی مرزی آذربایجان شرقی شاهد برخورد ۱۰ فروند راکت خمپاره به اراضی روستاهای «خلف بیگلو» و «قلی بیگلو» بود تا به گفته علی امیری راد، فرماندار خداآفرین، تعداد گلوله های خمپاره فرود آمده در این شهرستان به بیش از ۳۰ مورد برسد.

  هر چند امیری راد باز هم بر لزوم پرهیز مرزنشینان از تجمع در حاشیه مرز برای تماشای میدان جنگ تاکید کرد و نسبت به خطرات جانی آن هشدار دارد، اما گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان خداآفرین حاکی است که مردم این نواحی همچنان تماشای جنگ را به عنوان یک تفریح تلقی می کنند و توجهی به هشدارهای مقام های سیاسی و نظامی ندارند.

  تبعات جنگ قره باغ در شهرستان مرزی خداآفرین عصر دیروز نیز ادامه داشت و برخورد یک فروند راکت خمپاره به شبکه برق موجب شد که ۱۰ روستای بخش «گرمادوز» شهرستان برای ساعتی در تاریکی فرو روند؛ البته خاموشی چندان نپایید و با تلاش کارکنان زحمت‌کش اداره برق منطقه برطرف شد.

  هر چند جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز درگیری میان جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، خط اعتدال و صلح را در تعامل با این پدیده در پیش گرفته است، اما علیار راستگو، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی امروز در گفت و گو با ایرنا از تذکر مرزبانان کشورمان به مرزبانان باکو و ایروان درباره اصابت خمپاره به خاک ایران خبر داد و اعلام کرد که استاندار نیز نامه اعتراضی رسمی به وزارت امور خارجه کشورمان در این باره ارسال کرده و از مجاری دیپلماتیک، به دنبال جلوگیری از اصابت ترکش های جنگ قره باغ به نواحی مرزی این استان است.

  درگیری میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از یکشنبه هفته قبل آغاز شده است؛ مناطق مرزی شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی در نزدیکی جبهه جنگ طرفین واقع شده و در بعضی جاها، فاصله روستانشینان با میدان جنگ به کمتر از پنج کیلومتر می رسد.

  با شروع درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در حالی با صدور بیانیه ای نیروهای ارمنستان را به آغاز عملیات متهم کرد که نخست وزیر ارمنستان هم اعلام کرد که جمهوری آذربایجان آغاز کننده حمله بوده است.

  مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

  بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

  در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز