• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر : 37369
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۷۰۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه و ۵۰۰ کیلومتر راه‌آهن در آذربایجان‌شرقی در دست اجراست
  دیبا: مدیرکل راه و شهرسازی آذریایجان‌شرقی، گفت: سهم استان از اعتبارات توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور در حالی بیش از ۱۲ درصد است که بین چهار تا پنج درصد از آمار جمعیتی و نیز وسعت جغرافیایی کشور را در اختیار دارد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجانشرقی، ابوالقاسم سلطانی اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی با وجود سهم حدود چهار تا پنج درصد از آمار جمعیتی و نیز میزان در برگیری وسعت جغرافیایی کشور، بیش از ۱۲ درصد از اعتبارات توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل یعنی همان مسیرهای ارتباطی را به خود اختصاص داده است که البته با توجه به همسایگی این استان با سه کشور خارجی این میزان راضی‌کننده نیست و به دنبال افزایش این اعتبارات هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه‌های راه‌سازی در مجموع ۲۰ هزار میلیارد تومان تعهدات مالی به دنبال داشته که در مقابل سالانه حدود ۹۰۰ میلیارد تومان در این بخش اعتبار تخصیص می‌یابد که در برخی سال‌ها نیز این تزریق اعتبار به‌طور کامل صورت نمی‌گیرد و با احتساب همه این شرایط نمی‌توان زمان مشخصی را برای اتمام این حجم از پروژه‌های راه‌سازی عنوان کرد.

  مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در تشریح این پروژه‌ها نیز گفت: در سطح استان بیش از ۴۸۰ کیلومتر آزادراه در حال احداث دا‌ریم که مجموع اعتبار و حجم تعهدات مالی آنها ۸ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که به‌طور متوسط ۵۰ درصد از این میزان توسط یخش خصوصی تامین می‌شود.

  وی ادامه داد: آزادراه‌های احداثی شامل ۶ محور تبریز – مرند – بازرگان به‌طول ۱۲۰کیلومتر، مراغه – هشترود به‌طول ۱۱۰ کیلومتر، تبریز – ارومیه به‌طول ۱۳۲ کیلومتر، رینگ دوم تبریز به‌طول ۳۲ کیلومتر، تبریز – سهند به‌طول ۲۴ کیلومتر و تبریز – خواجه – ورزقان به‌طول ۶۴ کیلومتر هستند.

  سلطانی همچنین خاطرنشان کرد: آزادراه کاملاً مشارکتی تبریز-  شبستر نیز به طول ۴۰ کیلومتر در مرحله اخذ ضمانت‌نامه قرار دارد که اجرای آن علاوه بر تسهیل رفت و آمد و کاهش زمان سفر در این مسیر، زمینه‌ساز توسعه و آبادانی اراضی لم‌یزرع و بلااستفاده منطقه محروم غرب تبریز نیز خواهد شد که برای اجرای آن سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.

  وی در خصوص وضعیت پروژه‌های بزرگراهی استان نیز متذکر شد: بیش از ۲۳۰ کیلومتر بزرگراه در محوزهای تبریز – اهر با پیشرفت ۸۸ درصدی، مرند – اِو اوغلو، صوفیان – شبستر – تسوج، بستان‌آباد – سراب به سمت نیر، میانه – سرچم و تبریز – اسپیران – آقابابا فرامرزی در دست ساخت است.

  مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ کیلومتر مسیر ریلی نیز در سطح استان در حال احداث است، تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ کیلومتر راه اصلی دو خطه را نیز با تمرکز بر مناطق مربوط به نوار مرزی و در مسیر جلفا – اصلاندوز در دست ساخت داریم.

  سلطانی در خصوص وضعیت راه‌های روستایی آذربایجان‌شرقی نیز بیان داشت: حدود ۹۲ درصد جمعیت روستایی استان از راه‌های ساخته شده آسفالت برخوردار هستند که این میزان در خصوص تعداد روستاهای دارای مسیر آسفالت، نزدیک به ۷۰ درصد است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز