• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36881
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  خودکفایی آذربایجان‌شرقی در تولید تخم‌مرغ
  دیبا:معاون مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان در تولید تخم‌مرغ به‌طور کلی خودکفا بوده و نزدیک به ۵۰ درصد تخم‌مرغ استان به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجانشرقی، اظهار داشت: استان آذربایجان‌شرقی هم به لحاظ سرمایه‌گذاری انجام یافته و هم به لحاظ تعداد واحدهای فعال در بخش طیور، در صنعت پرورش طیور در سطح کشور پیشگام و پرچمدار است.

  وی ادامه داد: تولیدات دام و طیور استان در سطح کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و تاثیرگذار می‌باشد، این صنعت علاوه بر سرمایه‌گذاری هنگفت، اشتغال‌زایی و مشاغل جانبی نهفته در بخش تولید و گردش مالی بالا همیشه مورد توجه مسوولان و برنامه‌ریزان استان قرار گرفته است.

  بغدادچی یادآور شد: استان آذربایجان‌شرقی طی سال ۱۳۹۸ با فعالیت ۵۹۵ واحد پرورش طیور به ظرفیت ۱۰ میلیون و ۲۴۰ هزار مرغ گوشتی در هر دوره (۲٫۷۷ درصد ظرفیت کشور)، ۹٫۹ میلیون قطعه مرغ تخمگذار (۲٫۷۷ درصد کشور)، تولید بیش از یک‌میلیون و ۷۳۷ هزار قطعه مرغ مادر گوشتی (۵٫۶۵ درصد کشور)، و در مرغ مادر تخمگذار با ظرفیت ۲۴۲ هزار قطعه نزدیک به ۲۰ درصد ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

  معاون مدیریت امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: تولید گوشت مرغ در سال ۹۸ در سطح استان بیش از ۸۵ هزار تن بود که این میزان ۳٫۱۱ درصد ظرفیت کل کشور را شامل می‌شود، تولید تخم‌مرغ طی سال گذشته بالغ بر ۹۴ هزار و ۵۱۰ تن می‌باشد که نزدیک به ۱۰ درصد تولید کل کشور را شامل می‌گردد.

  وی متذکر شد: استان آذربایجان‌شرقی در تولید تخم‌مرغ به‌طور کلی خودکفا بوده و نزدیک به ۵۰ درصد تخم‌مرغ استان به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

  بغدادچی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بخش طیور به لحاظ ارزش افزوده موجود در بخش و بازار فروش مناسب محصولات تولیدی در بازار مصرف و سوددهی مطلوب از جذابیت خاصی برخوردار است.

  وی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جامعه و تاثیرپذیری تولید و فروش محصولات دام و طیور از این بیماری بیان داشت: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که برای مصرف گوشت مرغ در روزهای پایانی سال ۹۸، ایام عید و مراسم در سطح استان انجام شده بود پس از شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف و از طرف دیگر جوجه‌ریزی‌های زیاد، تولیدکنندگان با مسائل و مشکلاتی در زمینه فروش تولیدات خود مواجه شدند که با دخالت شرکت پشتیبانی امور دام استان و سایر ارگان‌ها و خرید حمایتی از مرغداران، خوشبختانه این معضل نیز به خوبی حل و فصل شد.

  معاون مدیریت امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به محدودیت‌های به‌وجود آمده در تهیه و تامین نهاده‌های دامی، افزود: متاسفانه در ماه‌های پایانی سال ۹۸ و ۶ ماهه سال ۹۹ به‌دلیل شرایط تحریمی کشور، تامین نهاده‌های دام و طیور برای تولیدکنندگان گوشت مرغ و تخم‌مرغ به سختی صورت می‌گیرد. تهیه و تامین این نهاده ها با قیمت مناسب و نرخ دولتی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در راستای رضایت فعالان بخش و رسیدن محصول نهایی با قیمت مصوب به دست مصرف‌کنندگان داشته باشد.

  بغدادچی خاطرنشان کرد: سیاست وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی بر این اصل استوار است تا با تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان، تامین به‌موقع نهاده‌های مورد نیاز واحدهای تولیدی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام، فعالان صنعت پرورش طیور را نسبت به ادامه روند تولید تشویق و ترغیب کند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز