• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36861
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۱۹۷۴ واحد مسکن مهر در آذربایجان‌شرقی تحویل می‌شود
  دیبا: مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: تعداد یکهزار و ۹۷۴ واحد مسکن مهر تا پایان سال جاری به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجانشرقی، ابوالقاسم سلطانی، سهمیه آذربایجان شرقی در شهرهای بالای ۲۵ هزار و زیر ۲۵ هزار نفر و شهر جدید سهند را ۹۵ هزار و ۲۰۵ واحد اعلام و اضافه کرد: از این تعداد، ۴۳ هزار و ۴۳۵ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۱۶ هزار و ۵۱۱ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و ۳۵ هزار و ۲۴۹ واحد نیز در شهر جدید جدید سهند در نظر گرفته شده بود.

  وی افزود: از مجموع واحدهای مسکن مهر فوق، تعداد ۳۳ هزار و ۴۳۸ واحد در قالب تفاهم نامه سه جانبه بین راه و شهرسازی، سازنده و بانک و ۱۷ هزار و ۳۰۴ واحد نیز توسط تعاونی ها ساخته شده است که در این میان تاکنون تنها یک هزار و ۹۰۴ واحد از تعهدات تعاونی ها به پرونده حقوقی تبدیل شده و حدود ۷۷۰ واحد از تفاهم نامه های سه جانبه با مشکل روبه روست که از این تعداد نیز ۲۲۴ واحد در مرحله تحویل قرار دارد و تلاش می کنیم مابقی ۵۰۰ واحد را نیز تا پایان سال تحویل دهیم.

  سلطانی با بیان اینکه از ۹۵ هزار و ۲۰۵ مسکن مهر آذربایجان شرقی بالغ بر ۹۱ هزار واحد مسکونی تحویل داده شده است، اظهار داشت: یک هزار و ۹۰۴ واحد مسکونی در شهرهای مختلف استان از تعهدات تعاونی ها به پرونده حقوقی تبدیل شده است.

  وی تامین زمین مورد نیاز، معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات و ارائه برخی خدمات رایگان و معاف از هزینه غیرساخت مانند اعطای پروانه را از موضوعاتی برشمرد که جزو وظایف مجموعه راه و شهرسازی در قبال مسکن مهر است.

  سلطانی با تاکید بر انجام همه این موارد یاد شده توسط راه و شهرسازی، گفت: در حال حاضر موضوع محوطه سازی،  کم کاری و عدم انجام تعهدات از طرف سازمان هایی مانند شهرداری ها مهمترین چالش واحدهای مسکن مهر است که عدم انجام تعهدات تعاونی ها و تامین نشدن آورده های مردمی به دلیل سلب اعتماد نسبت به پروژه ها، مشکلات مسکن مهر را تشدید می کند.

  وی رعایت انصاف در نقدهای رسانه ای از طرح مسکن مهر را مو رد اشاره قرار داد و افزود: این طرح در حالت ایده آل می توانست در بافت های داخل شهر اجرا شود که علاوه بر رشد کمی مناطق شهری، زمینه ساز توسعه کمی نیز می شد اما مجریان مسکن مهر به ناچار و برای صفر کردن هزینه زمین های مورد نیاز و نیز زمان بر بودن تامین زمین در مناطق شهری به دلیل مسائل حقوقی، مجبور به ساخت این واحدها در اراضی ملی و عموماً خارج از شهرها شدند و در واقع مکان یابی مهمترین مشکل پروژه های مسکن مهر محسوب می شود.

  مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی صاحبخانه شدن بسیاری از اقشار کم درآمد  و نیازمند را از مزیت های مثبت طرح مسکن مهر دانست و اظهار داشت: باید بپذیریم که این طرح زمینه ساز خانه دار شدن خانوارهایی با درآمدهای ناچیز شد که تحت هیچ شرایط دیگری این امکان برای آنها فراهم نمی شد و در صورت اجرا نشدن چنین طرحی برای نمونه ۳۳ هزار خانواده فعلی ساکن در مسکن مهر استان به عنوان جمعیت حاشیه نشین به معضل جدی اجتماعی تبدیل شده بودند.

  سلطانی تحویل نزدیک به ۵۰ درصد از واحدهای مسکن مهر در دوره دولت تدبیر و امید را نشان از عزم این دولت برای تکمیل طرح آغاز شده در دولت سابق دانست و ادامه داد: البته باید این واقعیت را نیز در نظر گرفت که متاسفانه در کشور ما به دلیل تفاوت در رویکردهای سیاسی جناح های مطرح که ساختار اجرایی بین آنها در رفت و برگشت است، عموماً طرح های اجرا شده در یک دولت، در دولت بعدی چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و روند آنها در صورتی که متوقف هم نشود حداقل با کندی اجرا روبرو خواهد شد.

  وی طرح مسکن مهر نیز از این قاعده مستثنی دانست و اضافه کرد: در کنار رویکردهای سیاسی مسوولان دو دولت، موضوعاتی مانند قطع یارانه مسکن و تنگناهای بودجه ای و افزایش هزینه های ساخت نیز این کندی اجرا را در دولت های یازدهم و دوازدهم را تشدید کرد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز