• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36608
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بهبود رتبه دانشگاه تبریز از نظر شاخص‌های آموزشی، استنادی و بین‌المللی در نظام رتبه‌بندی تایمز
  دیبا: رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز گفت: رتبه‌ی دانشگاه تبریز بر مبنای گزارش نظام رتبه‌بندی جهانی تایمز ۲۰۲۱ از نظر شاخص‌های آموزشی، استنادی و بین‌المللی دانشگاه تبریز به نحو قابل‌توجهی بهبود یافته است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، رسول زوارقی با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس نتایج رتبه‌بندی جهانی تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه تبریز ازنظر شاخص‌های آموزشی با کسب امتیاز ۸/۳۲ به جایگاه جهانی ۳۷۲ ارتقا یافت. ازنظر استنادی نیز این دانشگاه با کسب امتیاز ۹/۵۵ به رتبه جهانی ۵۹۸ دست‌ یافته و از نظر چشم‌انداز بین‌المللی نیز با کسب امتیاز ۹/۲۷ به رتبه جهانی ۱۱۳۱ نائل شد.

  دبیر کمیته علم‌سنجی دانشگاه با اشاره به رتبه‌های ۵۱۹، ۷۴۷، و ۱۲۵۶ دانشگاه تبریز در شاخص‌های آموزشی، استنادی و بین‌المللی در نظام رتبه‌بندی جهانی تایمز ۲۰۲۰، گفت: دانشگاه تبریز امسال با کسب رتبه‌های ۳۷۲، ۵۹۸ و ۱۱۳۱ در این شاخص‌ها به نحو قابل‌ توجهی جایگاه خود را ازنظر این شاخص‌های مهم بهبود بخشیده است و همچنین بر اساس این نتایج دانشگاه تبریز ازنظر شاخص‌های پژوهشی رتبه ۶۶۴ جهانی و از نظر شاخص درآمد از صنعت رتبه ۵۱۸ جهانی را به دست آورده است.

  وی، با اشاره به اینکه دانشگاه تبریز در مجموع با احتساب تمام شاخص‌های آموزشی، پژوهشی، استنادی، چشم‌انداز بین‌المللی و درآمد از صنعت توانست رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ جهانی و رتبه دوم دانشگاه‌های جامع ایران را به خود اختصاص دهد، گفت: بر اساس نتایج این نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های تهران و کاشان به‌صورت مشترک رتبه اول دانشگاه‌های جامع ایران و رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰ جهانی را به خود اختصاص داده‌اند و دانشگاه تبریز در کنار دانشگاه‌های شهید بهشتی، کردستان، محقق اردبیلی، و یاسوج رتبه دوم دانشگاه‌های جامع ایران و رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ جهانی را به خود اختصاص داده است.

  زوارقی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های شیراز، و شهید مدنی آذربایجان نیز با کسب رتبه جهانی ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ و رتبه سوم دانشگاه‌های جامع ایران را خود اختصاص داده‌اند.

  بر اساس این گزارش، رتبه‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها است که اولین بار در سال ۲۰۰۴ با همکاری تایمز و کیو.اس. تحت عنوان رتبه‌بندی “تایمز- کیو اس” و از سال ۲۰۱۰ به بعد با همکاری موسسه تامسون رویترز منتشر شد.

  منبع اطلاعاتی مورداستفاده پایگاه رتبه‌بندی تایمز در حال حاضر پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس (SCOPUS ) است و برای رتبه‌بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین‌المللی با وزن ۵.۷ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

  در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۱، تعداد ۱۵۲۷ دانشگاه برتر جهان از ۹۳ کشور رتبه‌بندی شدهاند. در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه آکسفورد برای پنجمین سال متوالی رتبه اول را از آن خود کرده است و دانشگاه استنفورد و هاروارد به ترتیب در رتبههای دوم و سوم قرار دارند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز