• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36552
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  افتتاح سد کلقان شهرستان بستان‌آباد با حضور رئیس جمهور
  دیبا: سد کلقان در شهرستان بستان‌آباد با حضور رئیس جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجانشرقی ، یوسف غفارزاده در مراسم افتتاح این سد کلقان بستان آباد اظهار داشت: سد خاکی با هسته رسی کلقان در شهرستان بستان‌آباد با مخزنی به حجم ۲۲ میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی سالانه به میزان ۲۴ میلیون متر مکعب به ارتفاع ۶۵ متر و طول تاج ۵۲۰ متر افتتاح می‌شود.

  وی همچنین یادآور شد: این سد آب شرب شهرستان‌های بستان‌آباد، چاراویماق و بیش از ۱۰۰ روستای مسیر خطوط انتقال و آب خام تصفیه‌خانه شهرستان هشترود را مجموعاً به حجم ۱۰٫۵ میلیون متر مکعب در سال تأمین خواهد کرد.

  مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی دیگر اهداف این سد را تأمین آب مصرفی صنایع شهرستان بستان‌آباد و تبریز به حجم ۳٫۴ میلیون متر مکعب در سال، تأمین آب کشاورزی بهنگام  یک‌هزار ۱۰۰ هکتار از اراضی تراس رودخانه کلقان به حجم ۷٫۲ میلیون متر مکعب در سال و تنظیم حقابه محیط زیست رودخانه به حجم ۳٫۲ میلیون متر مکعب در سال برشمرد.

  وی در خصوص اثرات اقتصادی- اجتماعی احداث این سد گفت: این سد موجب مهار سیلاب‌های منطقه، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت و ایجاد مهاجرت معکوس، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه و افزایش تولید، امکان ایجاد مراکز تفریحی و گسترش صنعت گردشگری و جذب گردشگر در منطقه، رونق اقتصادی و احداث کارخانجات صنعتی در شهرک‌های صنعتی خواهد شد.

  گفتنی است، این سد در فروردین ماه ۱۳۹۶ و علی رغم عدم تکمیل، سیلاب قابل ملاحظه‌ای با دبی حدود ۱۳۰ مترمکعب در ثانیه در منطقه را با آبگیری اولیه پیش از موعد کنترل نموده و موجب جلوگیری از خسارات احتمالی آن شد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز