• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36519
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تمام مدارس حتی در مناطق قرمز باید دایر باشند
  دیبا: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در ادبیات جهانی از این روزها تحت عنوان آموزش در بحران یاد می‌‌شود، گفت: درباره اینترنت ایمن با دو اپراتور صحبت شده است و به‌زودی سیمکارت «شاد» و ایمن عرضه می‌کنند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روزنامه آرمان ملی ، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سی‌‌و‌چهارمین اجلاس دو روزه روسا و مدیران آموزش ‌و پرورش سراسر کشور ضمن تسلیت ایام محرم و شهادت شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: نکاتی که قرار است بیان کنم، مربوط به وضعیتی است که در آن قرار گرفتیم؛ نکته اول این است که ما در چه مسؤولیتی قرار گرفتیم؟ اهتمام شایسته به مسؤولیت لازمه این است که درک درستی از آن داشته باشیم. در میان همه مشاغل آنچه مربوط به انسان است، شغل بی‌نظیری است و معلمی کار بسیار مهم، سنگین و خطیری است.

  وی ادامه داد: یکی از فرصت‌های مهمی که از دست دادن آن با حسرت دائمی همراه است، فرصتی است که در اختیار ما قرار گرفته است؛ خانواده‌ها عزیزترین و جگرگوشه‌هایشان را به دست ما سپردند و ما امانتی مهم در دست داریم و باید از خداوند مسألت کنیم که اهمیت این فرصت را به خوبی درک کنیم و حق آن را به جا آوریم یعنی کار اداری تلقی نکنیم و مناسبات اداری در اینجا حاکم نیست.

  خانواده‌ها نگران هستند

  اضافه کرد: نکته دوم، درک کامل موقعیتی است که در آن قرار گرفتیم؛ با پدیده غیرمنتظره روبرو شدیم و همه مناسبات اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار داد و از جمله آموزش را تحت‌ تأثیر جدی قرار داد؛ در ادبیات جهانی از این روزها تحت عنوان آموزش در بحران یاد می‌‌شود چرا که هیچ شناختی از آینده این بیماری نداریم؛ خانواده‌ها نگران هستند و برخی به آن دامن می‌زنند و من در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفتم که راهش این نیست که خانواده‌ها را نگران کنیم.

  وی با بیان اینکه امروز عرصه، عرصه هوشیاری دائم است و باید این توجه را داشته باشیم، گفت: ما در برابر وضعیتی قرار گرفتیم که اصل وجود ما یعنی یادگیری را در مخاطره قرار داده است و از این زاویه باید نگاه کنیم که محکی برای نشان دادن توانایی و تاب‌آوری ماست و این موضوع عزم، مدیریت، راهبری و توان ما را می‌طلبد.وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کرونا با تمام آلام و رنجش، فرصت‌هایی به وجود آورد که باید مغتنم شمرد و فرصت کسب قابلیت‌های جدید است؛ این فرصت تمام می‌شود و وقتی رفت، ببینیم از این فرصت چه استفاده‌ای کردیم.

  وی با بیان اینکه ما تحت نظارت ملی هستیم، اظهار کرد: ما در تمام خانواده‌ها هستیم و نمی‌توانیم تبلیغات بی‌اساس کنیم چرا که هر روز خانواده‌ها ما را ارزیابی می‌کنند پس اگر درست عمل کنیم یا درست عمل نکنیم، همه متوجه می‌شوند؛ نظارت امسال تفاوت کلیدی دارد یعنی نظارت خانواده‌های نگران است.

  به زیست‌بوم جدید پرت شدیم

  حاجی‌میرزایی افزود: خانواده‌ها که بچه‌ها را درِ مدرسه تحویل داده و درِ مدرسه تحویل می‌گرفتند، الان می‌دانند که اینگونه نیست و به مدرسه و آموزش فرزندان اهمیت می‌دهند و باید این را غنیمت بشماریم.

  وی با بیان اینکه به زیست بوم جدید پرت شدیم، گفت: انتقال به این زیست بوم جدید هم ظرفیت خوب و هم مخاطراتی دارد؛ فرصت‌های خوبی برای عدالت آموزشی و ارتقای کیفیت آموزشی به وجود آمده است.وزیر آموزش و پرورش به ارائه اینترنت رایگان اشاره کرد و گفت: درباره اینترنت ایمن با دو اپراتور صحبت شده است و به‌زودی اینترنت شاد و ایمن عرضه می‌کنند.

  وی افزود: ما یک شبکه هستیم و هیچ بخشی در کشور، شبکه گسترده نظام تعلیم و تربیت ندارد؛ کاغذ ابزار مناسبی برای ارتباط در این شبکه نیست و باید ارتباطات ما گسترده باشد؛ همچنین نیازمند گفت‌وگوهای عمیق و همه جانبه برای هم‌راستا شدن داریم.

  اصل بر حضور دانش‌آموزان در مدرسه است

  حاجی‌میرزایی با بیان اینکه هیچ کاری معنادارتر از کار در آموزش و پرورش نیست، گفت: این عرصه بزرگی است و مجال گسترده‌ای برای یادگیری دارد.وی تصریح کرد: امسال گفتیم اصل بر حضور دانش‌آموزان است چون با سال گذشته متفاوت است؛ سال گذشته دانش‌آموزان بخش بیشتری از سال تحصیلی را در مدرسه بودند اما اکنون شرایط متفاوت است و از اول سال با این شرایط مواجه هستیم؛ این موضوع به ویژه برای ورودی پایه‌ها مهم است چرا که ترکیب کلاس درس و دانش‌آموزان جدید است و اگر دانش‌آموزان حضور نداشته باشند و به حضور رسمیت ندهیم، قادر نخواهیم بود که خوب کار را مدیریت کنیم و هیچ روشی جایگزین روش حضوری نیست.

  مدرسه در کنار آموزش، مسؤولیت توسعه مناسبات اجتماعی، افزایش ظرفیت‌های ذهنی و مهارت‌های اجتماعی را بر عهده دارد.وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس در تمام روزهای سال تحصیلی باید باز باشد، اظهار کرد: حتی در مناطق قرمز باید مدارس دایر باشند مگر تعطیلی عمومی باشد؛ پس مدارس باز است و اگر تعداد دانش‌آموزان زیاد است باید گروه‌بندی کنیم و خروج و ورود آنها تلاقی نداشته باشد.

  برخی مطالعات نشان می‌دهد که باز شدن مدارس سهمی در افزایش یا کاهش کرونا ندارد البته نمی‌توان به این مورد استناد کرد.وی با اشاره به اینکه هر مدرسه، همه چیز را از نظافت تا ارتباط با خانواده‌ها را به طور دقیق و حضوری رصد کند، گفت:

  هر مدرسه باید یک طرح آموزشی داشته باشند. آبروی خودمان و نظام را به آسودگی طلبی فردی که احساس مسؤولیت نمی‌کند، فدا نکنیم. ادای امانت و وفای به عهد از مصادیق دینداری است.حاجی‌میرزایی اضافه کرد: باید برنامه تمام آموزگاران و دبیران مشخص باشد؛ مدرسه باید با خانواده‌ها ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و از جزئیات برنامه‌های آموزش و پرورش خانواده‌ها را مطلع کند.

  وی همچنین از مدیران آموزش و پرورش خواست تا پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و با بیان اینکه سرانه بهداشتی هم در یکی، دو روز گذشته واریز شده است، گفت: امانت‌های مردم دست ماست پس سلامت آنها را جدی بگیریم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز