• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36444
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  استقرار ۸۰ درصد جمعیت در نیمه غربی آذربایجان‌شرقی
  دیبا: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۸۰ درصد جمعیت در نیمه غربی استان مستقر هستند در حالی که نیمه شرقی از جمعیت کمتر و پتانسیل بالاتری برخوردار است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجانشرقی، بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی  در تشریح اهداف و آخرین وضعیت سند آمایش استان آذربایجان‌شرقی گفت: سند آمایش استان یکی از اسناد بالادستی فضایی است که فعالیت‌های اقتصادی، سکونتگاهی و توزیع جمعیت را در شهر‌های بزرگ و کوچک بازآرایی می‌کند.

  او افزود: در آرایش فضایی موجود چه در عرصه ملی و چه در عرصه استانی تعارضات و عدم توازن‌هایی وجود دارد؛ به‌عنوان مثال ۴۵ درصد از جمعیت استان در شهر تبریز و ۵۵ درصد در سایر شهرستان‌های استان مستقر هستند.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: همچنین ۸۰ درصد از جمعیت استان در نیمه غربی استان (در مسیر جلفا تا مراغه) مستقر هستند؛ در حالی که نیمه شرقی جمعیت کمتر، ولی قابلیت‌های اقتصادی بزرگی دارد که این تمرکز‌ها حاکی از نامتعادل بودن توزیع آمایشی است.

  بهبودی گفت: در خصوص الگوی توزیع جمعیت باید جاذبه جمعیتی را در نیمه شرقی استان هم ایجاد کنیم و برخی از فعالیت‌ها را به این سمت ببریم.

  استقرار کل زیرساخت‌های راه استان در نیمه غربی

  او گفت: کل زیرساخت‌های راه ما در نیمه غربی قرار دارد و برای نیمه شرقی هم باید فکری کرد. برای مثال راه‌آهن بستان‌آباد- سراب یکی از پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این مورد است. در آینده احداث آزادراه تبریز – اهر که به مرز آذربایجان وصل شود می‌تواند در این تحلیل بگنجد.

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، گفت: برخی از مناطق ما از همه زیرساخت‌های راه، راه‌آهن و فرودگاه محروم هستند و در برخی از مناطق همه این امکانات وجود دارند و در آینده می‌توان یک افق ۲۰ ساله پیش‌بینی کرد که دو فرودگاه کوچک نیز به مناطق محروم استان اضافه شود.

  سهم اشتغال ۲۰ درصدی و ارزش افزوده ۱۰ درصدی کشاورزی استان

  بهبودی گفت: در خصوص کشاورزی تغییر الگوی کشت به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و محصولات با ارزش افزوده بالاست.

  او گفت: یکی از عارضه‌های کشاورزی آبی و دیم ما سنتی بودن است و با اینکه ۲۰ درصد از جمعیت ما در عرصه‌های کشاورزی فعالیت می‌کنند، تنها ۱۰ درصد ارزش افزوده را ایجاد می‌کنند؛ یعنی سهم کشاورزی ما در ایجاد اشتغال ۲۰ درصد، ولی در ایجاد ارزش افزوده ۱۰ درصد است و در این شرایط نباید انتظار داشته باشیم کشاورزی توسعه یابد.

  بهبودی افزود: برای اینکه یک روستایی در روستا بماند و به کشاورزی بپردازد باید فعالیت او مولد بوده و ارزش افزوده ایجاد کند و این هدف با تغییر الگوی کشت امکان‌پذیر است.

  تمرکززدایی صنعت از حاشیه تبریز سخت، لازم و ضروری است

  بهبودی گفت: در مورد آب باید الگوهای جدید آبیاری را تحقق بخشیم. در صنعت، تمرکززدایی از حاشیه تبریز سخت ولی لازم و ضروری است. صنایع آلاینده و آب‌برِ ما نباید در کنار تبریز واقع شوند و سازمان‌های مجوزدهنده این مسائل را باید به‌عنوان الزامات آمایشی لحاظ کنند.

  او با بیان اینکه سند آمایش استان به لحاظ فرآیندی در کارگروه تخصصی شورای عالی آمایش کشور تصویب شده است، افزود: در چند ماه اخیر سند آمایش ملی در دستور کار شورای عالی آمایش کشور قرار داشت و انتظار داریم بلافاصله بعد از تایید و نهایی شدن این سند، اسناد آمایش استان‌ها هم در دستور کار شورا قرار گیرد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز