• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 36227
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  قیمت تمام شده هزار لیتر آب در آذربایجان شرقی ۱۶۰۰ تومان است
  دیبا: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی بزرگترین مشکل در زمینه تامین و توزیع آب را “قیمت آب” عنوان کرد و گفت: قیمت تمام شده هر متر مکعب یا هر هزار لیتر ۱۶۰۰ تومان است ولی در روستاها ۳۰۰ تومان و در شهرها ۶۰۰ تومان می‌فروشیم.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب آذربایجانشرقی،  علیرضا ایمانلو در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به ادغام شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اظهار داشت: آب و فاضلاب ۳ میلیون نفر جمعیت شهری و بیش از ۸۵۰ هزار نفر جمعیت روستایی استان را تحت پوشش دارد که ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۰ درصد روستاهای استان را شامل می‌شود.

  وی کنترل کیفیت آب را در استان آذربایجان شرقی دقیق ارزیابی کرد و گفت: بزرگترین آزمایشگاه آب شمالغرب کشور در تبریز مستقر است و روزانه ۳۵۰۰ نمونه از تمامی آب های استان در آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب بررسی شده و هر لحظه کیفیت آب کنترل می شود.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی همچنین از پوشش ۶۶ درصدی شبکه جمع آوری فاضلاب استان خبر داد و افزود: این در حالی است که میانگین کشوری ۵۰ درصد است و اکنون تبریز بالای ۸۶ درصد است و دومین کلانشهر با پوشش بالای فاضلاب شهری است.

  وی با اشاره به اینکه در ۱۴ شهر استان انشعاب فاضلاب داده ایم، ابراز داشت: ۵ تصفیه خانه در دست احداث و ۱۱ تصفیه خانه در حال فعالیت است و سالانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب تصفیه شده به صنایع و نیروگاه‌های آذربایجان شرقی تصفیه و تحویل می شود.

  ایمانلو طرح‌های در دست اجرا و آماده افتتاح عمران آب در هفته دولت را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: اکنون حدود ۱۴۵ میلیارد تومان طرح در روستاها و شهرهای کوچک استان در جریان است که نزدیک به ۴۰ مورد آماده افتتاح است که تلاش می کنیم پوشش آب سالم روستایی به صد در صد افزایش یابد.

  وی در پاسخ به سوالی در مورد چرایی حجم پِرتی و نشتی آب به میزان ۱۸٫۲۵ درصد در آذربایجان شرقی گفت: این موضوع به دلیل فرسودگی شبکه توزیع و انتقال است اما این عدد کمتر از میانگین کشوری با ۲۲ درصد پرتی است اما میانگین دنیا بالای ۱۵ درصد است که باید به سمت کاهش پرتی برویم.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در مورد رشد صفر درصدی اصلاح شبکه انتقال و کمتر از ۷ درصدی شبکه توزیع آب اظهار کرد: ما سال گذشته ۲۵۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام دادیم و امسال هم ۲۵۰ کیلومتر بوده بخاطر همین رشد اصلح شبکه صفر درصد بوده است.

  وی بزرگترین مشکل در زمینه تامین و توزیع آب را “قیمت آب” عنوان کرد و گفت: هزینه آب، حدود ۲ درصد سبد هر خانواده است. قیمت تمام شده هر متر مکعب یا هر هزار لیتر ۱۶۰۰ تومان است ولی در روستاها ۳۰۰ تومان و در شهرها ۶۰۰ تومان می‌فروشیم لذا با این اعتبارات نمی توانیم به توسعه شبکه توزیع و انتقال و یا اصلاح بیشتر آن بپردازیم اما هر ساله نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر نشت یابی برای کاهش پرتی آب انجام می‌دهیم.

  ایمانلو بر لزوم جایگزینی آب مصرفی “صنایع آب بر” با آب تصفیه شده فاضلاب شهری تاکید کرد و افزود: اب منطقه ای بخشی از آب را با ایجاد چاه جدید جایگزین کرد اما باید خروجی تصفیه خانه ها پس از تصفیه کامل به صنایع سوق یابند.

  انتهای پیام /

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز