• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 36212
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دغدغه والدین از بازگشایی مدارس در ایام کرونایی
  دیبا: انگار کرونا جاخوش کرده است در جهان؛ هرچقدر بتواند تکثیر می‌شود و گاهی بی‌رحمانه، تمام وجود یک انسان را می‌بلعد؛ بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بر اثر شیوع کرونا در جهان تاکنون ۲۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۲۶ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۷۷۷ هزار و ۴۳۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۱۴ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۸۵۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روزنامه آرمان ملی ، در حال حاضر استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر‌احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند. حالا قرار است از ۱۵ شهریور، سال تحصیلی جدید آغاز شود و این موضوع، تعدادی از خانواده‌ها را نگران کرده است؛ برخی مخاطبان این خبرگزاری نیز در سامانه فارس من با ثبت سوژه‌ای با عنوان «فرزندم را در شرایط کرونایی به مدرسه نمی‌فرستم»، خواستار پیگیری این موضوع بودند.

  از اسفند، فرزندانمان را قرنطینه کردیم
  این خانواده‌ها نگران حضور فرزندشان در مدارس هستند؛ علیرضا احمدزاده پدر دو دانش‌آموز ابتدایی و دبیرستانی به فارس گفت: «کرونا خیلی بی‌رحم است و شاهد بودم که چگونه انسان‌ها ظرف چند روز دست و پنجه نرم کردن با این بیماری، جانشان را از دست می‌دهند؛ در چنین شرایطی چگونه فرزندانمان را به مدرسه بفرستیم.»

  وی ادامه داد: «از زمانی که کرونا به کشورمان آمده است یعنی از اسفند، فرزندانمان را در خانه قرنطینه کردیم و جایی نرفتیم؛ نه عید آنها را جایی بردیم و نه تابستان و حالا باید به مدرسه بروند. آن هم در شرایطی که وضعیت بیماری کرونا روز به روز بدتر می‌شود. اگر اتفاقی برای فرزندانم بیفتند، چه کسی پاسخگوست؟.»

  محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این نگرانی خانواده‌ها گفت: «خودم پدر هستم و عنوان می‌کنم که نمی‌خواهیم که با سلامت بچه‌های خود ریسک کنیم و به این موضوع قطعا توجه می‌شود و اگر در شرایطی می‌گوییم دانش‌آموزان به مدرسه بیایند، پروتکل‌ها رعایت شده است و در آن زمان اگر خودم هم فرزند مدرسه‌ای داشتم، به مدرسه می‌فرستادم.» وی ادامه داد:

  بناست در ۱۵ شهریور، سال تحصیلی را آغاز کنیم اما چند اصل را قائل شدیم و تلاشمان این است که این اصول را رعایت کنیم؛ سلامتی اولین اصل است به ویژه کسانی که نیاز به مراقبت دارند که دانش‌آموزان از آن جمله هستند پس هر تصمیمی که می‌گیریم، به رعایت سلامت آنها توجه می‌کنیم؛ آموزش هم یک حق جدی و تکالیف دولت‌ها نسبت به مردم است؛ وقفه آموزش با اختلات زیادی همراه است و نابرابری ایجاد می‌کند و ممکن است به ترک تحصیل منجر شود و از سوی دیگر بخش مهمی از مراقبت‌هایی که دانش‌آموزان در دوره مدرسه می‌بینند، در ایام تعطیلی آموزش ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و موجب آسیب‌های روانی شود، لذا آموزش تعطیل بردار نیست و باید ببینیم چطور با حفظ سلامتی، آموزش را داشته باشیم.

  حاجی‌میرزایی اضافه کرد: اصل سوم این است که هیچ چیزی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد مخصوصا برای دانش آموزان ابتدایی؛ و بر همین اساس چون با یک وضعیت غیرمطمئن روبرو هستیم، سه حالت را در نظر گرفتیم. وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: حالت اول، حالتی است که دانش‌آموزان می‌توانند سر کلاس بروند و مشکلی نیست؛ حالت دوم اینکه سر کلاس می توانند بروند اما نه هر تعدادی و بر اساس پروتکل وزارت بهداشت است که در این حالت ورود و خروج دانش‌آموزان نیز متفاوت است؛ اگر تعداد دانش‌آموزان از ظرفیت کلاس بیشتر بود به روزهای زوج و فرد تقسیم می‌کنیم یعنی برخی آموزش‌ها الزامی باید حضوری طی شود و مابقی از طریق سامانه «شاد» است.

  وی با بیان اینکه در حالت سوم نیز ممکن است به دلیل شرایط کرونا، اجازه حضور دانش‌آموزان در مدرسه را نداشته باشیم، گفت: پروتکلی را وزارت بهداشت امروز تنظیم کرده و به ما اعلام کرده است و در آن رعایت فاصله تأکید شده است. علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی حاضر با توجه به شرایطی که بیماری کرونا برای ما ایجاد کرده است، ضروری است تا با توانمندسازی معلمان خود از این ظرفیت نهایت استفاده را بکنیم.

  وی با اشاره به ویژگی‌های یک مدیر توانمند، افزود: یک مدیر توانمند باید دارای یک مدیریت راهبردی باشد که این مهم خود مستلزم داشتن تفکر استراتژیک و بداهه و همچنین نگاه آینده‌پژوهانه است. در شرایط حال حاضر مدیری می‌تواند بر مشکلات پیشروی خود فائق آید که این توانمندی‌ها را کسب کرده باشد.

  بهداشت، سلامت و ایمنی دانش‌آموزان
  کمرئی با تأکید بر اینکه بهداشت و سلامت و ایمنی دانش آموزان برای ما مهم است، تصریح کرد: تا زمانی که سلامت و ایمنی دانش آموزان و امر یادگیری و تربیت تزاحمی باهم نداشته باشد می‌توانیم آموزش را به‌صورت حضوری ادامه دهیم. وی با تأکید بر تداوم آموزش و تربیت دانش‌آموزان، افزود: شکاف در این مهم می‌تواند صدمات جدی به نسل آینده بزند، به‌خصوص در پایه ابتدایی که باید خانواده‌ها در امر آموزش ورود پیدا کرده و همراه معلمان باشند. بر این اساس، دستگاه تعلیم و تربیت عنوان کرده است که مدارس کشور تنها در صورتی به شکل حضوری دانش‌آموزان را می‌پذیرد که پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و حالا باید دید تا ۱۵ شهریور، شرایط کشور از نظر کرونا چگونه خواهد بود.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز