• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 35911
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  محققان آذربایجان شرقی کیت تشخیص جهش های ژنتیکی در سرطان ها را بومی سازی کردند
  دیبا: محققان شرکت ” زینو آراز ویرا زیست ”  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی و تولید کیت های تشخیص جهش های سوماتیکی ژن های K-Ras  ، B-raf و Jak۲   با روش Real-Time PCR  شدند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایرنا، شرکت  زینو آراز ویرا  زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در زمینه  تولید و تجاری سازی  محصولات زیستی  و تشخیص پزشکی با فناوری بالا  فعالیت می کند.

  دکتر مهدی حقی موسس این شرکت و عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه تبریز عنوان کرد، جهش های ژنتیکی در سرطان ها از نظر فارماکوژنتیکی اهمیت فراوانی دارند و تشخیص این جهش ها به دلیل سوماتیکی بودن نیازمند روشهایی با فناوری بالا مانند Real-Time PCR با استفاده از پروب های نشان دار می باشد.

  وی خاطرنشان کرد: برای تامین نیاز کشور  به این محصولات ، سالانه  میلیون ها دلار ارز  از کشور خارج میشود و  واردات این محصولات در بسیاری از موارد با مشکلات و تاخیر های فراوان انجام میشود

  وی با اشاره به اینکه کیت تشخیص جهش های ژن K-Ras  و B-raf  در تشخیص نوع جهش سوماتیکی در سرطان ها به خصوص سرطان های روده و ریه و تعیین نوع داروی موثر مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این کیت توسط شرکت زینو آراز ویرا زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با روش Real-Time PCR بومی سازی و تولید شده است .

  دکتر حقی اضافه کرد: قیمت نمونه های خارجی این کیت برای ۵۰ تست بیش از سه هزار دلار می باشد و  نمونه تولید شده توسط این شرکت با قیمت کمتر از یک چهارم مشابه خارجی  قابل عرضه می باشد.

  شرکت زینو آراز ویرا زیست از  سال ۱۳۹۷ با هدف بومی سازی و تولید فناوری های زیستی و پزشکی در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی مستقر شده است و  علاوه بر تولید کیت های مذکور هم اکنون در زمینه تولید  محصولات مختلف با فناوری های بالا در حوزه بیوتکنولوژی فعالیت می کند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز