• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 35905
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  آذربایجان شرقی در تولید میوه جایگاه پنجم کشور را دارد
  دیبا: رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان ۱۱۲ هزار و ۱۴۴ هکتار باغ درختان مثمر دارد که معادل ۴.۱۸ درصد سطح باغات کشور است، گفت: استان از نظر سطح زیر کشت باغ های میوه رتبه ششم و از لحاظ تولید محصول رتبه پنجم کشور را در اختیار داریم.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، اکبر فتحی روز دوشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، محصولات عمده استان شامل سیب با سطح باروری ۳۲ هزار و ۱۲۹ هکتار،  انگور با سطح باروری ۱۷ هزار و ۵۲ هکتار،  زردآلو با سطح باروری ۱۱ هزار و ۱۱۸ هکتار،  بادام با سطح باروری ۹ هزار و ۲۶۱ هکتار و گردو با سطح باروری هشت هزار و ۹۰۴ هکتار است.

  وی افزود: آذربایجان شرقی در تولید زردآلو رتبه اول،  سیب، بادام، گوجه، آلو، توت، سماق، زغال اخته، آلبالو و سنجد رتبه دوم و تولید انگور و گلابی رتبه سوم را دارد.

  فتحی همچنین اضافه کرد: آذربایجان شرقی در تولید گردو، گیلاس، فندق و گل محمدی نیز رتبه پنجم کشور را دارد.

  وی در خصوص وضع باغ های  گوجه و آلو در آذربایجان شرقی گفت: سطح زیر کشت باغ های گوجه و آلو سه هزار و ۹۴ هکتار  بوده و با تولید بیش از ۲۵هزار و ۶۸۹ تن رتبه دوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

  وی افزود: حدود ۷۰ درصد گوجه و آلو معادل ۱۸ هزار تن به صورت  خشکباری در صنایع غذائی استان  فرآوری و برای مصرف به استان های همجوار و کشورهای همسایه صادر می شود و حدود ۳۰ درصد معادل هفت هزار و ۷۰۰ تن به صورت تازه خوری در داخل  استان و استان های همجوار مصرف می شود.

  فتحی گفت: شهرستان مراغه از مجموع بیش از هزار و ۴۷۲ هکتار از باغات گوجه و آلو، حدود ۴۷درصد سطح زیر کشت را در اختیار دارد و شهرستان مرند و تبریز در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

  رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: متوسط تولید گوجه  و آلو هشت تن در هکتار می باشد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز