• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 35782
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سرانه مصرف آب در تبریز ۵۰ لیتر در روز بیش از میانگین کشوری است
  دیبا: مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، از تأمین ۵۶۵۰ لیتر در ثانیه آب برای تبریز خبر داد و گفت: اگر جمعیت تبریز ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر باشد، سرانه هر نفر از این آب ۲۷۰ لیتر در شبانه روز است که ۵۰ لیتر بیش از میانگین کشوری است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجانشرقی، یوسف غفارزاده در جلسه بررسی آخرین وضعیت قطعی مکرر آب در تبریز، با اشاره به اینکه در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ بیش از ۵ درصد افزایش مصرف داشته‌ایم، اظهار داشت: در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ حدود ۵٫۵ درصد و ۹۸ نسبت به ۹۷ هم حدود ۶ درصد افزایش مصرف داشته‌ایم که پیشبینی ما برای امسال هم افزایش ۶ درصدی بود.

  وی با بیان اینکه آمادگی ما برای ۱۵ درصد افزایش صورت گرفته بود، افزود: متاسفانه مصرف ما امسال به دلیل کرونا ۳۸ درصد افزایش یافته است باعث شد این کمبود آب امسال در تبریز رخ دهد و قطعی مکرر در تبریز رخ دهد.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه حدود ۸۵ کیلومتر لوله دو هزار فولادی در مسیر زرینه رود با خط لوله قدیمی جایگزین کرده‌ایم، گفت: بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای این تغییر خط، اعتبار هزینه کردیم چراکه لوله‌های بتنی فرسوده ۲۵ ساله به لوله فولادی تغییر یافت و بقیه مسیر هم با ۴۶ کیلومتر آماده استفاده از خط لوله جدید است و با ۲۵۰۰ میلیارد این مسیر بهسازی شده است.

  وی با اشاره به اینکه این تغییر خط می‌تواند تأثیر ۱۰ تا ۱۵ درصدی در افزایش تولید و تأمین آب داشت و پرتی این مسیر به حداقل رسید، اضافه کرد: در یکی دو ماه گذشته برای جبران کمبودها مجوز ۱۰ حلقه چاه صادر کردیم و مجوز ۱۰ حلقه جدید هم اخیراً صادر شد.

  غفارزاده پروژه‌های حیاتی برای تبریز را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: در تبریز مخزن ۱۰۰ هزار در حال احداث است و تا پایان سال تکمیل می‌شود، ضمن اینکه باید بالای ۵۰۰ هزار مخزن داشته باشیم.

  وی سیستم مدیریت آب در تبریز را قدیمی دانست و ابراز داشت: زون بندی و منطقه بندی دقیق نداریم و مخازن تعادلی برای ارتفاعات نداریم لذا به هزاران میلیارد اعتبار نیاز داریم تا این مشکل را برطرف کنیم. از این جهت، اصلاح منطقه جنوبی تبریز را با ۲۶ کیلیومتر آغاز کردیم که ۱۰ کیلومتر آن باقی مانده است و تا سه چهار ماه آینده رینک جنوبی تبریز با ۴۰۰ میلیارد به اتمام می‌رسد.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، از تأمین ۵۶۵۰ لیتر در ثانیه آب برای تبریز خبر داد و اضافه کرد: اگر جمعیت تبریز ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر باشد، سرانه هر نفر از این آب ۲۷۰ لیتر در شبانه روز است که ۵۰ لیتر بیش از میانگین سرانه مصرف کشوری است و تبریز دومین شهر کشور با بیشترین سرانه مصرف است.

  وی به کارهای ضربتی در ایام اخیر برای کاهش ۳۵۰ لیتر در ثانیه مصرف مسیر خط لوله و هدایت آن به تبریز، اشاره کرد و گفت: در مسیر خط لوله زرینه رود به تبریز، آب ۱۰۰۰ ویلا را قطع کردیم و صنایعی که از خط زرینه رود تأمین می‌شدند مدیریت کردیم و به چاه سوق دادیم. از پیک مصرف حدود ۱۵ تا ۲۰ روز باقی مانده که امیدوارم با این اصلاحات انجام یافته آب تبریز بدون قطعی سپری شود.

  غفارزاده در ادامه، با بیان اینکه خط انتقال نهند به تبریز هم به دلیل اینکه از شوره زار عبور کرده، پوسیده شده و ۲۶ میلیارد تومان هم اعتبار جایگزینی این خط لوله است ابراز داشت: با جایگزینی این خط لوله می‌توانیم حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ لیتر در ثانیه به تأمین آب تبریز اضافه کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه صنایعی که از آب شرب استفاده می‌کنند باید مدیریت کنیم و به استفاده از آب چاه و فاضلاب تصفیه شده سوق دهیم، تصریح کرد: با این کار می‌توانیم ۴۰۰ الی ۵۰۰ لیتر در ثانیه به تبریز هدایت کنیم.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، با بیان اینکه برای سال آینده می‌توانیم ۷۰۰ الی ۸۰۰ لیتر به تأمین آب تبریز اضافه کنیم، گفت: راهکار میان مدت خط انتقال قلعه چای است و راهکار دراز مدت، انتقال آب ارس به تبریز است. ولی معتقدیم مهم‌ترین راهکار دراز مدت و کوتاه مدت «مدیریت مصرف» است و ما نمی‌توانیم با این شدت افزایش مصرف، در سال‌های آینده حتی با انتقال آب ارس هم با کمبود مواجه می‌شویم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب