• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 35249
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی:
  ۷۰ درصد از اعتبارات تامین‌ اجتماعی از پرداخت محل بیمه تامین می‌شود
  دیبا: عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی گفت: بیش از ۷۰ درصد از منابع اعتبارات این سازمان از پرداخت محل بیمه تامین می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی ، مرتضی لطفی شنبه در گفت وگویی در خصوص اهداف و وظایف سازمان تأمین اجتماعی در کشور اظهار داشت: امروز سازمان تأمین اجتماعی در سه حوزه بیمه، درمان و اقتصاد با ارائه خدمات ۱۸ گانه بیش از ۴۳ میلیون نفر از جمعیت کشور (۵۷ درصد) را تحت پوشش گرفته است.

  وی با اشاره به قانون وظایف افزود: تاریخچه قانون خدمات اجتماعی و بازنشستگی در کشور ایران به سال ۱۲۸۷ (در دوران حکومت مشروطه) در نخستین مجلس قانون‌گذاری می‌رسد که در قالب قانون وظایف و به منظور ارائه خدمات به کارکنان دولت تصویب شد. لطفی ادامه داد: براساس این قانون در دوران کهولت، از کارافتادگی و بازنشستگی مستخدم فقط ۵۰ درصد از حقوق دوران اشتغال به خانواده و نفقه‌بگیران بازنشسته تعلق می‌گرفت و برای مستخدم در دوره حیات پس از بازنشستگی مبلغی پرداخت نمی‌شد.
  وی تصریح کرد: همسر و فرزندان و نوادگان نفقه‌بگیر مستخدم اما از امتیازات بازنشستگی بهره‌مند می‌شدند. این قانون در سال‌های ۱۳۰۱ – ۱۳۰۸ و ۱۳۲۴ متحول شد که سال ۱۳۰۱ به عنوان سال قانون تأمین اجتماعی در کشور نام گرفت و در سال ۱۳۴۵ قانون خدمات اجتماعی جامع برای تمامی کارکنان دولتی و خصوصی به تصویب و سال ۱۳۰۱ سال نظام بازنشستگی نام گرفت.
  لطفی اظهار داشت: در حوزه درمان نیز اکنون ۷۵ بیمارستان و ۳۰۴ مرکز درمانی به صورت مستقیم به بیمه‌شدگان به صورت رایگان خدمات ارائه می‌دهند.
  وی افزود: در حوزه خدمات بیمه‌ای نیز نزدیک به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته مستمری دریافت می‌کنند که کف سنوات پرداخت بیمه برابر با ۱۰ سال است و بیمه شده می‌تواند تا ۳۵ سال با بیمه‌پردازی بازنشسته شود.
  عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی همچنین در خصوص منابع و مصارف این سازمان تأکید کرد: سازمان تامین اجتماعی از ردیف اعتبارات دولتی در بودجه سنواتی برخوردار نیست و بیش از ۷۰ درصد از منابع آن از محل پرداخت حق‌بیمه تأمین می‌شود که کارفرمایان و کارگران به صورت ماهیانه پرداخت می‌کنند.
  بودجه تامین اجتماعی در سال ۹۹ برابر با ۱۷۰هزار میلیارد تومان است
  لطفی در ادامه بودجه سازمان تأمین اجتماعی را در سال جاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این بودجه از طریق سود سرمایه‌گذاری‌ها و بیمه‌پردازی‌ها تأمین می‌شود.
  وی همچنین ادامه داد: دولت نیز در سال ۱۳۵۴ متعهد شد که به‌منظور حمایت از جامعه کارگران سه درصد از سهم بیمه کارگر را پرداخت کند و این سهم هر سال در بودجه تعریف و پرداخت شود.
  به گفته این مسئول، در ادوار مختلف سهم دولت پرداخت نشده بنابراین امروز این بدهی برابر با ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این مبلغ ناشی از سهم سه درصد و ۱۸ تکلیف قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی در خصوص بیمه برخی از شاغلین خصوصی نظیر رانندگان حمل و نقل سنگین، قالیبافان و تاکسی‌رانان است.
  ۱۰ درصد از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد
  وی یادآور شد: براساس پیش‌بینی برنامه ششم توسعه نیز دولت باید هر ساله ۱۰ درصد از بدهی خود را پرداخت کند تا این مطالبات تسویه شود که بنابر شرایط کنونی اقتصادی این امر محقق نشد.
  لطفی ادامه داد: در سال ۹۹ اما معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت در قالب واگذاری ۹ بنگاه انجام پذیرفت که تقریبا معادل ۱۰ درصد از کل بدهی است.
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز