• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 35164
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دانشگاه تبریز در حوزه های موضوعی در جمع برترین ها دنیا
  دیبا: رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز گفت: در رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۲۰؛ دانشگاه تبریز در حوزه های مختلف موضوعی از جمله در رشته های علوم فیزیکی، مهندسی، علوم ریاضیات و رایانه همچنان در جمع برترین ها دنیا قرار گرفته است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز ، رسول زوارقی با بیان اینکه در رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۲۰ که  بر اساس سوابق و مستندات علمی دانشگاه در طول سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ منتشر شده است، اظهار داشت: در این رتبه بندی جدید دانشگاه تبریز از نظر شاخص تأثیر علمی در حوزه موضوعی علوم فیزیکی و مهندسی رتبه ۲۳۱ دنیا و در حوزه موضوعی علوم ریاضیات و رایانه رتبه ۲۷۵ دنیا را به خود اختصاص داده است.

  وی در ادامه با تاکید بر اینکه بر اساس داده های این گزارش رتبه جهانی این دانشگاه در همین حوزه ها از نظر شاخص ارتباطات علمی نیز ۳۹۲ و ۴۳۷  بوده است، تصریح کرد: بررسی دیگر نتایج این نظام رتبه بندی بین المللی نیز نشانگر آن است که این دانشگاه از نظر شاخص تأثیر علمی در حوزه موضوعی علوم حیاتی و زمین رتبه ۴۳۷ جهانی و در حوزه موضوعی علوم زیست پزشکی و سلامت رتبه ۹۹۷ جهانی را کسب کرده است.
  به گفته وی در این رتبه جهانی دانشگاه تبریز از نظر شاخص ارتباطات علمی در همین حوزه های موضوعی نیز ۵۱۷ و ۹۹۷ را بدست آورده است.
  رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه بر مبنای این دستاوردها و فعالیت ها، رتبه جهانی این دانشگاه نیز از نظر شاخص تأثیر علمی، ۵۱۶ از نظر شاخص مشارکت علمی ۶۴۷، از نظرشاخص های برابری جنسیتی در تولید علم ۶۶۷ ارزیابی و گزارش شده است، اضافه کرد: در اطلاعات مندرج در این گزارش بر اساس بروندادها و مستندات علمی دانشگاه در بازه زمانی  ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ نشانگر آن است که ،  ۰/۴ درصد از بروندادهای علمی دانشگاه تبریز جزء نشریات ۱ درصد برتر؛ ۳/۹ درصد از آنها جزء ۵ درصد برتر،  ۸/۳ درصد جزء ۱۰ درصد برتر و در نهایت ۴۶/۸ درصد از آنها جزء بروندادهای علمی ۵۰ درصد برتر ارزیابی شده اند.
  به گفته این مقام مسوول در این رتبه بندی ۶۷/۶ درصد از تولیدات علمی این دانشگاه حاصل مشارکت با سایر دانشگاه ها و سازمان ها؛ ۳۰/۷ درصد حاصل مشارکت با دانشگاه ها یا سازمان های بین المللی؛ ۰/۸ درصد حاصل مشارکت با صنعت؛ ۱۴/۲ درصد حاصل مشارکت های علمی با فاصله جغرافیایی کوتاه و ۱۵/۵ درصد حاصل مشارکت های علمی با فاصله جغرافیایی بسیار طولانی بوده و اینکه روند تولید کارهای علمی حاصل مشارکت های بین المللی رو به افزایش است.
  وی به تحلیل این نظام بین المللی جهانی رتبه بندی از نظر شاخص های جنسیتی نیز اشاره کرد و گفت: ۷۳/۵ درصد از بروندادهای علمی  این دانشگاه را مردان و ۱۶/۵ درصد از این بروندادها را زنان تولید کرده اند. به گفته وی نسبت مردان به زنان در تولید علم در سطح دانشگاه تبریز ۸۱/۷ درصد و نسبت زنان به مردان در تولید علمی ۱۸/۳ درصد گزارش شده است.
  وی همچنین یادآور شد: اخیرا نیز بر اساس رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۲۰، دانشگاه تبریز در ۸ رشته مهندسی(مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی اتوماسیون و کنترل، مهندسی علم و فناوری ابزار آلات، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، علوم و مهندسی انرژی و منابع آب) در میان  دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته بود.
  گزارش فارس حاکی است؛ رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۲۰ در واقع نهمین گزارش از رتبه بندی جهانی انجام شده توسط مرکز مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن هلند است که مبتنی بر بروندادهای علمی نمایه شده دانشگاه ها در پایگاه وبگاه علوم کلرویت‌انلیتیکس در سالهای ۲۰۱۵ تا  ۲۰۱۸ براساس شاخص هایی چون تأثیر علمی (Impact)، مشارکت علمی (Collaboration)؛ دسترسی آزاد (Open Access)؛ و شاخص های برابری جنسیتی (Gender) در طول گذشته منتشر شده است.
  یادآور می شود: دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ با تاسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۰ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از ۲۰ هزار  نفر دانشجو و … یکی از دانشگاه های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز