• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 35158
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۹۰ هکتار مزرعه پرورش “آرتمیا” در آذربایجان شرقی راه اندازی می‌شود
  دیبا: مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی گفت: ۵۱ منطقه مستعد برای سرمایه‌گذاری در بخش آبزی‌پروری در حاشیه رودخانه ارس به وسعت ۵۹۰ هکتار در شهرستان جلفا مورد بررسی سرمایه‌گذاری و مطالعه قرار گرفته است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، قاسم جعفروند، با اشاره به اجرای طرح توسعه پرورش آرتمیا، اظهار داشت: در سال گذشته سه منطقه از استان از جمله رحمانلوی شهرستان عجبشیر، شرفخانه شهرستان شبستر و دشت تبریز (شهرستان اسکو) برای این منظور در نظر گرفته شد؛ چراکه در حاشیه دریاچه ارومیه تنها مجوز پرورش داده می‌شود و اجازه برداشت از خود دریاچه داده نمی‌شود.

  جعفروند با بیان اینکه آرتمیا جهت تغذیه لارو موجوداتی مانند میگو، خاویار و ماهیان زینتی استفاده شده که به توده زنده آن بیوماس و به تخم آرتمیا سیست گفته می‌شود ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ طرح رحمانلو با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مساحتی به وسعت ۵۰ هکتار و توان تولید سالانه ۳۰ تن بیوماس و ۴ تن سیست در سال، همچنین طرح شرفخانه شبستر در مساحتی به وسعت ۴۰ هکتار و با توان تولید ۲۰ تن بیوماس و ۳ تن سیست در سال با سرمایه‌گذاری شهرداری منطقه و به لحاظ پتانسیل بالقوه منطقه طرح دشت تبریز با امکانات زهکشی و چاه‌های موجود و استخرهای آماده در برنامه کاری برای شروع عملیات اجرایی شیلات استان قرار دارد.

  مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی تأکید کرد: تنها با راه‌اندازی تمام ظرفیت دو پروژه رحمانلو و شرفخانه ۲۰ در صد از میزان واردات سیست به کشور کاسته خواهد شد.

  وی طرح معرفی مناطق مستعد به متقاضیان سرمایه‌گذاری و تسهیل و رفع موانع را مورداشاره قرارداد و گفت: برای سرعت بخشیدن به امر سرمایه‌گذاری در بخش شیلات و امور آبزیان برای معرفی مناطق مستعد به متقاضیان و تسهیل و رفع موانع سرمایه‌گذاری در این بخش تلاش‌های زیادی شده است.

  جعفروند ادامه داد: با  هماهنگی سایر ادارات و ارگان‌های مرتبط، شناسایی ۵۱ مورد منطقه مستعد برای سرمایه‌گذاری در بخش آبزی‌پروری در حاشیه رودخانه مرزی ارس به وسعت ۵۹۰ هکتار در شهرستان جلفا موردبررسی سرمایه‌گذاری و مطالعه قرارگرفته و به‌پایان رسیده است اما این طرح در محدوده شهرستان خداآفرین کماکان ادامه دارد.

  وی با اشاره به توسعه بازارهای نوین محصولات شیلاتی، ابراز داشت: حمایت از مراکز عرضه زنده و ایجاد مراکز عرضه زنده و حمایت از رستوران‌های خاص آبزیان از پروژه‌های اصلی توسعه بازار مصرف در داخل استان است.

  مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی افزود: جهت تکمیل زنجیره تولید برنامه‌هایی در حال اجراست که محصولات شیلاتی را از مزرعه تا سفره پوشش می‌دهد. در سال جهش تولید توجه جدی برای سرمایه‌گذاری در صنایع فرآوری و بسته‌بندی معطوف شده است تا ازلحاظ اقتصادی ارزش‌افزوده ایجاد شود و هم زمینه‌های صادراتی را فراهم نماییم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز