• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 35089
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  برداشت کلزای هیبریدی برای دومین بار در آذربایجان شرقی
  دیبا: سرپرست مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: به منظور تولید بذر هیبرید و تامین نیاز بذری کلزا و در جهت عدم وابستگی و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ممانعت از خروج ارز از کشور، برداشت لاین مادری کلزا هیبرید (کلزای بذری رقم نپتون) در یک مجتمع کشت و صنعت در روستای دولت آباد شهرستان مرند آغاز شد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، علی صیادی با اشاره به کشت موفق کلزا در این شهرستان افزود: در سال زراعی ۹۸-۹۹ حدود ۱۳۰هکتار در شهرستان مرند کلزا کشت شده که ۲۲ هکتار آن برای تولید بذر مادری و بقیه برای تولید روغن کشت شده است.

  وی اظهار کرد: پایداری تولید غلات به ویژه ادامه خودکفایی گندم از نتایج اثبات شده تناوب کشت این محصولات با دانه‌های روغنی از جمله کلزا بوده و تکرار کاشت یک نوع محصول غلات بیش از چهار سال متوالی در یک زمین باعث افت تولید به شکل چشمگیر می‌شود، اما اگر دانه روغنی کلزا در کشت تناوبی این محصول قرار گیرد، در سال بعد از کشت دانه روغنی، تولید غلات دستکم ۲۰ درصد افزایش یافته و محصول کلزا نیز به دست می‌آید.

  وی اضافه کرد: تناوب زراعی هر چهار سال یک بار با کشت کلزا در یک چهارم مزارع گندم، باعث مدیریت آفت خاک و مبارزه با بیماری‌های گیاهی می‌شود و کمک می‌کند تا عملکرد مزرعه توجیه اقتصادی داشته باشد.

  صیادی افزود: گاهی اوقات علف‌های هرز روییده شده در مزارع دارای ریشه‌های عمیقی هستند که با سم و علف کش به راحتی از بین نمی‌روند، اما کاشت کلزا عامل مهمی برای مبارزه با این علف‌هاست و از سوی دیگر موجب حاصلخیزی خاک می‌شود.

  وی با بیان این‌که تعدادی از کشاورزان محصولی همچون گندم و جو را به صورت مکرر در مزارع خود کشت می‌کنند که این امر موجب کاهش تولید در مزارع آنها شده است، ادامه داد: کلزا در تناوب کشت پیشنهاد می‌شود که این امر سبب می‌شود تا میزان تولید محصولات در آن زمین زراعی ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

  وی، مهمترین مشکل اساسی در کشت کلزا و توسعه آن در شهرستان مرند را عدم تامین آب در پاییز و در اوایل فصل بهار دانست.

  وی افزود: کشت موفق آمیز کلزا رقم هیبریدی اقدامی علمی در زمینه پایداری و افزایش میزان تولید کشت کلزا در سال جاری خواهد بود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز