• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 34888
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی خبر داد:
  آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در استان
  دیبا: مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی که سازمان بهزیستی کشور ابلاغ کرده است، از هر گونه معاینات دستی توسط مربیان ممانعت خواهد شد و کودکان فقط از طریق دستگاه معاینه خواهند شد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی آذربایجانشرقی ، “فرگل صحاف” امروز در آغاز مراسم پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان ۳ الی ۶ سال که در بنیاد خیریه ژنتیک سلامت نسل فردا برگزار شد، اظهار کرد: این طرح یک طرح بسیارخوبی است تا با تشخیص به موقع، از معضل کم بینایی کودکان در آینده پیشگیری شود و این کودکان از نعمت بینایی محروم نباشند.

  وی افزود: اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی ۲۴ سال است که طرح و برنامه غربالگری و پیشگیری از تنبلی چشم را اجرا می کند. این طرح ملی در بین کودکان ۳ تا ۶ سال است که با مراجعه به مراکز بهداشتی، بنیاد ژنتیک و مهد‌های کودک مورد معاینه بینایی قرار می گیرند.
  مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی اذعان کرد: در سال ۹۸ توانستیم ۱۵۸ هزار و ۷۱۰ نفر از فرزندان را در این طرح غربالگری کنیم که از این بین، ۹۶ درصد فرزندان سالم بوده و فقط چهار درصد به دلیل بیماری تنبلی چشم، نیاز به مراقبت و مداخلات های تخصصی داشتند.
  صحاف تصریح کرد: ۴۸۹ کودک از بین چهار درصد کودکانی بودند که نیاز به مداخلات تخصصی داشتند و ۷۵ درصد آن ها نیاز به عینک زدن داشتند.
  وی اظهار کرد: ۱۶۷پایگاه دائمی و ۱۲۳ پایگاه سیار در سطح استان وجود دارد که در نظر داریم در سال جاری با ۲۳ دستگاه، طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان را اجرا کنیم.
  مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی که سازمان بهزیستی کشور ابلاغ کرده است، از هر گونه معاینات دستی توسط مربیان ممانعت خواهد شد و کودکان فقط از طریق دستگاه معاینه خواهند شد.
  صحاف اظهار کرد: مراکز غیر دولتی به عنوان بازو قدرتمند سازمان بهزیستی کشور محسوب می شوند امیدوارم این طرح را همانند سال های گذشته با موفقیت اجرا کنیم.
  وی در پایان افزود: در صورتی که اشکال دید کودک قبل از پنج سالگی تشخیص و درمان شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان به موقع بینایی کامل به دست می‌آید و هر چه درمان چشم تنبل به عقب بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می ‌شود.
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز