• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر : 34495
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تبخیر ۳۰ درصد از آب دریاچه ارومیه در تابستان
  دیبا: یک عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با اشاره به تبخیر سالانه ۳۰ درصد از آب دریاچه ارومیه طی سه ماهه تابستان، تاکید کرد: مسئولان باید فکری به حال پدیده تبخیر و تلف شدن حجم قابل توجهی از آب دریاچه ارومیه بکنند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، بهروز ساری صراف در گفت‌وگویی، اظهار کرد: حجم آب دریاچه ارومیه در روز ۱۶ خرداد سال گذشته، به میزان پنج میلیارد و ۲۹۰ میلیون متر مکعب بود اما در اواخر شهریور بر اساس داده‌های مندرج در سایت سازمان آب منطقه‌ای، این حجم به سه میلیارد و ۴۴۰ میلیون متر مکعب رسید یعنی یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب در طی سه ماه از سطح دریاچه تبخیر شده است.

  وی با اشاره به بارندگی‌های خوب سال گذشته، اظهار کرد: آسمان حوزه آبریز دریاچه ارومیه در سال گذشته پر ابر بوده و با وجود این‌که این امر باعث خنکی هوا و مانع از تبخیر می‌شود اما حدود دو میلیارد متر مکعب آب تبخیر شده است.

  وی متذکر شد: مسئولان اقدامات مهم و بسیاری را در زمینه آبرسانی و انتقال آب از کردستان و نواحی مختلف به دریاچه ارومیه انجام می‌دهند اما متاسفانه فکری به حال کاهش تبخیر نکرده‌اند.

  صراف افزود: برای رساندن هر قطره آب به این دریاچه زحمات بسیاری انجام می‌گیرد و اعتبارات بسیاری در این راه خرج می‌شود اما نمی‌توانند مانع از تبخیر این حجم از آب شوند.

  وی با بیان این‌که در تمامی مسائل و بخش‌ها میل و تمایل شدید به پیشرفت داریم، گفت: اما در خصوص دریاچه ارومیه سعی داریم تا به زمان گذشته و وضعیتی که در دهه‌های گذشته داشتیم ،برسیم.

  وی با بیان این‌که دریاچه ارومیه در سال‌های ۹۵تا ۹۷ بدترین وضعیت تاریخی خود از نظر کم آبی و کاهش میزان آب را تجربه کرده است، اظهار کرد: اما اکنون وضعیت کمی بهتر شده و همانند سال‌ آبی  ۸۹_۸۸، دریاچه ارومیه حدود شش میلیارد متر مکعب آب را داراست و در آن سال‌ نیز حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب دریاچه تبخیر شد.

  این عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: در حوضه‌ای که ظرفیت نگه داری آب اکثر سدها اغلب   ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب آب است البته حجم آب سد علویان حدود ۶۰ میلیون متر مکعب آب است، تبخیر سالانه بالای یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب یعنی حدود ۳۰ درصد از حجم آب دریاچه ارومیه بسیار قابل توجه و اغماض نشدنی است که توجه مسئولان را می‌طلبد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز