• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 34048
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سرطان سینه در حال افزایش است
  دیبا: متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری با بیان اینکه شیوع سرطان سینه در جهان رو به افزایش است، گفت: افزایش نگران کننده‌ای در بروز سرطان سینه در ایران مشاهده شده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایسنا، ، دکتر الهه بایبوردی در گفت‌وگویی با بیان اینکه سرطان سینه، شایع‌ترین سرطان در زنان و اولین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله است، اظهار کرد: تمام زنان در هر بازه سنی در معرض خطر ابتلای به سرطان سینه هستند، اما این خطر با افزایش سن بیشتر می‌شود.

  وی اضافه کرد: سرطان سینه در زنان کمتر از ۲۰ سال، بسیار نادر بوده  و در زنان جوانتر از ۳۰ سال شایع نیست. با افزایش سن، بروز سرطان سینه تا ۵۰ سالگی به طور سریع افزایش می‌یابد و سن متوسط بروز آن ۶۲ سالگی است.

  وی با بیان اینکه بیماریابی و یا غربالگری به معنی انجام تست غربالگری در جمعیت بدون علامت بوده و هدف آن شناسایی افراد قبل از بروز بیماری و یا افرادی با نشانه‌های مشکوک بیماری است، گفت: طبق برآوردهای انجام شده، یک سوم سرطان‌ها با کشف زو درس و درمان به موقع به طور کامل معالجه می‌شوند.

  این متخصص متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری افزود: تعداد قابل توجهی از بیماران با یک برنامه جامع کنترل سرطان می‌توانند معالجه شده و یا عمر طولانی‎تری داشته باشند، در حالی که هزینه‌های درمانی بدون تشخیص زود رس افزایش یافته و منابع به طور موثر مصرف شده و نیاز به خدمات حمایتی افزایش می‌یابد.

  وی تاکید کرد: پیشگیری اولیه از سرطان شامل شناخت عوامل ایجاد بیماری و ارائه راهکار برای دوری از آن بوده و گام بعدی، پیشگیری ثانویه و شامل غربالگری و درمان به‌ موقع سرطان است.

  وی تاکید کرد: برای پیشگیری از شیوع سرطان‌های جدید، دانشمندان عوامل خطرزا و عوامل محافظت کننده را بررسی کرده و به هرچیزی که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد، عامل خطرزا و به هر چیزی که احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد،‌ عامل محافظت کننده می‌گویند.

  بایبوردی افزود: از برخی عوامل خطرزای سرطان می‌توان جلوگیری کرد، اما بسیاری از آن‌ها هم قابل اجتناب نیستند؛ به عنوان مثال سیگار و برخی ژن‌های وراثتی خاص، هر دو عامل خطرزای برخی انواع سرطان هستند، اما تنها از کشیدن سیگار می‌توان اجتناب کرد.

  وی خاطرنشان کرد: تمرین‌های ورزشی منظم و برنامه غذایی سالم عوامل محافظت کننده در برابر برخی انواع سرطان هستند. اجتناب از عوامل خطرزا و افزایش استفاده از عوامل محافظت کننده ممکن است خطر را کاهش دهد، اما به این معنی منتفی شدن احتمال بروز سرطان نیست. اجتناب از عوامل خطرزا و افزایش عوامل محافظت کننده به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

  وی متذکر شد: اجتناب از عوامل خطرزای سرطان از قبیل سیگار، اضافه وزن، انجام تمرینات ورزشی و کاهش وزن، به پیشگیری از سرطان‌های معینی کمک کرده و افزایش عوامل محافظت کننده مثل ترک سیگار، برنامۀ غذایی سالم و ورزش هم گاهی از برخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند.

  بایبوردی در بخش پایانی سخنانش گفت: در مورد چگونگی کاهش خطر سرطان با پزشک یا مشاوران درمانی مشورت کنید.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب