• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 33870
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تولید بیش از ۵۵۸ هزار تن شیر در آذربایجان‌شرقی
  دیبا: رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به تولید ۵۵۸ هزار و ۹۰۰ تن شیر در استان در سال گذشته اعلام کرد: این رقم سال قبل از آن ۵۵۷ هزار تن بود.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، اکبر فتحی امروز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با مناسبت روز جهانی شیر افزود: تولید شیر آذربایجان شرقی در سال جاری نیز به اندازه سال قبل برنامه ریزی شده است.

  وی، سهم دام سنگین استان از تولید شیر را در سال ۱۳۹۷ برابر ۵۳۱ هزار و ۲۳۱ تن و در سال ۱۳۹۸ برابر ۵۳۲ هزار و ۷۹۸ تن اعلام نمود و گفت:  سهم دام سبک استان از تولید شیر نیز در سال ۱۳۹۷ برابر ۲۵ هزار و ۷۶۹ تن بوده که در سال ۱۳۹۸ به ۲۶ هزار و ۱۰۰۱ تن افزایش یافته است .

  وی قیمت تمام شده شیر در واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی را با توجه به ظرفیت و بهره مندی از تسهیلات از ۲۴۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ ریال متغیر دانست و گفت: با افزایش ظرفیت در واحدهای تولیدی این ارقام تقلیل می یابد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزیآذربایجان شرقی، میانگین روزانه تولید شیر در دامهای اصیل استان را حدود ۳۶ کیلوگرم در روز اعلام نمود و گفت: این رقم در دام های آمیخته ۲۵ کیلوگرم و دامهای بومی ۱۲ کیلوگرم می باشد.

  وی با اشاره به سرانه پایین مصرف شیر در کشور گفت: متوسط جهانی مصرف شیر ۱۶۵ کیلوگرم در سال است که این رقم در کشور ما ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم یعنی نصف متوسط جهانی است؛ این در حالی است که در کشورهای غربی این آمار حتی به ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم در سال می رسد.

  وی اضافه کرد: امید می رود جامعه ایرانی با مصرف شیر و انواع محصولات لبنی به میزان لازم و کافی، سلامت خود را با تقویت سیستم ایمنی بدن در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا تضمین کند.

  فتحی با بیان اینکه کشورمان یکی از پیشروترین کشورها در برنامه‌های ترویجی مصرف شیر به عنوان غذای کامل و متضمن سلامت جامعه بوده است گفت: سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی همواره با برگزاری برنامه ها ، جلسات ، کارگاه ها و جشنواره های همگانی تغذیه سالم و جشنواره‌های شیر و سلامت همواره در ارتقای فرهنگ و دانش تغذیه‌ای جامعه پیشگام بوده و حفظ و تداوم این برنامه‌ها و سیاستهای افزایش دسترسی به شیر و تضمین امنیت غذایی جامعه را در سیاست‌های اجرایی خود همواره مدنظر قرار داده است.

  وی با بیان اینکه امید می‌رود جامعه ایرانی با مصرف شیر و انواع محصولات لبنی به میزان لازم و کافی، سلامت خود را با تقویت سیستم ایمنی بدن در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا تضمین نمایند ادامه داد: متاسفانه سرانه مصرف شیر طی سالهای اخیر به علل مختلف کاهش یافته و از استانداردهای جهانی بیش از پیش فاصله گرفته است و همین امر می تواند زمینه ساز شیوع بیماری‌های زیادی شود.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان شعار امسال روز جهانی شیر را «شیر سالم بنوش؛ با کرونا بجنگ» عنوان نمود و افزود:

  وی میزان تولید شیر استان آذربایجان شرقی را در سال ۱۳۹۷ برابر ۵۵۷ هزار تن و در سال ۱۳۹۸ برابر ۵۵۸ هزار و ۹۰۰ تن اعلام نمود و گفت: در سال ۱۳۹۹نیز میزان تولید شیر استان ۵۵۸۹۰۰ تن هدف گذاری گردیده است.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه گاهی اخبار کذب از سوی افراد غیرمسئول در شبکه های مجازی منتشر می شود گفت:  وقتی این اخبار کذب دست به دست می چرخد بر روی میزان مصرف مواد لبنی در جامعه تاثیر منفی می گذارد که در نهایت این اخبار کذب به سلامت مردم لطمه می زند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب