• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ | کد خبر : 33583
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۲۱ هزار پرونده به کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی ارجاع شد
  دیبا: رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی تعداد پرونده‌های ارجاعی به مرکز کارشناسان رسمی استان را در سال گذشته ۲۱ هزار پرونده عنوان کرد و گفت: دستگاه قضایی تعدادی از پرونده‌هارا هم مستقیماً به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع داده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از تسنیم ، اسماعیل عبداللهی پیش از ظهر امروز در نشست خبری دوره چهارم هیئت مدیره کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی که در دادگستری استان برگزار شد، با اشاره به اینکه در آخرین مجمع عمومی این مرکز، بیش از ۷۰۰ کارشناس برای انتخاب هیئت مدیره جدید رأی دادند، اظهار داشت: کارشناسان رسمی استان ۷ نفر را به عنوان هیئت مدیره انتخاب کردند و در هفته اخیر معارفه شدند.

  وی با بیان اینکه کارشناسان رسمی دادگستری به عنوان مشاوران تخصصی قضات در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند، افزود: این اظهار نظر رسمی و کارشناسی به عنوان شغل تلقی نمی‌شود و بر اساس تعهد و تخصص در رشته خود، به عنوان کارشناس جهت اظهار نظر در امورات تخصصی به پرونده‌های مفتوح در دادگستری و مراجع قضایی کمک می‌کنند.

  رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی، نظارت بر امور کارشناسی کارشناسان رسمی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بر اساس تاکید ریاست محترم قوه قضاییه نظارت دایمی بر تصمیمات کارشناسان وجود دارد و تخلفات و شکایات به سرعت بررسی می‌شود.

  عبدالهی از فعالیت ۸۶۶ نفر کارشناس پروانه دار در ۴۳ رشته تخصصی کارشناس خبر داد و گفت: از این تعداد ۶۲۲ کارشناس رسمی فعال داریم و بقیه پروانه فعالیت خود را تمدید نکرده‌اند.

  وی خاطر نشان کرد: رشته‌های راه و ساختمان با ۲۰۶ کارشناس رسمی، امور ثبتی با ۱۱۴ کارشناس رسمی وکشاورزی با ۷۸ کارشناس رسمی به ترتیب بیشترین کارشناسان رسمی را در اختیار دارند.

  رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان بعد از استان تهران با ۲۷۹۱ کارشناس رسمی، رتبه دوم تعداد کارشناسان رسمی را دارد، اضافه کرد: کارشناسان باید در حوزه قضایی و شهر دریافت پروانه فعالیت کنند ولی ۶ سال بعد از اخذ پروانه در کل استان و ۱۰ سال بعد از اخذ پروانه هم در سراسر کشور امکان فعالیت دارند.

  وی از برگزاری آزمون جدید کارشناسان رسمی دادگستری برای استان خبر داد و ابراز داشت: ثبت نام به دلیل شیوع کرونا، ثبت نام اسفند تمدید شد از ۲۷ اردیبهشت تا دوم خرداد، دوباره ثبت نام در رشته‌های مورد نیاز از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد.

  عبدالهی با اشاره به اینکه آزمون در شهریور ماه برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: آذربایجان شرقی در ۱۲ رشته اعلام نیاز کرده است و تصمیم نهایی با مرکز کشوری کارشناسان رسمی دادگستری است.

  وی تعداد پرونده‌های ارجاعی به مرکز کارشناسان رسمی استان را در سال گذشته ۲۱ هزار پرونده عنوان کرد و گفت: دستگاه قضایی تعدادی از پرونده‌هارا هم مستقیماً به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع داده است که آمار رسمی در این حوزه در اختیار نداریم.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز