• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ | کد خبر : 32403
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مطب‌های دندانپزشکی فعلا تعطیل هستند
  دیبا: رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: عمل پیوند اعضا در کشور تعطیل نشده و لیست انتظار ۲۵ هزار نفره برای پیوند همچنان در کشور وجود دارد.

  به گزارش دیبا خبر ، مهدی شادنوش در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: در پاسخ به سوالی درباره انجام اعمال جراحی پیوند در شرایط شیوع کرونا گفت: در زمینه پیوند نیز در کشور ما از ابتدا با دستورالعملی قرار شد که فقط برای بیماران اورژانسی انجام شود. یکی از اتفاقات مهم این بود که یک نوجوان ۱۱ ساله که ماه‌ها به سختی زندگی می‌کرد، یک قلب اهدا شده از فرد مرگ مغزی به بیمارستان شهید رجایی تهران منتقل شد و گیرنده هم تحت حفاظت بهداشتی قرار گرفت و قلب پیوندی در کوتاهترین زمان به طور مستقیم از اهداکننده دریافت و به گیرنده پیوند شد و امروز این نوجوان از بیمارستان مرخص شده و به زندگی عادی بازگشت.

  وی اظهار کرد: کمیته‌های مشورت به صورت مرتب در حال رصد کشور هستند و از تجربه‌های جهانی بهره برداری می‌کنند. البته پیوند اعضا به طور کامل تعطیل نشده و در سخت‌ترین شرایط هم حدود ۲۰ پیوند کبد در کشور انجام شده که موارد اورژانسی بوده و اهداکنندگان مناسب برای این موارد پیدا شده و مطمئن شدیم که آلودگی به ویروس کرونا وجود نداشته است. پیوند از فرد زنده در مورد کلیه فعلا متوقف شده است. انجام پیوند در شرایط فعلی به میزانی که ممکن باشد انجام می‌شود و باید منتظر شرایط آینده باشیم.

  او تاکید کرد: توصیه کلی ما به بیماران خاص و بیماران پیوندی این است که بیشتر از سایر افراد جامعه بهداشت را رعایت کنند و اگر قرار است سایر افراد در منزل به صورت اختیاری قرنطینه شوند و کمترین تماس را با دیگران داشته باشند، این بیماران باید دقت بیشتری انجام دهند. اگر بیماران خاص یا پیوندی به کرونا مبتلا شوند، ممکن است به زحمت بیفتند و درمان آنها بیشتر طول بکشد. در حال حاضر در بیمارستان مسیح دانشوری، پیوند انجام نمی‌شود. پیوندهایی که در این بیمارستان انجام می‌شد، به مراکز و بیمارستان‌های دیگر منتقل شده است.

  فوت برخی بیماران لیست انتظار پیوند
  رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: یکی از عوارض این بیماری در دنیا همین است که افرادی در لیست انتظار پیوند بوده‌اند و در شرایط فعلی دچار مشکل می‌شوند و ممکن است فوت کنند. این موضوع در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده است. حتی در اسپانیا که ۲۵ سال است رتبه اول جهانی را در پیوند اعضا دارد، این اتفاق افتاده است. قرار نیست فرد گیرنده که سالم است با انجام پیوند عضو دچار ویروس شود. اگر فرد دریافت کننده عضو دچار ویروس شود، مدیریت او برای بازگشت به شرایط عادی دشوارتر خواهد بود. البته امیدواریم هیچکس در لیست انتظار عضو به شرایط اورژانسی نرسد و هرچه سریعتر از این شرایط عبور کنیم تا پیوند عضو را پیش ببریم. شادنوش گفت: افرادی که پیوند عضو شدند باید با پزشک معالج خود در ارتباط باشند. زیرا تداخل دارویی ممکن است اتفاق بیفتد و در شرایط فعلی شاید پزشک معالج برای بیمار، داروی دیگری را تجویز کند. ولی توصیه اصلی ما این است که افراد پیوند عضو شده تلاش کنند در معرض این ویروس قرار نگیرند. میزان بروز و ظهور این ویروس در افراد پیوند عضوشده متفاوت است.

  شرایط بیماران خاص در ایام کرونایی
  رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره شرایط بیماران خاص در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: بیماران خاص برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، مراعات و ملاحظه بیشتری داشته باشند، اما مثل سایر بیماران مبتلا به این ویروس، امکان درمان بیماران خاص هم وجود دارد و جای نگرانی نیست. از روزهای ابتدایی که تمهیدات برای مقابله با کرونا اندیشیده می‌شد، بیماران خاص در اولویت بودند و تلاش شد که این بیماران خدمات لازم را دریافت کنند. در بخش‌های مختلف از جمله تالاسمی و هموفیلی و بیماران دیالیزی هم که به دریافت خدمات حضوری نیاز داشتند، تلاش کردیم محل‌های جداگانه‌ای در نظر بگیریم تا از سایر بیماران جدا شوند. در این مدت تلاش کردیم دستگاه‌های دیالیز فرسوده را با دستگاه‌های نو جایگزین کنیم. البته این برنامه از قبل در دستور کار بود و در این مدت به آن سرعت دادیم و در حال حاضر تقریبا دانشگاهی نیست که درخواست دستگاه دیالیز داشته باشد و ما به آنها دستگاه نداده باشیم.

  آمار فوت بیماران خاص
  رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا آزاردهنده است و در کنار آن، ویروس کرونا هم شرایط را تحت تاثیر قرار داده است. اگر بیمار برای تهیه دارو دچار مشکل شد حتما به ما اطلاع بدهند. همکاران ما به صورت شبانه روزی در حال پیگیری امور هستند تا مشکلی در زمینه داروی بیماران خاص وجود نداشته باشد. بیماران خاص یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف است. وی در پاسخ به سوالی درباره آمار فوتی‌های بیماران خاص به علت ابتلا به کرونا بیان کرد: آمار فوتی‌های بیماران خاص نیازمند بررسی بیشتری است. زیرا باید تفکیک انجام شود که بدانیم آیا بیمار به خاطر بیماری زمینه‌ای فوت کرده یا دلیل دیگری داشته است. سامانه حواله الکترونیکی در کشور فعال شده و از ابتدای خرداد تخصیص بیماران خاص از طریق آمار ثبت شده در این سامانه انجام می‌شود. در نتیجه دانشگاه‌ها باید این سامانه را جدی بگیرند و ثبت بیماران را به صورت دقیق در این سامانه انجام بدهند تا تخصیص داروهای بیماران خاص به درستی انجام شود و شخص استفاده کننده از دارو به دقت مشخص باشد.

  مصرف الکل و مواد مخدر
  این مسئول در بخش دیگری از صحبتش درباره تاثیر مصرف الکل و مواد مخدر در پیشگیری از ابتلا به کرونا بیان کرد: اطلاع رسانی‌های غلطی به برخی افراد در زمینه مصرف الکل انجام شده بود یا برخی افراد در معرض سوء استفاده سودجویان قرار گرفته و الکل مصرف کردند. در جمع بندی‌ها هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این افراد کلیه خود را از دست داده و نیازمند به دیالیز شده است. شادنوش تاکید کرد: هیچ استنادی در دنیا وجود ندارد که افراد معتاد کمتر در معرض ویروس کرونا قرار می‌گیرند. از طرفی از محموله‌های مکشوفه و آزمایش‌های انجام شده مشاهده کردیم که مواد افزودنی به مواد مخدر اضافه کرده‌اند که بسیار کشنده است. در نتیجه افرادی که دست به کارهای پرخطری مثل مصرف الکل و مواد مخدر می‌زنند، باید بدانند که کار بیهوده‌ای انجام می‌دهند و این کار ممکن است کل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.

  بهبودی کرونا دو هفته زمان می برد
  شادنوش در ادامه درباره مدت زمان لازم برای بهبود فرد مبنلا به کرونا اظهار کرد: از زمانی که علائم بیماری در فرد ظاهر می‌شود، حدود دو هفته زمان نیاز است که علائم برطرف شود. حتی اگر فرد علائم هم پیدا نکرده و بر اساس آزمایش بفهمد که مبتلاست، باز هم دو هفته زمان نیاز دارد. او گفت: حتی تا روز سیزدهم یا چهاردهم ممکن است فرد در بدن خود احساس ناراحتی کند. یعنی این طور نیست که علائم آهسته کاهش پیدا کند. بعد از این دو هفته به این معنی نیست که فرد ناقل نیست و ممکن است ویروس را به دیگران انتقال بدهد. برای دوران پساکرونا به زمان نیاز داریم تا بیماران بتوانند از نظر باورها و از نظر شرایط روحی در وضعیت پیگیری بیماری خود قرار بگیرند. در وزارت بهداشت یکی از نگرانی‌ها ما این است که بیمار به دلیل ترس از مراجعه به بیمارستان، بیماری خود را فراموش کند. در نتیجه به دنبال این هستیم که بیمارستان‌هایی که ارائه خدمت داشته و از هر گونه آلودگی پاک هستند را اعلام کنیم.

  دندانپزشکی ها فعلا تعطیل هستند
  رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره فعالیت مراکز دندانپزشکی در روزهای بحرانی کرونا نیز گفت: دستورالعملی برای مراکز دندانپزشکی ابلاغ شده و کارهای اورژانس دندانپزشکی در کلینیک‌های منتخب ارائه می‌شود، اما مطب‌های شخصی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند. شادنوش افزود: بر اساس مراکز جهانی سلامت از جمله سازمان جهانی بهداشت، دندانپزشکی یکی از مشاغل پرخطر در زمان شیوع کرونا محسوب می‌شود و به همین دلیل، مطب‌های دندان پزشکی هنوز اجازه فعالیت ندارند. چون در زمینه انتقال ویروس بسیار خطرناک هستند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز