• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ | کد خبر : 29470
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  برداشتن کیسه صفرا بدون عارضه است
  دیبا: برای تشخیص سنگ کیسه صفرا از سونوگرافی، سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی، اسکن ایزوتوپ و ای‌ار‌سی‌پی استفاده می‌شود؛ البته انجام همه آنها ضرورت ندارد و برحسب مورد تصمیم‌گیری می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر، همچنین تست‌ها و آزمایشات خونی که نشانگر عفونت یا زردی یا التهاب پانکراس باشد نیز بر حسب مورد از سوی پزشک درخواست می‌شود.اولتراسوند: امواج صوتی است که برای ایجاد تصویر از کیسه صفرا و مجاری آن به کار می‌رود. هشت ساعت قبل از سونوگرافی شکم نباید غذا میل شود. درحالت ناشتا، صفرا در کیسه صفرا جمع شده و سبب اتساع آن می‌شود.

  در این شرایط دیدن سنگ یا مواد دیگر راحت تراست.ERCP:روشی است که پس از تزریق ماده حاجب از مجاری صفراوی با آندوسکوپ‌های ویژه انجام شده و عکسبرداری می‌شود. این وسیله می‌تواند سنگ و سایرعلل انسداد را در مجاری صفراوی مشخص کند.کیسه صفرا به‌طور کلی به دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود.

  در روش باز با برش پوستی ده سانتی‌متری معمولا زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ‌ها خارج می‌شود.در روش لاپاراسکوپی چند سوراخ کوچک حدود یک تا ۵/۰ سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود. از مزایای این روش کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم)، بازگشت سریع‌تر به زندگی روزمره و عفونت کمتر است.

  پزشکی که عمل لاپاراسکوپی انجام می‌دهد، حتما باید دوره‌های خاصی را گذرانده و در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چون این عمل برخلاف این‌که برای بیمار راحت و به نفع اوست، برای پزشک جراح کاری نسبتا دشوار است تا از آسیب‌های ناخواسته به مجاری صفراوی و احشای دیگر جلوگیری شود.

  برداشتن کیسه صفرا عارضه خاصی ندارد و بعد از برداشتن کیسه صفرا، صفرای مازاد به جای انبار شدن در کیسه صفرا مستقیم به داخل روده ریخته می‌شود که این اقدام گاهی بعد از عمل تا مدتی بیمار را دچار اسهال می‌کند که این مشکل نیز موقتی است و بهبود می‌یابد. درمان دارویی به علت امکان عود مجدد سنگ معمولا توصیه نمی‌شود، ولی در مورد افرادی که تحمل بیهوشی و عمل جراحی نداشته باشند، می‌توان از درمان‌های دارویی استفاده کرد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب