• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 29236
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سهم آذربایجان شرقی در مصرف انسولین قلمی در کشور
  دیبا: معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: حدود ۱۳.۵ درصد انسولین قلمی کشور در استان ما مصرف شده و اما توزیع آن براساس نرم انجام می‌شود.

  به گزارش دیبا خبر، دکتر محبوب نعمتی امروز در نشست روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ، معاونان غذا و دارو و مدیران منطقه ۲ آمایشی کشور که با حضور رییس،سازمان غذا و دارو برگزار شد، اظهار کرد: سهمیه‌های دارویی که برای قطب ما در نظر گرفته می‌شود، گاهی پایین بوده و با توجه به ارائه خدمات به مراجعان استان‌های همجوار، لازم است در تامین دارو کمکان کنید تا جوابگوی تامین داروی بیمارانمان باشیم.

  وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به علائم بیماری‌هایی مانند دیابت در استان و نتایج کمپین کنترل فشار خون که به تازگی برپا شد، نشان می‌دهد بسیاری از استانی‌های ما مبتلا به پرفشاری خون هم هستند که این نیز نشان دهنده لزوم توجه به تامین دارو و پیشگیری از عوارض ناشی از آن است.

  به گزارش ایسنا، نعمتی در ادامه با بیان اینکه شمالغرب کشور از نظر موقعیت جغرافیایی قابلیت خاصی دارد، اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز، ارومیه، اردبیل، سراب، مراغه، خلخال و خوی دانشگاه‌های منطقه ۲ آمایش کشوری بوده و با توجه به مرزی بودن این شهرستان‌ها و همسایه بودن با چهار کشور مختلف، علاوه بر ایجاد فرصتی برای صادرات غذا و دارو، ممکن است گاها با قاچاق هم مواجه شویم.

  وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیروهای متخصص و توانمندی در حوزه غذا و دارو تربیت کرده است و حداقل ۲۰ گروه آموزش صنایع غذایی فعالیت دارند.

  وی اضافه کرد: شهرستان‌های منطقه ۲، هشت میلیون جمعیت و ۲۰ گمرک فعال دارند که کار واردات و صادرات را انجام می‌دهند.

  نعمتی با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی آذربایجان شرقی در حوزه غذا و دارو بیان کرد: چندین هزار واحد غذا و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی در این استان فعالیت دارند و منطقه ما از نظر تولید محصولات کشاورزی و دامی درکشور جایگاه ویژه‌ای دارد.

  وی از تولید بیش از بالای یک میلیون تن غلات به ویژه گندم، در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: تولید ۷۲۵ هزار تن میوه که لازمه وجود صنایع تبدیلی بوده و تولید گیاهان دارویی، گوشت قرمز، شیر و گوشت مرغ از دیگر ظرفیت‌های این استان به شمار می‌آید.

  وی، میزان عسل تولیدی در آذربایجان شرقی را ۱۳ هزار تن عنوان کرد و گفت: استان ما از نظر تعداد کندو مقام اول و از نظر میزان تولید عسل، رتبه دوم را در کشور دارد.

  معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خاتمه بیان کرد: نشست قطب منطقه دو کشوری هر ساله برگزار و مشکلات و نقطه نظرها ارائه شده و تفاهم نامه‌ای بین روسای دانشگاه‌ها و سازمان غذا و دارو انعقاد می‌شود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز