• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ | کد خبر : 29189
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  هشدار وزیر بهداشت در مورد سلامت روان ایرانی ها
  دیبا: وزیر بهداشت با اشاره به نیاز کشور به افزایش تخت‌های بیمارستانی روانپزشکی، گفت: امروز همه مسؤولان کشور باید به فکر سلامت روح و روان جامعه باشند و این کار تنها در وزارت بهداشت محقق نمی‌شود.

  به گزارش دیبا خبر، وزیر بهداشت گفت: شیوع افسردگی و روان های گرفتار زنگ خطری برای متخصصان عرصه سلامت است که متاسفانه در حال حاضر در حوزه بهداشت روان در جامعه به شدت دچار مشکل هستیم و من به عنوان وزیر بهداشت در این رابطه اعلان خطر می‌کنم.

  سعید نمکی در آئین بهره‌برداری از بخش موقوفه شادروان نظام مافی در بیمارستان روانپزشکی رازی شهرری اظهار داشت: یکی از بخش‌های مغفول و مجهول مانده در نظام سلامت، مربوط به بیماران اختلال روان است و با این وجود افزایش تخت بیمارستانی برای درمان این بیماران به عنوان کمک‌رسانی مهم محسوب می‌شود.

  وی افزود: تلخ است که بگویم ما نیازمند تخت بستری بیماران دچار اختلالات روانی و همچنین نیازمند تخت برای درمان بیماران قلبی و عروقی هستیم زیرا که این اظهارات نشانگر عملکرد ناکافی و غیرقابل قبول در حوزه بهداشت و درمان است.

  وزیر بهداشت و درمان تصریح کرد: در صورتی که عملکرد بهتری در امر پیشگیری و بهداشت داشتیم در حال حاضر تا این حد نیازمند تخت‌های بستری در کشور نبودیم.

  نمکی با بیان اینکه شیوع افسردگی و روان‌های گرفتار زنگ خطری برای متخصصان عرصه سلامت است افزود: متاسفانه در حال حاضر در حوزه بهداشت روان در جامعه به شدت دچار مشکل هستیم و من به عنوان وزیر بهداشت در این رابطه اعلان خطر می‌کنم.

  وی با تاکید بر اینکه باید به شدت به عرصه اجتماعی بپردازیم گفت: چرا به روح‌نوازی رنگ فکر نکنیم؟ چرا شهری مملو از پریشانی و افسردگی و دلمردگی داشته باشیم؟ چرا شهری شاد و بانشاط نداشته باشیم؟

  وزیر بهداشت ‌ادامه داد: سال‌ها پیش پروژه شهر سالم در منطقه ۲۰ اجرا شد و در آن طرح نرده‌های پارک ها را جمع آوری کردیم و در و دیوار و فضای شهری رنگ‌آمیزی شد که پروژه بسیار موفقی بود و ادغام بهداشت و روان در نظام شبکه بهداشت و درمان صورت گرفت.

  نمکی بیان کرد: زمانی که یک بیمار در تخت بیمارستان روانپزشکی بستری می شود نخست ماجرای سخت ما و آغاز یک پروسه بسیار پیچیده است لذا همه دست‌اندرکاران باید به فکر بهداشت روان جامعه باشند و این کار تنها در وزارت بهداشت محقق نمی‌شود.

  وی همچنین افزود: تمام دستگاه های اجرایی، رسانه‌ها، صداوسیما، روحانیت، وزارت ارشاد، خیرین و همه باید کمک کنند تا نشاط و شادمانی را به جامعه برگردانیم و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب باید امید را به جامعه تزریق کنیم.

  وزیر بهداشت ‌در ادامه تاکید کرد: در شرایط فعلی برای اصلاح بهداشت روان جامعه دست تمنا به سوی همگان دراز می‌کنم تا بتوانیم امید و نشاط را به مردم باز گردانیم و دلمردگی و افسردگی را از جامعه بزداییم.

  نمکی ادامه داد: این خطای استراتژیک علم طب بود که روانپزشکی را از بقیه رشته‌های پزشکی جدا کرد در حالی که نخستین رکن سلامت یک فرد سلامت روانی است و ریشه اکثر مشکلات جسمی نیز به دلیل مسائل روحی و روانی است.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: تزریق امید و نشاط به جامعه، کاهش آسیب‌های روانی، طلاق، اعتیاد، خشونت ها، پرونده‌های قضایی و کیفری و هزینه‌های سنگین اقتصادی و اجتماعی را در بر خواهد داشت.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز