• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ | کد خبر : 28910
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مثلث برمودای تبریز
  دیبا:برای نوشتن یک گزارش تنها شنیدن و دیدن کافی نیست. گاه لازم است خودت را جای افرادی بگذاری که قرار است در مورد آنها بنویسی. دو چشم بینایت سدی است بزرگ در مقابل نوشتن درباره مشکلات نابینایان پس باید برای لحظه هایی چشم ات را روی همه چیز ببندی و نبینی هر آنچه را که به دیدنش عادت داشتی و آنوقت عصای سفید می ماند و تو.

  به گزارش دیبا خبر، یکی از عجایب هفتگانه تبریز وجود مکانی خاص در شهر است به نام “مثلث برمودا” این مثلث برخی از افراد را که از قضای روزگار به نوعی با جامعه خبری و رسانه‌ای استان در ارتباط هستند، به درون خود می‌کشد و هیچ کس تاکنون شاهد خروج افراد داخل شده به این مجموعه نبوده است و سرنوشت این افراد هنوز هم که هنوز است در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، با این حال جامعه رسانه‌ای آذربایجان‌شرقی، مات و مبهوت قدرت جذب این مکان فوق بشری هستند. اینکه می‌گویم فوق بشری، اغراق نیست! واقعا همینطور است و دلایل قانع کننده‌ای نیز برای اثبات این ادعایم دارم. یکی از این دلایل این است که کسی تا به حال قادر به شمارش افراد حاضر یا غایب در این مکان نشده است. از دیگر نکات بسیار جالب در مورد این مکان این است که این نقطه از تبریز به طور غیر قابل وصفی می‌تواند چند صد هزار نفر را در یک فضای محدود جای دهد. مثلا در یک اتاق با یک میز و دو صندلی، بین ۱۰ تا ۱۵ مشغول کار هستند، که البته به دلیل کمبود جا برخی ایستاده، برخی نشسته، برخی دراز کشیده و حتی غیر حضوری کار می‌کنند. البته موارد دیگری نیز در مورد این مکان استثنایی وجود دارد که بنده – ساناز شهابی، دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی، دارای ۱۴ سال سابقه فعالیت مطبوعاتی، با روابط عمومی بالا و آماده ورود به ادارات دولتی- به دلیل مسائل حاشیه‌ای و آینده‌نگری شغلی از پرداخت به آن‌ها طفره می‌روم و خودم را به کوچه علی چپ می‌زنم.

  یکی از شگفتی‌های مثلث برمودای تبریز این است که در برهه‌ای از زمان تا کسی شروع به نقد از عملکرد شهرداری می‌کرد، با سرعت نور به داخل مثلث بلعیده می‌شد. مثلا اگر خبرنگاری در مورد تخریب درختان مطلبی می‌نوشت، در روابط عمومی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری استخدام می‌شد، یا اگر در مورد خورد و خوراک مدیران ارشد شهرداری‌ها- اختلاس‌ها و رشوه‌ها- می‌نوشت یا حتی فکر می‌کرد، در روابط عمومی شهرداری مرکز مشغول کار می‌شد، البته ظاهرا مدتی است این قسمت از برمودا خراب شده است، چون من هر چه نقد نوشتم، به داخل مثلث بلعیده نشدم.

  یکی دیگر از جذابیت‌های مثلث برمودا که دقیقا در دل این منطقه نهفته و منجر به ایجاد مرزبندی بسیار دقیقی بین اهالی رسانه شده است تعیین مرز بین خبرنگاران خودی، غیر خودی و نخودی است.

  مثلث برمودای تبریز، به دلیل جذبه بالای خود برای تمام اقشار مردم و به طور اخص قشر خبری، برخی از خبرنگاران را از خود، برخی را بیخود و برخی را نخود می‌داند. به این ترتیب هر گاه شهرداری از طرف یکی از رسانه‌ها مورد اتهام قرار می‌گیرد ( غیر خودی) رسانه‌ای دیگر اتهام را نرم نرم پاک می‌کند (خودی) و بعضی‌ها هم بسته به سخاوت جیب برمودا ( نخودی) گاه علیه آن می‌تازند و گاه به نفع آن می‌سازند.

  ناگفته نماند در قسمت روابط عمومی مثلث برمودای تبریز، افرادی هستند که اصلی‌ترین وظیفه شان، شناخت، معرفی و تبیین استراتژی‌های خاص به هنگام مواجهه با خبرنگاران مزبور به نسبت نوع رابطه‌شان با مکان مورد نظر را عهده دار هستند.

  مثلا در برهه‌ای از زمان، خبرنگاری تا می‌خواست لب به انتقاد بگشاید، با پیشنهادهای میلیونی مواجه می‌شد و به کل باد انتقاد از سرش می‌پرید. در برهه‌ای دیگر از تاریخ رؤیت شده است، که هر فردی که با این مکان سر سازگاری نداشت، سرش را چنان درون مثلث فرو می کردند، که خود تبدیل به یکی از قاعده‌های مثلث می‌شد و در راس هرم برای خود سمتی به دست و پا می کرد.

  گاه نیز مشاهده شده است که این مثلث با نصب “شعار هر که با ما در افتاد، وَر افتاد” روی در ورودی عمارت، قبل از ورود خبرنگاران به صحن و شروع پرسش و پاسخ، جواب تمام سؤالات را با اقتدار تمام می‌داد.

  اما از کلیات که بگذریم، استراتژی مثلث گران‌بهای تبریز در مقابله با خبرنگاران را می‌توان در قالب چند جمله کوتاه خلاصه نمود:

  بفرما تو دم در بدِ: این جمله مساویست با استخدام خبرنگار در بخش روابط عمومی مثلث

  لطفا نزدیک نشوید: هر خبرنگاری که این جمله را بشنود، تا اطلاع ثانوی نباید امید استخدام داشته باشد، حتی از طریق شرکتی.

  از ورود افراد مطلع معذوریم: این مورد در حالت کلی شامل اکثر افراد بشری و خبرنگارانی می‌شود، که کار بلد هستند.

  ورود منتقدان آزاد: این جمله میزان انتقاد پذیری مجموعه مزبور را نشان می‌دهد که به جای مبارزه با منتقدان، از روش نرم تطمیع و تثبیت شغلی استفاده می‌کند.

  لطفا در را پشت سرتان ببندید: در این حالت، خبرنگار مزبور پس از استخدام بنا به خواست افراد بالای مثلث و نه از روی بخل و غرض ورزی، در را به روی سایر همکاران می‌بندد و به تنهایی از نعمات بی شمار مثلث برمودا بهره می‌برد.

  لطفا سبقت نگیرید: در این قسمت، همکاران روابط عمومی با دادن شعار مذکور از سایر خبرنگاران می‌خواهند تا برای مدتی عینک انتقاد را دور انداخته و بعد چند جمله‌ای در باب الطاف برمودا بسازند، شاید روزی استخدام شوند.

  اشغال بی جا مانع کسب است: مخاطبان اصلی این جمله که در حال حاضر بیشترین آمار اهالی رسانه را به خود اختصاص داده‌اند، هفته‌ای چند بار، یک ورق روزنامه باطله به دست می‌گیرند و بعد از رونمایی از خبرهایی که زده‌اند، شروع به چاپلوسی‌های تکراری می‌کنند و دست آخر با احترام به سمت در خروجی هدایت می‌شوند.

  لطفا سکوت را رعایت فرمایید: این جمله را روزنامه نگارانی می شنوند که بعد از کلی انتقاد کوبنده، به صرف یک کوبیده دعوت می‌شوند و با احترام از آن‌ها خواسته می‌شود، سر و صدای الکی راه نیاندازند.

  بله! همانگونه که مشاهده کردید، مثلث برمودای تبریز، با استفاده از استراتژی‌های مزبور، بدون درد و خونریزی و بدون عوارض جانبی، هم در دهان‌ها را می‌بندد، هم در دورازه‌ها را! و در حالی که مشغول چیدن دم بعضی از خبرنگاران است، سبیل بعضی دیگر را چرب می‌کند!

  راستی شایعه شده است، برمودای تبریز آنقدر بزرگ شده است که در حال صدور نیروی انسانی به سایر بخش‌ها و ادارات است. یکی از متخصصان شهری نیز در رابطه با احتمال انفجار هسته‌ای- برمودایی خبر داده و هشدار داده است: اگر مثلث برمودا منفجر شود، نصف جمعیت تبریز از کار بیکار خواهند شد. حال باید منتظر شد و دید، استراتژی جدید مثلث برمودای تبریز در آینده برای جلوگیری از منفجر شدن و تامین مالی کارمندانش چیست؟ آیا شهرداری تبریز می‌تواند برای استخدام‌های انتخابات بعدی شورای شهر تبریز جای خالی باز کند یا نه؟

   

  ساناز شهابی

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز