• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ | کد خبر : 2795
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  درمان سرطان کیسه صفرا با استفاده از ژن
  دیبا: محققان انواعی از ژن‌ها را شناسایی کردند که امکان مقابله با سرطان کیسه صفرا را فراهم می‌کند

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایرنا ، محققان آمریکایی و هندی با کمک ۱۷۰۹ داوطلب سالم توانستند حدود ۷۰۰ هزار بخش مختلف از ژنوم را بررسی کنند و انواعی از ژن را بیابند که امکان جلوگیری از ایجاد سرطان کیسه صفرا را فراهم می‌کند.

  در جریان این تحقیقات از ۱۰۴۲ بیمار مبتلا به سرطان کیسه صفرا که در بیمارستان مرکز Tata Memorial بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی در حال درمان بودند، نمونه خون گرفته شد. برای مقایسه ساختار ژنتیکی افراد سالم و بیمار ابتدا تمام داوطلبان و بیماران بر اساس سن، جنسیت و منطقه جغرافیایی سکونت در هندوستان طبقه‌بندی شدند.

  سپس تمام ژنوم هریک از داوطلبان و بیماران به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در نتیجه این تحقیقات مشخص شد بین چندین نوع DNA نزدیک به دو ژن ABCB4 و ABCB1 ارتباط محکمی وجود دارد. این ژن‌ها در فرآیند جابه جایی چربی‌ها در کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی دخالت دارند. به اعتقاد محققان با دستکاری این ژن‌ها می‌توان مانع بروز سرطان کیسه صفرا شد.

  محققان در حال حاضر در حال بررسی دقیق‌تر این دو ژن هستند و امیدوارند بتوانند با درک بهتر عوامل خطرساز سرطان کیسه صفرا بتوانند راهکار جدیدی را برای جلوگیری از بروز سرطان کیسه صفرا بیابند.

  با وجود این که سرطان کیسه صفرا در اغلب نقاط جهان بسیار نادر است، در بین برخی از اقوام مانند بومیان آمریکای شمالی و برخی از مناطق جغرافیایی مانند شرق و جنوب شرق آسیا شیوع بیشتری دارد. سالانه ۱۷۸ هزار مورد از این بیماری در سراسر جهان شناسایی می‌شود که اغلب آن‌ها در این مناطق جغرافیایی هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The Lancet Oncology منتشر شده است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز