• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 27774
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تولید جایگزین پلاستیک با پسماند ماهی
  دیبا: محققان دانشگاه ساسکس انگلیس از تولید ماده جدیدی با استفاده از پسماند ماهی خبر داده اند که می تواند جایگزین پلاستیک شود. سازگاری با محیط زیست و انعطاف بالا از مزایای این ماده است.

  به گزارش دیبا خبر، این ماده جدید جایگزین پلاستیک تنها در کمتر از شش هفته تجزیه می شود و لذا آسیب چندانی به محیط زیست وارد نمی کند.

  برای تولید این ماده جدید که ماریناتکس نام گرفته، تنها از روده ماهی ، پوست و فلس آن استفاده شده است. آزمایش های صورت گرفته نشان می دهد می توان این ماده را به راحتی جایگزین پلاستیک های یک بار مصرف کرد.

  هر سال تنها در انگلیس ۵۰ میلیون تن پسماند ماهی تولید می شود و لذا ماده اولیه کافی برای تولید پلاستیک سازگار با محیط زیست ماریناتکس در دسترس است.

  محققان برای پیوند دادن بخش های مختلف پسماند ماهی به یکدیگر و دستیابی به پلاستیک سازگار با محیط زیست، از ماده ای آلی به نام اگار استفاده کرده است که عصاره خشک شده نوعی جلبک قرمز محسوب می شود که در صورت حل شدن در آب جوش و سرد شدن مجدد به صورت ژل درآمده و ماهیتی چسبناک پیدا می کند. دانشگاه ساسکس فعلا بودجه ای ۴۱ هزار دلاری برای تجاری سازی این طرح در اختیار پژوهشگران مخترع قرار داده است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب