• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 27630
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  زودهنگام‌ترین غروب سال در آذرماه
  دیبا: در آذرماه چندین بارش شهابی آغاز و به اوج می رسند همچنین زودهنگام‌ترین غروب خورشید در این ماه رخ می دهد.

  به گزارش دیبا خبر ، کشور ما ایران از نظر نجوم شرایط خوبی دارد و می‌توان بسیاری از رویدادهای نجومی را به راحتی رصد کرد. در همین راستا در صدد برآمدیم تا رویدادهای نجومی آذرماه امسال را مرور کنیم.

  سه‌شنبه ۵ آذر

  در این روز، ماه نو در ساعت ۱۸:۳۶ رخ می دهد. در این زمان ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد و بنابراین قابل مشاهده نیست.

  چهارشنبه ۶ آذر 

  مقارنه ماه و قلب‌العقرب در ۰۲:۰۱ در روز چهارشنبه رخ می دهد. جدایی این دو در زمان مقارنه ۷ درجه بوده و قابل مشاهده نیستند. همچنین فعالیت بارش شهابی تک‌شاخی آغاز می شود. اوج این بارش دوشنبه ۱۸ آذر خواهد بود.

  نپتون در ساعت ۲۱:۰۸ در اقامت غربی قرار می‌گیرد و حرکت رجعی آن پایان می‌یابد. قدر نپتون ۷.۹ است و برای دیدن آن حداقل به دوربین دوچشمی نیاز دارید.

  پنجشنبه ۷ آذر 

  حداکثر کشیدگی صبحگاهی (غربی) عطارد در ۱۳:۵۲ با زاویه ۲۰ درجه از خورشید هفتم آذرماه رخ می دهد. همچنین در این روز، مقارنه ماه و مشتری در ۱۴:۳۴ رخ می دهد. در زمان مقارنه جدایی این دو ۰.۱ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی بعدتر در ۱۴:۴۴ با جدایی ۱.۲ درجه قابل مشاهده هستند.

  هفم آذرماه زهره در ۲۱:۲۰ بیشترین فاصله را از خورشید برابر با ۱۰۸.۹۴ میلیون کیلومتر دارد.

  رخگرد طولی ماه در ۲۱:۳۰ به مقدار چشمگیر ۵.۹ درجه شرقی می‌رسد. رخگرد عرضی نیز ۰.۶ درجه جنوبی است. مقارنه ماه و زهره در ۲۳:۲۳. در زمان مقارنه جدایی این دو ۱.۵ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی قبل‌تر در ۱۸:۱۳ با جدایی ۳ درجه قابل مشاهده هستند.

  جمعه ۸ آذر 

  در این روز، ماه در ۰۷:۴۷ در گره نزولی قرار دارد. عرض دائرهالبروجی ماه برابر با صفر و رو به کاهش است. میل ماه در ساعت ۱۴:۰۷ برابر با ۲۳.۲- درجه است. این جنوبی ترین مقدار میل ماه در این ماه قمری است.

  شنبه ۹ آذر 

  مقارنه ماه و زحل در ۰۱:۱۵. در زمان مقارنه جدایی این دو ۱.۲ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی قبل‌تر در ۱۹:۲۵ روز جمعه با جدایی ۳.۸ درجه قابل مشاهده هستند.

  مقارنه ماه و پلوتو در ۰۵:۵۷. در زمان مقارنه جدایی این دو ۰.۸ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی قبل‌تر در ۱۹:۳۷ روز جمعه با جدایی ۶.۹ درجه قابل مشاهده هستند.

  بعد از غروب خورشید بهترین موقعیت برای مشاهده زمین تاب ماه است. نور خورشید به زمین می تابد و بازتاب آن از زمین بر بخش تاریک ماه می تابد و آن را کمی روشن و قابل مشاهده می کند که به آن زمین تاب می گویند.

  بارش شهابی اسدی در این تاریخ به پایان می رسد.

  یکشنبه ۱۰ آذر 

  بارش شهابی کشتی‌دمی در این تاریخ آغاز می شود. اوج این بارش ۱۶ آذر خواهد بود. صورت‌فلکی ثور در ۲۰:۱۴ در مقابله قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای رصد آن خواهد بود زیرا تمام شب در آسمان حضور خواهد داشت.

  سه‌شنبه ۱۲ آذر 

  ستاره دبران در ساعت ۰۵:۰۸ در مقابله قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای رصد آن خواهد بود زیرا تمام شب در آسمان حضور خواهد داشت. قدر این ستاره ۰.۹ است و با چشم غیر مسلح به راحتی مشاهده می‌شود. آغاز فعالیت بارش شهابی سیگما شجاعی نیز در این روز رخ می دهد. اوج این بارش ۲۱ آذر خواهد بود.

  چهارشنبه ۱۳ آذر 

  در این تاریخ تربیع اول ماه در ۱۰:۲۹ رخ می دهد. مقارنه ماه و نپتون در ۱۴:۱۱. در زمان مقارنه جدایی این دو ۴.۹ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند.  کمی بعدتر در ۱۸:۴۱ با جدایی ۴.۴ درجه قابل مشاهده هستند.

  پنجشنبه ۱۴ آذر 

  ماه در ساعت ۰۷:۲۴ در بیشترین فاصله از زمین برابر با ۴۰۴۳۶۰ کیلومتر قرار دارد. عطارد در ۱۵:۲۸ به درخشان‌ترین حالت خود از قدر ۰.۶- می‌رسد و به راحتی توسط چشم غیر مسلح قابل رویت است.

  آغاز فعالیت بارش شهابی اسد اصغری نیز در این زمان رخ می دهد که اوج این بارش ۲۹ آذر است.

  جمعه ۱۵ آذر 

  رخگرد عرضی ماه در ۱۷:۰۹ به مقدار چشمگیر ۶.۸ درجه شمالی می‌رسد و قطب شمال آن در معرض دید قرار می‌گیرد. رخگرد طولی ۱.۳ درجه غربی است.

  شنبه ۱۶ آذر 

  زودهنگام‌ترین غروب خورشید سال در ۱۷:۱۱ رخ می دهد. این رخداد به دلیل معادله زمان بر انقلاب زمستانی منطبق نیست. اوج بارش شهابی کشتی‌دمی نیز در این زمان اتفاق می افتد. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) می توان انتظار ۱۰ شهاب در ساعت داشت.

  آغاز فعالیت بارش شهابی جوزایی در این روز اتفاق می افتد اوج این بارش ۲۳ آذر خواهد بود. نپتون در بهترین وضعیت رصدی عصرگاهی قرار می گیرد. نپتون از قدر ۷.۹ می‌درخشد و برای دین آن دوربین دوچشمی یا تلسکوپی کوچک نیاز است.

  یکشنبه ۱۷ آذر

  رخگرد ماه در ساعت ۰۰:۴۹ به مقدار چشمگیر ۷.۱ درجه می‌رسد ( رخگرد طولی ۲.۷ درجه غربی و رخگرد عرضی ۶.۶ درجه شمالی). مقارنه ماه و اورانوس نیز در ساعت ۱۲:۵۰ رخ می دهد . در زمان مقارنه جدایی این دو ۵.۴ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند.  کمی بعدتر در ۱۸:۳۰ با جدایی ۵ درجه قابل مشاهده هستند.

  دوشنبه ۱۸ آذر

  در این روز بارش شهابی تک‌شاخی به اوج می رسد. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) می توان انتظار ۲ شهاب در ساعت داشت.

  سه‌شنبه ۱۹ آذر 

  مقارنه ماه و خوشه پروین در ۱۵:۳۷ در این تاریخ رخ می دهد. در زمان مقارنه جدایی این دو ۸.۵ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی بعدتر در ۱۸:۱۷ با جدایی ۸.۱ درجه قابل مشاهده هستند.

  فعالیت بارش شهابی ثوری بالایی (شمالی) در این تاریخ به پایان می رسد.

  چهارشنبه ۲۰ آذر 

  مقارنه زهره و زحل در ۰۸:۰۳. در زمان مقارنه جدایی این دو ۱.۸ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند.  کمی بعدتر در ۱۷:۵۳ با جدایی ۱.۸ درجه قابل مشاهده هستند.

  مقارنه ماه و دبران در ۱۴:۱۹. در زمان مقارنه جدایی این دو ۲.۲ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند.  کمی بعدتر در ۱۷:۵۹ با جدایی ۳.۶ درجه قابل مشاهده هستند.

  رخگرد طولی ماه در ۱۹:۰۶ به مقدار چشمگیر ۴.۷ درجه غربی می‌رسد و دهانه گریمالدی در معرض دید قرار قرار می‌گیرد. رگرد عرضی نیز ۳.۱ درجه شمالی است.

  پنجشنبه ۲۱ آذر 

  ماه بدر در ۰۸:۴۳ در این تاریخ رخ می دهد. همچنین ستاره عیوق در ۱۲:۵۶ در مقابله قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای رصد آن خواهد بود زیرا تمام شب در آسمان حضور خواهد داشت. قدر این ستاره ۰.۱ است و با چشم غیر مسلح به راحتی مشاهده می‌شود.

  اوج بارش شهابی سیگما شجاعی در این تاریخ به وقوع می پیوندد. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) میتوان انتظار سه شهاب در ساعت داشت.

  آغاز فعالیت بارش شهابی گیسویی (گیسوان برنیکه). اوج این بارش ۲۵ آذر است.

  جمعه ۲۲ آذر 

  صورت‌فلکی جبار در ۰۶:۳۸ در مقابله قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای رصد آن خواهد بود زیرا تمام شب در آسمان حضور خواهد داشت. ماه در ساعت ۱۷:۵۳ در گره صعودی قرار دارد. عرض دائرهالبروجی ماه برابر با صفر و روبه افزایش است.

  شنبه ۲۳ آذر 

  میل ماه در ساعت ۰۰:۲۷ برابر با ۲۳.۲ درجه است. این بیشترین میل شمالی ماه در این ماه قمری است. اوج بارش شهابی جوزایی نیز در این تاریخ رخ می دهد. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) میتوان انتظار ۱۲۰ شهاب در ساعت داشت. یکی از غنی‌ترین بارش‌های شهابی نیم‌کره شمالی که حدود ۲۳-۲۲ آذر به اوج می‌رسد.

  یکشنبه ۲۴ آذر 

  مقارنه عطارد و قلب‌العقرب در ۱۴:۵۶ در این تاریخ رخ می دهد. جدایی این دو در زمان مقارنه ۵.۲ درجه بوده و قابل مشاهده نیستند. مقارنه ماه و خوشه کندوی عسل در ۱۸:۲۳. در زمان مقارنه جدایی این دو ۰.۶ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی بعدتر در ۲۱:۰۳ با جدایی ۱.۹ درجه قابل مشاهده هستند.

  فعالیت بارش های شهابی «کشتی‌دمی» و «سیگما شجاعی»در این تاریخ به پایان می رسد.

  دوشنبه ۲۵ آذر 

  اوج بارش شهابی گیسویی (گیسوان برنیکه) در این تاریخ به وقوع می پیوندد. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) می توان انتظار ۳ شهاب در ساعت داشت.

  سه شنبه ۲۶ آذر 

  مقارنه ماه و قلب‌الاسد در ۰۹:۲۴ در ۲۶ آذرماه رخ خواهد داد. در زمان مقارنه جدایی این دو ۳.۱ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند.  کمی قبل‌تر در ۰۶:۴۴ با جدایی ۳.۹ درجه قابل مشاهده هستند.

  بارش های شهابی «تک‌شاخی» و «جوزایی» در این تاریخ به وقوع می پیوندد.

  آغاز فعالیت بارش شهابی دُبی. اوج این بارش ۲ دی خواهد بود.

  چهارشنبه ۲۷ آذر

  ماه در ساعت ۲۲:۱۲ در کمترین فاصله از زمین برابر با ۳۷۰۴۴۸ کیلومتر قرار دارد.

  پنجشنبه ۲۸ آذر 

  تربیع آخر ماه در ۰۸:۲۸ در این تاریخ رخ می دهد.

  جمعه ۲۹ آذر 

  رخگرد عرضی ماه در ۰۴:۰۴ به مقدار چشمگیر ۶.۸ درجه جنوبی می‌رسد و قطب جنوب ماه در معرض دید قرار می‌گیرد. رخگرد طولی نیز ۱.۱ درجه شرقی است. اوج بارش شهابی اسد اصغری. در صورت مساعد بودن شرایط (نزدیک به سمت‌الرأس بودن کانون بارش و دید ۳۶۰ درجه از آسمان) میتوان انتظار ۵ شهاب در ساعت داشت.

  رخگرد ماه در ۱۹:۳۷ به مقدار چشمگیر ۶.۹ درجه می‌رسد (رخ‌گرد طولی ۱.۷ درجه شرقی و رخگرد عرضی نیز ۶.۷ درجه جنوبی).

  مقارنه ماه و سماک‌اعزل در ۲۳:۵۳. در زمان مقارنه جدایی این دو ۷.۵ درجه است اما در این زمان برای ما قابل مشاهده نیستند. کمی بعدتر در ۰۳:۰۳ روز شنبه با جدایی ۶.۹ درجه قابل مشاهده هستند.

  شنبه ۳۰ آذر 

  دنباله‌دار ۲۸۹پی/ بلانپِین در ۰۳:۰۲ در نزدیکترین فاصله از خورشید برابر با ۱۴۳.۴۶ میلیون کیلومتر قرار دارد.

  ستاره «ابط‌الجوزا» در ۰۵:۳۷ در مقابله با خورشید قرار دارد و بهترین زمان برای رصد آن خواهد بود زیرا تمام شب در آسمان حضور خواهد داشت. قدر این ستاره ۰.۴ است و با چشم غیر مسلح به راحتی مشاهده می‌شود.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب