حالا تقریبا کمتر از دو سال به پایان دولت مانده و مسئولان اجرایی تصمیم گرفته اند که طرح مسکن ملی را اجرایی کنند.

روز گذشته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی جزئیات آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن را اعلام کرد که بر این اساس چهار شرط تاهل، عدم استفاده از تسهیلات دولتی حوزه زمین و مسکن از اول انقلاب تاکنون، عدم داشتن مالکیت از تاریخ اول تیرماه ۸۴ به بعد و سابقه ۵ سال سکونت عنوان شد.

شرط هایی که برای طرح مسکن ملی مطرح شده بی شباهت به مسکن مهر نیست اما تفاوت هایی دارد.

سوال اساسی اینجاست چرا دولت و عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی مسکن مهر را طرحی مزخرف خوانده بودند اما اکنون می بینیم مانند همان شرایط دوباره مطرح می شود.

در طرح ملی مسکن قرار است ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام به متقاضی پرداخت می شود که سود این تسهیلات ۱۸ درصد بوده و متقاضی ماهانه در روش ساده و پلکانی به ترتیب ۱٫۹ میلیون و حدود ۲ میلیون تومان را طی ۱۲ سال پرداخت کند

اما در طرح مسکن مهر بیشترین وام ۵۰ میلیونی بود که که حدود ۴۵۰ هزار تومان قسط داشت.

نکته مهم در این میان این است که مسکن مهر از همان ابتدای دولت نهم استارت زده شد اما مسکن ملی در حالی قرار است اجرایی شود که زمان زیادی تا پایان کار دولت باقی نمانده و نشان می دهد دولت حسن روحانی عزمی جدی برای خانه دار شدن مردم نداشته است.

به نظر می رسد طرح مسکن ملی به دولت بعدی کشیده شود و دولت آینده باید بار مسئولیت این پروژه را به دوش بکشد.

خانه دار شدن مردم موضوعی اساسی است اما واقعا سوال اینجاست با این شرایط ۴ گانه و وام ۱۲ ساله با سود ۱۸ درصد آیا مردم خانه دار می شوند؟

انتهای پیام/